справа № 488/341/17
провадження № 3/488/410/17
30.01.2017 року
Суддя Корабельного районного суду міста Миколаєва Коротков Т.В., за участю секретаря Безхмельнициної О.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у місті Миколаєві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, не працює, зареєстрований та мешкає за адресою: місто Миколаїв, Корабельний район, проспект Корабелів, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за скоєння правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, -
19.01.2017 року до Корабельного суду міста Миколаєва надійшли названі матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КупАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 143169 від 07.01.2017 року, ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що 07.01.2017 року приблизно о 16:40 годині по проспекту Корабелів, 18-А в Корабельному районі міста Миколаєва він керував транспортним засобом - РУТА 25, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, з ознаками алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим, йому було запропоновано пройти аналіз за допомогою газоаналізатору „Драгер” на місці в присутності двох свідків. Проведений аналіз підтвердив, що ОСОБА_1 знаходиться в стані сп'яніння зі вмістом алкоголю 0,51 проміле.
Відповідно до пункту 2 статті 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, та чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно чстини 1 статті 256 КупАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Отже, відповідно до вимог частини 1 статті 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті.
Окрім того, згідно пунктів 6, 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
Як вбачається з матеріалів справи в протоколі про адміністративне правопорушення внесені закреслення та виправлення, а саме: адреса місця проживання правопорушника, яка обов'язково повинна бути вірно та розбірливо зазначена в протоколі.
Враховуючи вищевикладене та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вищевказана справа підлягає поверненню з метою усунення недоліків до Управління патрульної поліції у місті Миколаєві.
Керуючись статтями 256, 278 КУпАП, суддя, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КупАП повернути з метою усунення недоліків до Управління патрульної поліції у місті Миколаєві.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В. Коротков