Ухвала від 01.02.2017 по справі 807/131/16

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДД
УХВАЛА

01 лютого 2017 рокум. Ужгород№ 807/131/16

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву Товарної біржі "Закарпатський лісовий ринок" про повернення судового збору, -

ВСТАНОВИВ:

Товарна біржа "Закарпатський лісовий ринок" звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із заявою про повернення судового збору у розмірі 1378,00 грн.

Розглянувши клопотання про повернення сплаченого судового збору, дослідивши необхідні для розгляду клопотання матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання, виходячи з наступного:

Відповідно ст.1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VІ (набрав чинності з 01.11.2011 року, далі - Закон 3674), судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також а видачу судами документів і включається до складу судових витрат.

Як вбачається із матеріалів справи, Товарна біржа "Закарпатський лісовий ринок" платіжним дорученням № 9016 від 11.02.2016 сплатило судовий збір в розмірі 1378,00 грн., який був перерахований не на той рахунок, а саме: не вірно зазначено код класифікації доходів бюджету (згідно ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 15.02.2016 року, а.с.16-18). При цьому, в подальшому позивач згідно із платіжним дорученням № 9052 від 25.02.2016 сплатив судовий збір в сумі 2756,00 грн., який був зарахований на рахунок, відкритий в органах Казначейства для зарахування судового збору при подачі позовних заяв до Закарпатського окружного адміністративного суду (а.с. 22).

08 серпня 2016 року Закарпатським окружним адміністративним судом винесено постанову у адміністративній справі № 807/131/16 за позовом Товарної біржі "Закарпатський лісовий ринок" до Державної фінансової інспекції у Закарпатській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, якою в задоволенні позову відмовлено.

Отже, судовий збір в сумі 1378,00 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням № 9016 від 11.02.2016 є таким, що помилково сплачений.

Згідно із частинами першою, другою статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено вичерпний перелік підстав для повернення судового збору, а саме:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);

5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Пунктом 2 розділу 1 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03.09.2013 № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182 (зі змінами) (далі - Порядок № 787), передбачено, що цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).

Згідно із абзацом першим пункту 5 розділу 1 Порядку № 787 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.02.2015 № 202) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Абзацом п'ятим пункту 5 розділу 1 Порядку № 787 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.02.2015 № 202) визначено, що у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що повернення судового збору здійснюється за ухвалою суду у всіх випадках, крім повернення помилково зарахованого судового збору, відтак, відсутні правові підстави для винесення судом ухвали про повернення помилково зарахованого судового збору, а питання про його повернення вирішується за процедурою, визначеною Порядком № 787.

Таким чином, відсутні правові підстави для задоволення заяви Товарної біржі "Закарпатський лісовий ринок" про винесення судом ухвали про повернення судового збору в сумі 1378,00 грн., сплаченого згідно із платіжним дорученням № 9016 від 11.02.2016, оскільки такий судовий збір є помилково зарахованим та його повернення має відбуватися за процедурою, визначеною Порядком № 787.

Згідно ст. 98 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Керуючись ст. ст. 98, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання Товарної біржі "Закарпатський лісовий ринок" про повернення сплаченого судового збору - відмовити.

2. Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі прийняття ухвали в письмовому провадженні - протягом п'яти днів з дня її отримання (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті