Справа: № 875/63/16 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
26 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е.,
при секретарі - Шевчук А.В.,
за участю: представника позивача - не з'явився; відповідача - не з'явився, представників третьої особи - Гончар В.А., Кадиш Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом Макарівської районної державної адміністрації до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності,
Макарівська районна державна адміністрація звернулась до суду з позовом у якому просить:
- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0103 га, що належить на праві власності ОСОБА_4 та знаходиться на території Плахтянської сільської ради Макарівського району Київської області, із повним попереднім відшкодуванням її вартості;
- виділити із земельної ділянки загальною площею 0,283 га, що перебуває у власності відповідача, окремі земельні ділянки із яких: земельна ділянка площею 0,2727 га залишається у власності ОСОБА_4, а земельна ділянка площею 0,0103 га - відчужується у державну власність;
- зобов'язати відповідача звільнити частину земельної ділянки площею 0,0103 га, що примусово відчужується у державну власність, протягом 15 днів з дня набрання постановою суду законної сили.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Визначення поняття «справа адміністративної юрисдикції» наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пункт шостий частини першої статті 3 КАС України містить положення, згідно з яким звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Суб'єкт владних повноважень згідно з пунктом 7 частини першої згаданої статті КАС України - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з цілісності та системного аналізу Кодексу адміністративного судочинства України можливо встановити наступні критерії визначення компетенції адміністративного суду у спорі: по-перше - наявність публічного характеру правовідносин, по-друге - хоча б однією стороною правовідносин є суб'єкт владних повноважень у зв'язку з виконанням владних управлінських функцій, по-третє - між сторонами виник спір, компетенція адміністративних судів на який поширена дією ст. 17 КАС України і такий спір не віднесений до компетенції інших судів.
Із наведеного випливає, що у правовідносинах щодо поділу земельної ділянки між співвласниками місцева державна адміністрація не є суб'єктом владних повноважень, у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у статті 3 КАС України, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею, що у свою чергу виключає розгляд цієї вимоги в порядку адміністративного судочинства.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Таким чином, позивач може захищати свої права в суді шляхом звернення до суду з цивільним позовом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Закрити провадження у справі за позовом Макарівської районної державної адміністрації до ОСОБА_4 в частині позовної вимоги про поділ земельної ділянки.
Роз'яснити Макарівській районній державній адміністрації її право подати позов в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 31 січня 2017 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мельничук В.П.
Мацедонська В.Е.