Постанова від 24.01.2017 по справі 604/1177/16-а

Справа № 604/1177/16-а

Провадження № 2-а/604/4/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 року Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 23 грудня 2016 року звернулася до суду з позовом, в якому просить відновити пропущений строк для звернення до суду; визнати дії Лановецького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та індексації до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» незаконними та протиправними; зобов»язати Лановецьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести перерахунок її пенсії з 22 грудня 2016 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціальнопобутових питань та індексації за період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2010 року в розмірі 90 відсотків, згідно довідки Управління пенсійного фонду у Підволочиському районі з розшифруваннями інших виплат, з яких було виплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» та стягнути з відповідача суму сплаченого нею судового збору.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 18 жовтня 2010 року їй призначено пенсію державного службовця відповідно до ст.. 37 ЗУ «Про державну службу». При призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати не були взяті до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за період з 01 жовтня 2008 року по 30 вересня 2010 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 24 березня 2016 року, дізнавшись про порушення свого права, ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії із врахуванням сум вищезазначених виплат, однакЛановецьким об'єднаним управління пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 28 березня 2016 р. № 853/02 у задоволенні її заяви відмовлено у зв'язку з тим, що у відповідності до ЗУ «Про державну службу» зазначені виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця при призначенні пенсії немає.

Вважає дії відповідача незаконними, оскільки відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір та ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога та виплати соціального характеру. Тому, зважаючи на те, що відповідач своєю відмовою порушив її конституційне право на належне пенсійне забезпечення, просить визнати незаконною відмову Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Крім того просить стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору.

Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву, згідно якої уточнила позовні вимоги, просить зобов»язати Лановецьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести перерахунок її пенсії з 23 червня 2016 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціальнопобутових питань та індексації за період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2010 року в розмірі 90 відсотків, згідно довідки Управління пенсійного фонду у Підволочиському районі з розшифруваннями інших виплат, з яких було виплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» , справу просить розглянути у її відсутності.

Представник відповідача Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області в судове засідання не з'явилася, подала суду письмове заперечення, в якому зазначає, що відповідно до ч.1 ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається з заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для рішення соціально-побутових питань та індексація зарплати, грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розмірі заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає, а відтак просять у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Крім того подали заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Як передбачено ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Підволочиському районі та з 18 жовтня 2010 року отримує пенсію державного службовця, що не оспорюється стороною відповідача.

Згідно довідки Управління ПФ України № 5 від 29 березня 2016 року та розшифровки до неї про складові заробітної плати за період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2010 року позивачу ОСОБА_1 нараховувалися та виплачувалися такі виплати як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На усі виплати, зазначені у довідці, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

24 березня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії державного службовця, враховуючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати, на які були перераховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідки.

На звернення ОСОБА_1 листом № 853/02 від 28 березня 2016 року Лановецьке об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області позивачу відмовило в перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на те, що відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для рішення соціально-побутових питань та індексація зарплати, грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розмірі заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає.

Вказану відмову суд вважає незаконною, виходячи з наступного:

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Постановою Управління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У відповідності до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі держаної служби не мене 10 років, які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи , які мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій державних службовців, незалежно від місяця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія їм призначається в розмірі 80-90 % від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії .

Статтею 1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата є винагородою, яка, як правило, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначена структура заробітної плати, в яку входять основна і додаткова заробітна плата , заохочувальні та компенсаційні виплати.

Пунктом 1 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗУ «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної платизгідно постанови КМУ від 24.02.2003р. № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми № 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, як встановлено ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які, відповідно до обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на таке страхування .

У статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховується суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, при вирішенні справи суд враховує також правову позицію Верховного Суду України від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а-14, згідно якої: «отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII».

Як підтверджено копією довідки Управління ПФ України № 5 від 29 березня 2016 року про складові заробітної плати за період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2010 року, з виплат, які отримувала ОСОБА_1 на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, нараховані та сплачені страхові вснеки на соціальне страхування на загальну суму 12450,11 грн.

Проаналізувавши наведене, суд вважає, що відмова Лановецького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо перерахунку(донарахування) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати являється незаконною і її вимоги щодо визнання відмови Лановецького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо перерахунку пенсії з урахуванням вказаних сум незаконною - слід задовольнити.

Крім того, оскільки в даному випадку має місце порушення прав позивача, то порушене право підлягає поновленню шляхом зобовязання Лановецького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести донарахування та виплату позивачу призначеної пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань на підставі довідки з розшифруванням інших виплат, з яких було виплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» - за період останніх шести місяців з дня подання заяви, тобто з 23 червня 2016 р. з урахуванням положень статті 99 КАС України.

Твердження позивача про те, що про порушене право вона дізналася лише у березні 2016 року, внаслідок відмови Лановецького обєднаного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії не були спростовані та оспорені відповідачем. Тому суд вважає причину пропуску звернення до суду поважною і цей строк слід поновити.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення відповідачем прав позивача, а тому позовні вимоги слід задовольнити, а саме визнати дії Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними та зобов'язати Лановецьке об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок її пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2010 рокув розмірі 90 % відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 23 червня 2016 року.

Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551.20 грн судових витрат.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 6,11, 17,18, 94,159, 160, 161- 163, 167, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суддя -,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не включення ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для визначення розміру пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Лановецьке об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок її пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2010 рокув розмірі 90 % відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 23 червня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лановецького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Підволочиський районний суд Тернопільської області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.

Суддя - підпис

Копія вірна :

Суддя Підволочиського районного суду

Тернопільської області Н.Б. Сташків