Ухвала від 26.01.2017 по справі 803/284/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 року Справа № 876/3347/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Румянцевої О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрації третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної державної адміністрації третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (з урахуванням уточнень) про скасування наказу департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації №8 від 25.02.2016 року «Про введення в дію рішення, прийнятого на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу груп оборотних рейсів на міжміських та приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах» від 22.02.2016 року (протокол № 125/27) в частині визнання переможцем конкурсу на рейс № 27 по маршрутах Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне) № 168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк) фізичну особу-підприємця ОСОБА_2, а також зобов'язати департамент інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації провести перерахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Із таким судовим рішенням не погодився ОСОБА_1, подавши апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, недоведеність обставин, які мають значення для справи, просив скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог. В якості обґрунтування апелянт зазначив, що суд безпідставно прийшов до висновку, що об'єкт конкурсу № 27, який фактично є сукупністю міжміського та приміського маршрутів, проігнорував факт неможливості винесення на конкурс маршруту № 168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк) в звязку з наявністю діючого договору на вказаний маршрут, щов кінцевому результаті потягло за собою ненарахування ФОП ОСОБА_1 С додаткових +11 балів. Суд безпідставно не взяв до уваги твердження позивача про неможливість винесення на конкурс 21.01.2016 р. маршруту №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк), оскільки, 30.06.2015 р. з ФОП ОСОБА_1 був укладений договір № 2303 з терміном дії до 30.06.2020 р. так як на конкурс можуть бути винесені лише вільні маршрути, або маршрути, термін дії договорів по яких закінчується не менше, ніж за два місяці до оголошення в засобах масової інформації про винесення таких маршрутів на новий конкурс. А тому, невірною є позиція суду, що подача позивачем 29.01.2016 р. заяви про участь у конкурсі по об'єкту № 27 свідчить про його згоду брати участь у конкурсі відповідно до визначених організатором умов, оскільки, основним засобом існування позивача є здійснення перевезень пасажирів, а тому він не міг не прийняти участь у конкурсі.

Суд необгрунтовано відмовив ФОП ОСОБА_1 в законності нарахування +2 бали за експлуатацію автобусів від 7 до 10 років з тих підстав, що автобуси категорії М2 класу бути використані на міських та приміських маршрутах, а також міжміських маршрутах протяжністю до 150 км.

Суд дійшов необгрунтованого висновку про виконання ФОП ОСОБА_2 умов пп.10 п. 29 Порядку щодо поданої на конкурс форми № 1ДФ помилково вважаючи, що п. 9 умов конкурсу про обов'язковий розмір оплати праці працівників встановлюється не нижче 120 відсотків від мінімальної заробітної плати в Україні є фактичною згодою перевізника - претендента на встановлення вказаної заробітної плати і не передбачає обов'язкову наявність на момент подачі заяви про участь у конкурсі в податковому розрахунку Форми №1ДФ заробітної плати в розмірі 120% від мінімальної заробітної плати в Україні.

Представники сторін у судове засідання не з'явились.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 21.01.2016 року Департаментом, шляхом розміщення інформації в газеті «Вісник +К» №3 (1034), оголошено конкурси груп оборотних рейсів на міжміських та приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування по 94 об'єктах, в тому числі по об'єкту №27 - Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне), №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк).

29.01.2016 року підприємцем ОСОБА_1 подано заяву на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, згідно з якою позивач претендує на одержання права здійснювати перевезення пасажирів у межах об'єкта конкурсу №27, до якої було долучено документи, зазначені в розділі V даної заяви, а також підтверджено, що в зв'язку з участю у конкурсі ФОП ОСОБА_1: спроможний виконувати вимоги статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»; згоден брати участь у конкурсі відповідно до його умов, визначених організатором; з об'єктом конкурсу та його основними характеристиками ознайомлений; всі дані, викладені у поданих ним документах, відповідають дійсності; на момент проведення конкурсу не визнаний банкрутом, не порушено справу про банкрутство або не проводиться процедура санації; у разі перемоги згоден укласти договір.

Заяву аналогічного змісту разом з документами 01.02.2016 року було також подано підприємцем ОСОБА_2

22.02.2016 року було проведено засідання конкурсного комітету і, як вбачається з витягу з протоколу №125/27, за об'єктом конкурсу №27 конкурсним комітетом прийнято рішення (За - 7 голосів, Проти - 0, Утрималось - 0): затвердити нарахування балів перевізникам - претендентам з використанням бальної оцінки їх пропозицій: ОСОБА_2 - 1.0; ОСОБА_1 - 0.0; визнати переможцем конкурсу підприємця ОСОБА_2 з умовою забезпечення ним в подальшому:

1) виконання перевезень пасажирів в звичайному режимі;

2) перевезень пільгових категорій громадян згідно чинного законодавства;

3) перевезень пасажирів автобусами категорії М2, М3 пасажиромісткістю не менше 18 місць, кількістю автобусів, необхідних для забезпечення перевезень - 2;

4) вартості транспортних послуг згідно тарифів, затверджених у встановленому законодавством порядку;

5) виконання затвердженого розкладу руху автобусів з регулярністю не нижче 96% на приміських та 97% на міжміських маршрутах;

6) розміру оплати праці найманих працівників не нижче 120 відсотків від мінімальної заробітної плати в Україні;

7) обладнання транспортних засобів для роботи в системі GPS протягом шести місяців з дати проведення конкурсу.

Крім того, конкурсним комітетом також прийнято рішення (За - 7 голосів, Проти - 0, Утрималось - 0) не визначати 2 місце, оскільки претендент ОСОБА_1 набрав 0.0 (нуль) балів.

Наказом Департаменту №8 від 25.02.2016 року «Про введення в дію рішення, конкурсного комітету з визначення переможця на міжміських та приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах» введено в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможця на міжміських та приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області від 22 лютого 2016 року (протокол засідання конкурсного комітету №125) та надано право перевезення пасажирів на 94 об'єктах конкурсів ряду перевізників, в тому числі по об'єкту конкурсу №27 Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне), №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк) - підприємцю - перевізнику ОСОБА_2.

25.02.2016 року між Департаментом (організатор) та приватним підприємцем ОСОБА_2 (перевізник) укладено договір №2320 про організацію перевезень пасажирів на право здійснення перевезень пасажирів на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне), №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк) терміном дії з 06.03.2016 року по 05.03.2021 року включно.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено протиправності наказу.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344-ІІІ (далі - Закон України №2344-ІІІ), зокрема, передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах; об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Пунктом 6 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 року (далі - Порядок) передбачено, що об'єктом конкурсу може бути:

- маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення;

- маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення;

- сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об'єкті конкурсу становить не менш як 50 на день;

- сукупність маршрутів приміського та маршрутів або оборотних рейсів міжміського сполучення.

Згідно з матеріалами справи, організатором конкурсу, функції якого на підставі розпорядження голови Волинської ОДА від 20.07.2009 року №219 виконував Департамент, сформовано об'єкт конкурсу №27, який фактично є сукупністю міжміського та приміського маршрутів: Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне), №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк), а відтак даний об'єкт конкурсу не є новим маршрутом, для створення та підготовки до відкриття якого необхідно було б дотримання умов Порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом, затвердженого наказом Мінінфрастуктури України №480 від 15.07.2013 року, відповідно посилання позивача на відсутність в Департаменту повноважень на об'єднання міжміського маршруту Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне) з приміським маршрутом №168 Луцьк - Струмівка (через Луцьк) в один міжмісько-приміський маршрут Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне) №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк) судом до уваги не приймається з огляду на пряме виконання Департаменту вимог п. 7 Порядку.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, 30.06.2015 року між позивачем та Департаментом було укладено договір №2303 про організацію перевезень пасажирів саме на вказаному автобусному маршруті і даний договір діяв на момент подання Департаментом оголошення в газеті «Вісник +К», тому судом вірно не взято до уваги твердження представника позивача про неможливість винесення 21.01.2016 року на конкурс маршруту №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк).

Позивачем одночасно - 29.01.2016 року подано до Департаменту дві заяви: 1) про розірвання договору про організацію перевезень пасажирів на маршруті №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк) та 2) на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, згідно з якою позивач претендує на одержання права здійснювати перевезення пасажирів у межах об'єкта конкурсу №27, відповідно до якої останній згоден брати участь у конкурсі відповідно до його умов, визначених організатором; з об'єктом конкурсу та його основними характеристиками ознайомлений.

Щодо покликань ОСОБА_1 про неправомірність дій конкурсного комітету по ненарахуванню йому +2 балів за заявлений на конкурс автобус БАЗ А079, 2007 року випуску на підставі пп.2 п.1 Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів (додаток №4 до Порядку, далі - Перелік) та +11 балів за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу на підставі п. 4 Переліку, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про їх безпідставність з огляду на наступне.

Відповідно до пп. 2 п. 1 Переліку перевізникам-претендентам нараховуються наступні бали за такими показниками: строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення), роки: 1) для міських і приміських перевезень: до 1 року - +6, від 1 до 4 включно - +4, від 4 до 7 включно - +2; 2) для міжміських перевезень: до 4 - +6, від 4 до 7 включно - +4, від 7 до 10 включно - +2.

ОСОБА_1 для участі у конкурсі подано документи про наявність автобуса БАЗ А079.14 (М2, ІІ), 2007 року випуску, д.н. НОМЕР_1.

Відповідно до п. 7.1 Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 квітня 2007 року № 285 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2007 р. за N 499/13766, який визначає сферу використання автобусів різних класів та категорій за видами сполучення та протяжністю маршрутів, автобуси категорії М2 обох класів можуть бути використані на міських та приміських маршрутах, а також міжміських маршрутах протяжністю до 150 км.

Як вірно враховано судом, із заяв перевізників на участь у конкурсі, вбачається, що відстань маршруту Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне) становить 166 км, тобто бали позивачу за автобус, який має повних 9 років з року виготовлення, могли б нараховуватись виключно в категорії «для міських і приміських перевезень» у випадку якби строк його експлуатації складав від 0 до 7 років включно, відповідно конкурсним комітетом правомірно такі бали нараховані не були.

Отже, об'єктом конкурсу №27 була сукупність маршрутів (оборотних рейсів) Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне) №168а Струмівка - Небіжка (через Луцьк).

Згідно з п. 4 Переліку за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу нараховується +11 балів.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем, фактично, на підставі договору №1748 від 01.03.2011 року, виконувалась робота з перевезення пасажирів по маршруту Піски-Річицькі - Луцьк (через Ратне) і згідно з листом №143/2 від 10.03.2016 року ПрАТ «Волинське обласне підприємство автобусних станцій» рейсів по маршруту Луцьк - Струмівка, що теж був предметом договору від 01.03.2011 року, підприємець ОСОБА_1 не виконував, а відтак умова п. 4 Переліку щодо роботи на маршруті (маршрутах), які є об'єктом даного конкурсу, позивачем дотримана не була, відповідно відсутні підстави для нарахування йому +11 балів.

Підпунктом 10 пункту 29 Порядку передбачено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і ряд документів, в тому числі копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.

Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 до заяви на участь в конкурсі від 01.02.2016 року було додано копії податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за ІІІ - IV квартали 2015 року (а.с. 135 - 138), тобто виконано умови пп. 10 п. 29 Порядку.

Згідно копії документу «Перелік об'єктів конкурсів на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Волинської області, їх основні характеристики та умови конкурсів», зокрема п. 9 умов конкурсів, встановлює наступне - розмір оплати праці працівників встановлюється не нижче 120 відсотків від мінімальної заробітної плати в Україні, тобто однією умов конкурсу є фактична згода перевізника-претендента на встановлення саме такого розміру заробітної плати для працівників, а не наявність на момент подачі заяви про участь у конкурсі в податковому розрахунку форми №1ДФ заробітної плати в розмірі 120% від мінімальної заробітної плати в Україні, що підтверджується, зокрема, й п.2.2.9 договору №2320 від 25.02.2016 року, укладеного між організатором конкурсу та підприємцем ОСОБА_2 на перевезення пасажирів за об'єктом конкурсу №27.

Судова колегія також погоджується з висновком суду першої інстанції, що відображення позивачем в податкових розрахунках форми № 1ДФ за ІІІ - IV квартали 2015 року заробітної плати працівників в розмірі, що становить 120% від мінімальної заробітної плати в Україні зумовлене насамперед виконанням ним умов п.п. 2.2.9 аналогічних договорів на перевезення пасажирів № 1748 від 01.03.2011 року та № 2303 від 30.06.2015 року.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про безпідставність позовних вимог.

Відповідно до частин другої та третьої статті 159 КАС законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскільки таким вимогам постанова Волинського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року відповідає, її слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ч. 3 ст. 160, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року у справі № 803/284/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повний текст виготовлено 31 січня 2017 року.