Постанова від 26.01.2017 по справі 818/1143/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 р. Справа № 818/1143/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Макаренко Я.М.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника позивача Бакаєва О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2016р. по справі № 818/1143/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Бакс"

до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання незаконним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БАКС" (далі - позивач, ТОВ "Бакс") звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, Шосткинська ОДПІ), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:

- визнати дії працівників Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області по складанню акту від 12.08.2016р. №183/18-17-21/23054636 "Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального" протиправними та незаконними;

- зобов'язати працівників Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області прийняти належне у відповідності до чинного законодавства України, а саме вчинити дії по відновленню в системі електронного адміністрування реалізації пального залишків пального ТОВ "БАКС" станом на 01.03.2016р. за кодом УКТ ЗЕД 2707309000 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД 2705009000 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 "Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального".

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання незаконним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Зобов'язано Шосткинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Сумській області відновити в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального ТОВ «БАКС» станом на 01.03.2016 за кодом УКТ ЗЕД 2707309000 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД 2705009000 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 «Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального».

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" (вул. Садовий бульвар, 10, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 23054636) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (вул. Знаменівська, 2, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 39521341) судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2016 року в частині задоволення позову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Позивач подав письмові заперечення, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 03.03.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "БАКС" зареєстроване в Шосткинській ОДПІ як платник акцизного податку з реалізації пального (а.с. 10-11, 14).

17.03.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю "БАКС" було подано Акт інвентаризації обсягів залишку пального № 9037537293 (а.с.12-13), в розділі III якого зазначено про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД 2707309000 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД 2707509000 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259353,00.

12.05.2016 відповідачем згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, п.9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.05.2016 року №193 проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт №146/18-17-21/230054636, яким підтверджено відображені ТОВ "БАКС" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 (а.с. 17-19).

Перевіркою встановлено, що підприємство за період з 01.03.2016 року по 12.05.2016 року пальне відповідно до кодів УКТ ЗЕД 2707309000 та 2707509000 не придбавало, та за відповідний період, до початку проведення перевірки, було реалізовано Ксилол нафтовий (код УКТ ЗЕД 2707309000) в кількості 20000 кг відповідно до видаткової накладної №44 від 04.05.2016 року.

Перевіркою не встановлено відхилення фактичних залишків пального з актом інвентаризації обсягів затишку пального від 17.03.2016 №9037537293 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ "БАКС".

З метою з'ясування питання підтвердження щодо придбання та реалізації продукції відповідно до кодів УКТ ЗЕД 2707309000 та 2707509000, які віднесені до підакцизних товарів з 01.01.2016 року, Шосткинською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області було направлено ТОВ "БАКС" запит від 24.06.2016 №4871/10/18-17-21-0011 (а.с.69).

05.07.2016 на письмовий запит Шосткинської ОДПІ позивачем надано відповідь, в якій зазначено, що продукція отримувалась в 2012-2015 роках, та станом на 01.01.2016 року на бухгалтерському рахунку 281 (товари на складі) значилося ксилолу нафтового (код УКТ ЗЕД 2707309000) 81735 кг, сольвенту нафтового (код УКТ ЗЕД 2707509000) 170648 кг і сольвенту марки Б (код УКТ ЗЕД 2707509000) 59440 кг. (а.с. 71).

За період з 01.01.2016 по 29.02.2016 пальне, зазначене в Акті інвентаризації обсягів залишку пального, не придбавалося.

На підставі отриманої інформації згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, п.9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 № 278 відповідачем проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 (а.с. 20-22).

Вказаним актом встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 № 9037537293 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ "БАКС". Перевіркою не підтверджено відображені ТОВ "БАКС" інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року. Відповідачем зроблено висновок про те, що зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно було відкориговано в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального, зазначені позивачем в акті інвентаризації обсягів залишків пального від 17.03.2016 року № 9037537293.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Пунктом 58 розділу І Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» з 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введення акцизної накладної.

Відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.

ТОВ "БАКС", на виконання приписів законодавства 03.03.2016 подало заяву "Про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального".

