Постанова від 23.01.2017 по справі 607/13338/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2017 Справа №607/13338/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Дзюбича В.Л.,

за участю секретаря Грабської Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорії). 19.09.2016 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням призначити йому пенсію із зменшення пенсійного віку на 10 років, однак протоколом засідання комісії відповідача для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій відмовлено позивачу у призначенні пенсії на підставі відсутності у первинних документах днів виїзду в зону, в якій він проводив роботи. Вказану відмову позивач вважає незаконною та просить суд зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити позивачу пенсію із заниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10.10.2016 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Позов підтримує повністю та просить його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте подав заяву про розгляд справи у її відсутності. У задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі з мотивів, викладених у письмових запереченнях.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 06 червня 1993 року Тернопільською обласною державною адміністрацією.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсій за віком із зниженням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», на 10 років особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів.

Зі змісту п.1 ч.2 ст.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Офіційне тлумачення положення п.1 ч.2 ст.2 даного Закону дано в рішенні Конституційного Суду №12-рп/2000 від 25.10.2000, в якому зазначено, що зоною відчуження є територія, що з 26 квітня 1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.

Відповідно до підпункту «ґ» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Згідно з довідкою Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату №74 від 03 вересня 2013 року, ОСОБА_1 дійсно проходив службу у Збройних Силах з 13 травня 1985 року по 28 квітня 1987 року, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.08.1986 року по 27.08.1986 року в 30 км зоні. Виконував роботи по відновленню залізниці на території Чорнобильської АЕС в районі 3, 4 реакторів. Доза опромінення - 8,42 р. Згідно Постанови СМ СРСР від 05.06.1986 року №665-196 вказаний період служби враховується до вислуги років на пенсію на пільгових умовах (1 місяць за 3 місяці).

Аналогічна інформація про прийняття позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міститься у довідці військової частини № 92422 від 19 серпня 1993 року.

Відповідно до даних, що містяться у військовому квитку серії НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 , останній виконував обов'язки із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

Як вбачається із виписки з рішення від 22 квітня 1993 року, винесеного Тернопільським міським народним судом, встановлено факт перебування ОСОБА_1 на роботі по с усуненню наслідків ЧАЕС в зоні відчуження в період з 19.08. по 26.08.1986 року включно.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12), у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (Вищий адміністративний суд України 01.01.2007 ДОВІДКА за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи).

19 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав вищевказані документи.

Як слідує із протоколу №51 засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів, складеного 31 жовтня 2016 року, комісія вирішила відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю у первинних документах днів виїзду в зону, в якій він проводив роботи.

Таким чином, з огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, що підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження з 18 серпня 1986 року по 27 серпня 1986 року, тобто не менше 5 календарних днів, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії згідно із ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку з 10.10.2016 року.

В силу ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.

Аналізуючи докази в їх сукупності, суд вважає, що Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області безпідставно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З урахуванням наведеного, суд прийшов до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10.10.2016 року.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.2, 158, 163, 186 КАС України, ст.19, 64 Конституції України, ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію із зниженням пенсійного віку згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10 жовтня 2016 року.

Копію постанови надіслати сторонам у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонним суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич