Ухвала від 27.01.2017 по справі 813/1773/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

з питань відстрочення виконання постанови суду

27 січня 2017 року 813/1773/15

Львівський окружний адміністративний суд

в складі: головуючого - судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Телиця О.В.

за участі:

представник заявника - Мокрія Р.З.

представника позивача- Антонюка І.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Публічного акціонерного товариства "Шахта "Надія" про відстрочення виконання постанови суду від 05.05.2015 року,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Шахта "Надія" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання постанови від 05.05.2015 року у справі № 813/1773/15 за позовом Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Публічного акціонерного товариства "Шахта "Надія" про стягнення заборгованості в розмірі 11485504,00 грн. В судовому засіданні проведено заміну позивача на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.

Заявник просить відстрочити виконання рішення суду до 31.12.2017 року.

Подану заяву обґрунтовує тим, що підприємство знаходиться у важкому фінансовому становищі, у підприємства наявна велика заборгованість як перед банківськими установами так і перед бюджетом, на підтвердження чого долучено довідки про фінансовий стан підприємства.

Представник заявника (відповідача) в судовому засіданні заяву про відстрочення виконання постанови підтримав, просив задоволити у зв'язку з важким матеріальним становищем підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення заяви, так як невиконання постанови суду про стягнення коштів щорічно призводить до ненадходження коштів до бюджету у значних розмірах, ухвалою суду від 06.11.2015 року уже відстрочувалось виконання рішення суду.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05 травня 2015 року позов задоволено, постановлено стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства "Шахта "Надія" (ЄДРПОУ 00178175, адреса: 80086, Львівська область, Сколівський район, с.Сілець)) на користь бюджету кошти в розмірі 11 485 504 (одинадцять мільйонів чотириста вісімдесят п'ять тисяч п'ятсот чотири) грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 06.11.2015 року відстрочено виконання постанови від 05.05.2015 року до 31.12.2016 року.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Наведена норма КАС не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового акта, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.

Як вбачається з матеріалів справи, заява про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 05.05.2015 року обґрунтована тим, що підприємство перебуває у скрутному матеріальному становищі, на розрахункових рахунках відсутні грошові кошти для погашення податкового боргу.

На підтвердження обставин, що ускладнюють виконання судового рішення відповідачем надано довідку №09/1498 від 29.12.2016 року про кредиторську заборгованість, акти маркшейдерського заміру рядового вугілля, рахунки за активну енергію, звіт про фінансові результати за 9 місяців 2016 року, баланс на 30.09ю2016 р., звіт про рух грошових коштів зо 9 міс.2016 р, розшифровку-розрахунки з бюджетом на 30.11.2016 р., рішення про застосування штрафних санкцій від 07.12.2016 р., пояснюючу записку щодо утримання дитячого дошкільного закладу №6, довідку №09/78 від 18.01.2017 р., графіки погашення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

Суд вказує, що вказані факти не є об'єктивними обставинами, що ускладнюють виконання рішення суду. Збитковість діяльності підприємства, наявність у нього кредиторської заборгованості в істотному розмірі є результатом провадження господарської діяльності відповідачем як самостійним суб'єктом господарювання, тому вказані факти не мають об'єктивного характеру.

Крім цього, суд зазначає про таке.

Так, згідно з п. 100.1. статті 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Відповідно до п. 100.5. вищевказаної статті, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

При цьому, відстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 цієї статті затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов'язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі (п.100.7. статті 100 Податкового кодексу України).

Тобто, законодавством визначено термін на відстрочення податкового боргу у межах не більше одного бюджетного року. Як вбачається із матеріалів справи, ухвалою суду від 06.11.2015 року відстрочено виконання постанови від 05.05.2015 року до 31.12.2016 року.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що у задоволенні заяви про відстрочку виконання судового рішення слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви про відстрочення виконання постанови суду від 05.05.2015 р. - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання повного тексту до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали виготовлено 01 лютого 2017 року.

Суддя Кухар Н.А.