Отже, з 03.03.2016 р. позивач є платником акцизного податку з реалізації пального.

На підставі наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 № 278 відповідачем проведено фактичну перевірку даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого Товариством з обмеженою відповідальністю "БАКС" відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 (а.с. 20-22).

Вказаним актом встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 № 9037537293 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ "БАКС", оскільки вказане пальне було придбано ТОВ "БАКС" до 01.01.2016 р., тобто в період коли вона не відносилась до підакцизної продукції та з неї не сплачувався акцизний податок, в зв'язку з чим зроблено висновок про те, що зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.

Колегія суддів погоджується з висновками відповідача наведеними в акті перевірки, виходячи з наступного.

Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

При цьому формула наведена у п. 232.3 ст. 232 ПК України включає: еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПоповн - еАНаклВид - еВтрат, де:

еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.

Виходячи з аналізу вказаних приписів у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.

Відповідно до п.9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року N 219 «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» затверджено форму акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального.

Відповідно до п. 2 Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером).

При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.

Таким чином, приписи п. 2 Порядку щодо заповнення та подання акту інвентаризації кореспондуються з положеннями п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 232.3 ст. 232 ПК України.

17.03.2016 позивачем складено і подано акт інвентаризації обсягів залишку пального № 9037537293 станом на 01.03.2016р. в розділі III якого зазначив про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД 2707309000 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД 2707509000 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259353,00.

Законом України від 25.12.2015 №909- VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу (далі ПК) України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено зміни до п. 1 ст. 215 "Підакцизні товари та ставки податку", пп.3.4 якої визначає, що до складу товарів з яких справляється акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД 2707309000 - ксилол для інших цілей та 2707509000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей.

Отже, позивачем до акту інвентаризації обсягів залишку пального № 9037537293 були внесені залишки пального, які з 01.01.2016 року відносяться до підакцизних товарів та з яких з 01.01.2016 року справляється акцизний податок.

Як вбачається з матеріалів справи, продукція занесена позивачем до акту інвентаризації залишків пального за кодом УКТ ЗЕД 2707309000 та УКТ ЗЕД 2707509000 придбавалася в 2012-2015 роках, тобто в період коли вона не відносилась до підакцизної продукції та з неї не сплачувався акцизний податок.

Враховуючи, що з пального, занесеного до акту інвентаризації обсягів залишку пального акцизний податок не сплачувався, акцизні накладні на отримане пальне не виписувалися, то колегія суддів приходить до висновку про неправомірність відображення позивачем в акті інвентаризації залишків пального за кодом УКТ ЗЕД 2707309000 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД 2707509000 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259353,00.

Колегія суддів зазначає, що висновки суду першої інстанції про те, що приписи Наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №219 «Про затвердження форми акту інвентаризації обліку залишків пального та Порядку його заповнення» суперечать нормам Податкового кодексу України є безпідставними, оскільки п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 31 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 року №113 «Про затвердження порядку електронного адміністрування реалізації пального» надано право Мінфіну затверджувати форму акта проведення інвентаризації.

Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД:

обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок;

обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в системі електронного адміністрування реалізації пального;

сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального;

обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишку пального, яке було об'єктом оподаткування акцизним податком.

Пальне, занесене до Акту інвентаризації обсягів залишку пального, на час його отримання позивачем, не було об'єктом оподаткування акцизним податком, акцизний податок з нього не сплачувався.

Відповідно до п. 9 підрозділу 5 Перехідних положень Податкового кодексу України при встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

Враховуючи, що за результатами перевірки контролюючим органом встановлено безпідставне віднесення до акту інвентаризації залишків пального, яке у період з 01.01.2016 по 29.02.2016 не придбавалося та з якого акцизний податок не сплачувався, то контролюючим органом правомірно здійснено відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки від 12.08.2016 р. №183/18-17-21/23054636.

За таких обставин, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позову з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні вказаної частини позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2016р. по справі № 818/1143/16 скасувати в частині задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Бакс" та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні вказаної частини позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Бакс" відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.

Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.

Повний текст постанови виготовлений 31.01.2017 р.