Справа № 686/1751/17
27 січня 2017 року
м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Салоїд Н.М., розглянувши справу за заявою ОСОБА_1, заінтересованих осіб - Старокостянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькоій області, відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому Хмельницького МРУЮ про встановлення факту національності та зобов»язати внести зміни до актового запису про укладення шлюбу
встановив:
В порядку окремого провадження ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту національності заявника - поляк та внесення відповідних змін в актовий запис про одруження.
В силу ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також в зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Статтею 256 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження. Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності. Хоча зазначений перелік справ, не є вичерпним, проте із змісту зазначених вище норм вбачається, що суд може встановлювати факти, які тягнуть для заявника правові наслідки.
Частина 2 вказаної статті передбачає, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Із змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення факту національної ідентичності, підтвердження польського походження о роду, є необхідним для реалізації особистих прав, пов'язаних із її національністю, оскільки громадянам України польського походження надаються окремі пільги та гарантії.
За змістом положень Конституції України, ЗУ «Про національні меншини в Україні» належність особи до певної національності залежить від її вільного волевиявлення і для реалізації особою своїх прав у цій сфері не потребує встановлення цього факту судовим рішенням, а не зазначення в актах реєстрації цивільного стану національності заявника та його предків «поляками», не перешкоджає заявнику дотримуватися польських звичаїв, традицій, культури та виявляти почуття національного самоусвідомлення.
Як передбачено п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Згідно з положеннями ч.3 ст.9, ч.1 ст. 22 ЗУ «Про реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація, яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином, справи про встановлення факту належності до певної національності, не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства. Законодавством передбачено інший порядок установлення факту належності особи до певної національності та внесення змін про національність в актові записи шляхом внесення змін до актового запису заявника.
За змістом норм ст.17, п.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України розгляд таких справ віднесений до юрисдикції адміністративних судів.
Окрім того, внесення змін до актового запису про укладення шлюбу не підлягає розгляду в порядку окремого провадження і межах цивільного судочинства. Розгляд таких справ здійснюється в порядку адміністративного судочинства шляхом подання адімінстративного позову.
За таких обставин, провадження не може бути відкрито, оскільки заявлені вимоги не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст.122 ч. 1 п. 1, 293 ч.1 п.4 ЦПК України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1, заінтересованих осіб - Старокостянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Хмельницькоій області, відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому Хмельницького МРУЮ про встановлення факту національності та зобов»язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому Хмельницького МРУЮ про внесення змін до актового запису про укладення шлюбу.
Повернути ОСОБА_1 РНОКПП судовий збір 320,0 грн. згідно квитанції № 79 від 12.01.2017 року.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом 5 днів до апеляційного суду Хмельницької області через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: