Справа № 815/3955/16
31 січня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, індексний номер: 18703519 про скасування реєстрації права власності ОСОБА_1 на нежиле приміщення станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 199,9 к.м. за адресою: АДРЕСА_1
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав викладених в адміністративному позові та уточненнях до позову (а.с. 4-10, 18-19).
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав зазначених у письмових запереченнях на позов (а.с. 36-39).
Також в судовому засіданні судом було поставлено на обговорення питання щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Сторони не заперечували щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження, а тому, на підставі положень ст. 122 КАС України, справу розглянуто за наявними в справі доказами, в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
19.01.2015 р. державним реєстратором Головного територіального управління юстиції в Одеській області (надалі Відповідач) на підставі рішення, індексний номер 18703519, вчинено реєстраційний запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, яким скасовано право власності ОСОБА_1 (надалі Позивач) на нежиле приміщення станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 199,9 к.м. за адресою: АДРЕСА_1, зареєстроване на підставі рішення Київського районного суду м. Одеси, № 2-3077/08 від 10.04.2008 року.
Не погоджуючись з діями Відповідача щодо винесення оскаржуваного рішення, ОСОБА_1 звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінюючи рішення суб'єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України та доходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що Рішенням Київського районного суду м. Одеси по справі № 2-3077/08 від 10.04.2008 р. було визнано право власності на нежиле приміщення станції технічного обслуговування автомобілів, загальною площею 199,9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 (а.с. 23-24).
07.11.2014 року, Одеським апеляційним судом Одеської області, рішення Київського районного суду м. Одеси по справі № 2-3077/08 від 10.04.2008 р. було скасовано (а.с. 25-27).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Пунктом 44 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011р. №1141 передбачено, що порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування рішення державного реєстратора та скасування записів Державного реєстру прав встановлює Мін'юст.
Згідно з абз. 1,2, п. 1.3 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.12.2011 року №3502/5, рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав приймає державний реєстратор прав на нерухоме майно (далі - державний реєстратор), яке оформлює за допомогою Державного реєстру прав у двох примірниках. У разі прийняття рішення державним реєстратором органу державної реєстрації прав, один примірник рішення орган державної реєстрації прав видає або надсилає рекомендованим листом заінтересованій особі особисто або уповноваженій нею особі (далі - заявник), а другий державний реєстратор долучає до реєстраційної або облікової справи.
Відповідно до п. 2.6 цього Порядку для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
Пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011р. №1141 передбачено, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Таким чином, діючим законодавством встановлено, що скасування запису про реєстрацію права власності можливе лише у випадку скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності. Відтак, підставою для скасування запису про реєстрацію права власності є судове рішення про скасування рішення про державну реєстрацію прав.
Отже, Відповідач не мав права скасовувати реєстрацію вказаного права власності Позивача за відсутності судового рішення про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності за Позивачем, що наразі є предметом розгляду судової справи № 520/12197/15-ц, що знаходиться у провадженні Київського районного суду міста Одеси (а.с. 20-22 ).
Зазначене свідчить про порушення Відповідачем п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 та порушення прав Позивача.
Крім того, за рішенням № 18703318 від 19.01.2015 року проведено державну реєстрацію за Позивачем права власності на нежиле приміщення в цілому, однак рішенням № 18703519 від цієї дати скасовано запис про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, форма власності приватна, спільна часткова, розмір частки ?, що не відповідає дійсності.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що Позивачем доведено обставини, які зазначені у позові, тому позов ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, індексний номер: 18703519, підлягає задовленню.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції в Одеській області - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 18703519 від 19.01.2015 року про скасування запису про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, форма власності приватна, спільна часткова, розмір частки ? за номером 3607.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Бутенко А.В.