Ухвала від 27.01.2017 по справі 802/199/17-а

УХВАЛА

про відмову в забезпеченні адміністративного позову

м. Вінниця

27 січня 2017 р. Справа № 802/199/17-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,

за участю:

секретаря судового засідання: Могиль Тетяни Олександрівни

представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2

представник третьої особи: ОСОБА_3

без участі представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про забезпечення позову у справі

за позовом: ОСОБА_4

до: Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області; третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору голова комісії ОСОБА_5 з припинення первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля"

про: скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_4 до Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області; третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору - голова комісії ОСОБА_5 з припинення первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій Поділля" про скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб.

Разом з адміністративним позовом до суду заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.

В поданому клопотанні позивач просить вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом заборони Головному територіальному управлінню юстиції у Вінницькій області вносити будь-які зміни відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно юридичної особи - первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій "Поділля" до вирішення адміністративного позову.

В судовому засіданні представники позивача заявлене клопотання підтримали, посилаючись на те, що існує очевидна небезпека правам та інтересам первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій "Поділля", яка полягає у внесенні певних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців .

Представник третьої особи щодо заявленого клопотання заперечував та просив в його задоволенні відмовити.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив. Натомість подав до суду письмові заперечення щодо клопотання про забезпечення адміністративного позову.

Заслухавши доводи представників позивача в обґрунтування заявленого клопотання про забезпечення адміністративного позову, думку представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вказаного клопотання, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Згідно ч. 3, 4 ст. 117 КАС України, суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, та заборонити вчиняти певні дії.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду від 06.03.2008 №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» висвітлено позицію щодо вжиття заходів забезпечення позову в адміністративних справах, зокрема зазначено, що судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; заборони вчиняти певні дії. В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Отже, обов'язковою умовою застосування заходів забезпечення адміністративного позову є наявність хоча б однієї з таких обставин: очевидність небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; доведення позивачем того, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, у випадку звернення позивача з клопотанням про забезпечення позову він повинен обґрунтувати причини звернення з таким клопотанням. З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову.

Доводи ж позивача про те, що внесення Головним територіальним управлінням юстиції у Вінницькій області будь-яких змін щодо відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно юридичної особи - первинної профспілкової організації ТОВ "Санаторій "Поділля" ускладнить захист прав підприємства без вжиття заходів забезпечення адміністративного позову та вимагатиме значних зусиль для їх відновлення на сьогодні ґрунтуються виключно на припущеннях, а тому судом до уваги не беруться.

Крім того, представником позивача належним чином не обґрунтовано, в чому саме полягатиме очевидна небезпека для його прав та інтересів, які можуть свідчити про наявність підстав для забезпечення адміністративного позову в силу положень ч. 1 ст. 117 КАС України.

У випадку встановлення в ході розгляду справи порушення прав позивача, їх відновлення в даному випадку можливе лише за наслідками розгляду такої справи по суті, що не може підміняти собою необхідність вжиття запобіжних заходів у даному випадку та на даній стадії. Таким чином, судом фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає критеріям розумності, обгрунтованості і адекватності, а також не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову в адміністративному процесі.

З огляду на викладене суд приходить до переконання про відсутність достатніх правових підстав, які б вказували на необхідність застосування заходів забезпечення адміністративного позову. Відтак у задоволенні заявленого клопотання належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 117, 118, 165, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову - відмовити.

Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя./підпис/. Дмитришена Руслана Миколаївна

Копія вірна.

Суддя:

Секретар: