ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" січня 2017 р. Справа № 809/1817/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боршовського Т.І.
за участю секретаря судового засідання Савченко Н.В.
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Михайлини Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську
про зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську (надалі - відповідач), в якому просить суд зобов'язати відповідача повернути ОСОБА_3 автомобіль марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, без права експлуатації та без стягнення з позивача коштів на його утримання на спеціальному майданчику за період починаючи з 26.06.2016 року по дату такого повернення за рішенням суду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що працівники Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську протиправно не повертають позивачу автомобіль марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, який був затриманий 08.06.2016 року в зв'язку з вчиненням ОСОБА_3 адміністративного правопорушення та поміщений для зберігання на спеціальний майданчик. Позивач зазначив, що в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення працівниками відповідача було вилучено свідоцтво про реєстрацію вказаного транспортного засобу через підозру у його невідповідності офіційному бланку, однак постановою слідчого слідчого відділу Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП України в Івано-Франківській області від 30.07.2016 року закрито кримінальне провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу злочину. Позивач, сплативши штраф та витрати з транспортування та зберігання транспортного засобу, звернувся до відповідача з вимогою повернути зазначений автомобіль позивачу, однак Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську відмовило в поверненні ОСОБА_3 вказаного автомобіля, що на думку позивача є порушенням вимог Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках.
Позивач вимоги викладені в позовній заяві підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні від 25.01.2017 року. Зокрема зазначив, що за фактом вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, інспектором Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську було складено акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, який за допомогою евакуатора поміщено на спеціальний майданчик утримання транспортних засобів. Інспектор відповідача прийняв постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 676852 від 08.06.2016 року та наклав адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн., який ОСОБА_3 оплатив. Представник відповідача зазначив, що згідно положень статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, право на утримання транспортних засобів працівниками поліції надано в межах трьохденного строку, після спливу якого, за умови оплати витрат, транспорті засоби повертаються водію або власнику. При цьому, представник відповідача повідомив суд, що окремих рішень про затримання вказаного транспортного автомобіля працівниками Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську не приймалось, а тому після спливу наведеного трьохденного строку між ОСОБА_3 та Державним підприємством МВС «Інформ-Ресурси», яке є установою, що здійснює транспортування та зберігання транспортних засобів, виникли цивільно-правові відносини. Таким чином, на думку представника відповідача, Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську не виступає суб'єктом утримання транспортного засобу позивача. Представник відповідача в судовому засіданні просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд встановив таке.
08.06.2016 року інспектором роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську ОСОБА_4, в зв'язку з вчиненням ОСОБА_3 адміністративного правопорушення передбаченого частиною 3 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, було затримано автомобіль марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, та поміщено для зберігання на спеціальний майданчик. Вказане підтверджується постановою у справі про адміністративне правопорушення від 08.06.2016 року серії ПС2 № 676852, якою застосовано до позивача адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. (а.с. 8), та актом огляду та тимчасового затримання вищенаведеного транспортного засобу від 08.06.2016 року (а.с. 9).
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_3, працівники Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську вилучили в позивача свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу за підозрою у його невідповідності офіційному бланку, який перебуває в обігу в Україні.
ОСОБА_3, не оспорюючи підстав притягнення його адміністративної відповідальності, сплатив штраф в розмірі 1020 грн. та витрати, пов'язані з транспортуванням та зберіганням транспортного засобу в розмірі 840 грн. та 144 грн., що підтверджується копіями квитанцій від 24.06.2016 року № 0.0.573627972.1, № 0.0.573623805.1, № 0.0573625693 (а.с. 10).
Факт невідповідності технічного паспорту на автомобіль марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, офіційному бланку підтверджується висновком експерта від 25.07.2016 року № 1.1.-193/16 (а.с. 13-16).
30.07.2016 року слідчий слідчого відділу Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП України в Івано-Франківській області закрив кримінальне провадження № 12016090010002456 у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу злочину, передбаченого частиною 4 статті 358 Кримінального кодексу України (а.с. 11-12).
Згідно листа слідчого слідчого відділу Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП України в Івано-Франківській області Гірного Т.М. від 25.09.2016 року № 14532/108/46/02-2016, рішення про поміщення на арештмайданчик автомобіля марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, прийнято працівниками Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську за вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, а не в рамках кримінального провадження № 12016090010002456. Також в листі зазначено, що вищевказаний автомобіль речовим доказом не визнавався, а обставини, що досліджувались в рамках даного кримінального провадження, не мали відношення до даного автомобіля (а.с. 17).
08.12.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську із заявою про повернення транспортного засобу, в якій зазначив про відсутність законних підстав для тримання на спеціальному майданчику автомобіля марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, оскільки позивач сплатив штраф та витрати за доставку та зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику (а.с. 27).
Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську 16.12.2016 року у відповідь на звернення позивача від 08.12.2016 року листом № Ф-1169/21/20/01-2016 повідомило ОСОБА_3, що для повернення автомобіля марки "Volkswagen T-4", державний номерний знак НОМЕР_1, із майданчика тимчасового затримання, із письмовим зверненням повинен звернутися власник (співвласник) чи водій транспортного засобу (із наявністю перелічених в Постанові Кабінету Міністрів України № 1388 документів, що підтверджують право власності).
Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.
Питання щодо тимчасового затримання транспортних засобів регулюються статтею 265-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП).
Відповідно до частини 1 статті 265-1 КУпАП, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, четвертою, шостою і сьомою статті 121, частиною третьою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху), статтями 122-5, 124, 126, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130, статтями 132-1, 206-1 цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
В даному випадку позивач скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 122 КУпАП, а тому в працівників Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську були підстави для тимчасового затримання та зберігання на спеціальному майданчику транспортного засобу марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1.
Згідно вимог частин 4 та 5 статті 122 КУпАП, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання. Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов'язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.
Частиною 7 статті 122 КУпАП встановлено, що порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках та стоянках затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1102 (надалі - Порядок № 1102).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1102, транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більш як на три дні з дати такого затримання. Строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, складення протоколу про адміністративне правопорушення або акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.
В даному випадку постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ПС2 № 676852 та акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу складені 08.06.2016 року. Таким чином, саме з цієї дати обчислюється строк затримання транспортного засобу марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1. Після спливу трьохденного строку з дати затримання транспортного засобу відносини щодо затримання автомобіля припиняють свою дію, оскільки вищевказані норми статті 122 КУпАП та пункту 10 Порядку № 1102 позбавляють працівників Управління патрульної поліції повноважень щодо подальшого затримання таких транспортних засобів.
В той же час, після спливу трьохденного строку з дня затримання автомобіля продовжують існувати відносини по зберіганню даного транспортного засобу на спеціальному майданчику, що виникли з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик між власником (водієм) та підприємством, яке провадить діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів. При цьому, вказані відносини регламентуються нормами глави 66 Цивільного кодексу України.
Згідно пункту 3 Порядку № 1102, доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів, у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими територіальним органом Національної поліції укладені в установленому порядку договори.
Представник відповідача в судовому засіданні надав суду копію договору № 198Д про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики від 07.11.2015 року, укладеного між Департаментом патрульної поліції та Державним підприємством Міністерства внутрішніх справ України «Інформ-Ресурси». За умовами наведеного договору, патрульна поліція передає ДП МВС «Інформ-Ресурси», а ДП МВС «Інформ-Ресурси» приймає на зберігання тимчасово затримані транспортні засоби за актами приймання - передачі транспортних засобів та здійснює за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів їх доставлення на спеціальні майданчики (а.с. 44-50).
Таким чином, згідно пункту 1.2. вищевказаного договору № 198Д про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики від 07.11.2015 року, ДП МВС «Інформ-Ресурси» надає послуги з доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики та зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках.
В даному випадку, транспортний засіб марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, було доставлено евакуатором 08.06.2016 року на спеціальний майданчик для тимчасового зберігання за адресою: вул. Польова, 18, м. Івано-Франківськ.
Вказаний спеціальний майданчик зазначений в переліку спеціальних майданчиків для зберігання транспортних засобів, тимчасово затриманих працівниками управлінь патрульної поліції Департаменту патрульної поліції, який міститься в Додатковій угоді № 7 від 31.01.2016 року про зміни до Договору про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики № 198Д від 07.11.2015 року (а.с. 51-52).
Згідно пункту 12 Порядку № 1102, повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення або протоколу про адміністративне правопорушення у разі їх складення.
Аналогічні положення містяться в пункті 2.9 Договору про зберігання та доставлення транспортних засобів на спеціальні майданчики № 198Д від 07.11.2015 року.
В судовому засіданні суд встановив, що позивач не звертався до відповідача про повернення вище вказаного затриманого транспортного засобу протягом трьох днів від дня його затримання, тобто з 08.06.2016 року по 11.06.2016 року. Як встановлено судом позивач звернувся до Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську з письмовою заявою про повернення транспортний засіб марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, лише 08.12.2016 року.
За словами представника позивача ОСОБА_3 звертався до відповідача 24.06.2016 року в усній формі з вимогою повернути транспортний засіб, однак суду не подано жодних доказів в підтвердження вказаних обставин. Зважаючи на вимоги частини 1 статті 71 КАС України суд не може взяти до уваги вказані доводи позивача. Окрім цього, слід зазначити про те, що згідно пункту 12 Порядку № 1102 таке звернення повинно бути вчинено в письмовій формі.
Пунктом 13 Порядку № 1102 передбачено, що за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі.
Розмір плат за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках) затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України від 10.10.2013 року № 967/1218/869.
Так, відповідно до пункту 1 встановлено, що розміри плат за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці (далі - Розмір плати) стягуються з водіїв, власників (співвласників) тимчасово затриманого транспортного засобу і застосовуються незалежно від форми власності майданчика (стоянки) усіма підприємствами, установами та організаціями, які провадять діяльність, пов'язану із доставлянням та зберіганням транспортних засобів (крім бюджетних установ).
За транспортування транспортного засобу на спеціальний майданчик (стоянку) повною масою до 2000 кг включно встановлено в розмірі 600 грн., а за зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику (стоянці) за першу-сьому добу, включно, встановлено в розмірі 120 грн. за добу; за кожну наступну добу, починаючи з восьмої доби - 20 грн. за добу.
Таким чином, обов'язковою умовою для повернення затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, є письмове звернення його водія, власника (співвласника) та оплата ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу.
При цьому, таке звернення про повернення автомобіля має бути адресованим до підприємства, яке провадить діяльність, пов'язану з транспортуванням та зберіганням транспортних засобів, і з яким територіальним органом Національної поліції укладені в установленому порядку договори.
Вказане підтверджується пунктом 3.1.7 наведеного договору № 198Д від 07.11.2015 року, в якому серед обов'язків ДП МВС «Інформ-Ресурси» вказано зобов'язання повертати тимчасово затримані транспортні засоби їх володільцям за умови пред'явлення ними відповідних документів, а також оплати витрат, пов'язаних із доставленням транспортного засобу на спеціальний майданчик та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках.
В даному випадку, як встановлено вище судом, до заяви від 08.12.2016 року позивачем подано квитанції про сплату витрат, пов'язаних зі зберіганням транспортного засобу на спецмайданчику до 24.06.2016 року. Доказів оплати таких витрат після 24.06.2016 року не подано.
За таких обставин, в суду відсутні докази протиправності бездіяльності відповідача щодо неповернення відповідачу автомобіля марки "Volkswagen T-4", 1998 року випуску, синього кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_1, без права експлуатації та без стягнення з позивача коштів на його утримання на спеціальному майданчику за період починаючи з 26.06.2016 року. Як наслідок, в суду відсутні правові підстави для задоволення позову про зобов'язання відповідача повернути ОСОБА_3 вказаний транспортний засіб.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління патрульної поліції у місті Івано-Франківську про зобов'язання до вчинення дій належить відмовити.
Судові витрати згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності доказів їх понесення відповідачем, судом не розподілялися.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
Постанова складена в повному обсязі 31.01.2017.