Постанова від 28.10.2010 по справі 2а-5195/10/2570

Справа № 2а-5195/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2010 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бородавкіної С.В.

при секретарі - Андрушко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Ічнянське хлібоприймальне підприємство до Державної податкової інспекції у Ічнянському районі про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 11.10.2010 року звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ічнянському районі і просить суд частково скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 30.09.2010 р. в частині накладення фінансових санкцій.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 21.09.2010 р. працівниками Державної податкової адміністрації Чернігівської області була проведена перевірка дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Ічнянське хлібоприймальне підприємство, про що складено акт від 21.09.2010 року. Під час перевірки було встановлено порушення п.1,2,9,13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та накладено штраф в сумі 7766,70 грн. Не заперечуючи наявність даних порушень, кошти в сумі 1440,94 грн. належали особисто комірнику ОСОБА_1 хоча комірник не знав про те, що забороняється зберігати власні кошти на місці реалізації продукції. Фактична сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 44,40 грн., а не 1485,34 грн., як вказано в акті перевірки, тому вважають, що застосуванням фінансових санкцій було порушено діюче законодавство.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник Державної податкової інспекції в Ічнянському районі Чернігівської позовні вимоги не визнав та пояснив, що під час проведення перевірки працівниками ДПА в Чернігівській області проведено перевірку Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Ічнянське хлібоприймальне підприємство, в результаті якої встановлено порушення п.1,2,9,13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Крім того, особою, яка здійснювала розрахункову операцію, а саме комірнику ОСОБА_1 акт перевірки від 21.09.2010 р. підписаний без зауважень, а в поясненнях наданих нею пояснює невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, тим, що «реалізований товар пробивається по касовому апарату ввечері». У розписці до акту перевірки вказала, що здійснюючи власноручно перерахунок коштів на місці проведення розрахунків у сумі 1485,34 грн., комірник ОСОБА_1 підтвердила відсутність власних коштів на місці проведення розрахунків. Отже та обставина, що кошти зазначені в акті перевірки, не належали позивачеві, не має значення для вирішення справи, оскільки до уваги приймається лише те, яка сума коштів знаходилась на місці проведення розрахунків.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:

21.09.2010 р. співробітниками Державної податкової адімінстрації в Чернігівській області було проведено перевірку магазину «Продтовари», що розташований за адресою: вул. Вокзальна 140, м.Ічня, Чернігівська область та належить Дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії "Хліб України" Ічнянське хлібоприймальне підприємство, про що складено акт від 21.09.2010 року (а.с. 6).

В результаті перевірки виявлено порушення п.1,2,9,13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, а саме: проведення розрахункової операції без застосування РРО, нероздрукування та невидачу відповідного розрахункового документу; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО; фіскальний звітний чек у книзі ОРО не зберігався, до перевірки не надавався (а.с.3-4).

На підставі матеріалів перевірки 30 вересня 2010 року було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 за порушення п.п. п.1,2,9,13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та застосовано фінансову санкцію на підставі п. 1, 4 ст. 17, ст. 22 цього Закону в сумі 7766,70 грн. (а.с.8)

Згідно ст.ст. 8, 9, 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” визначені функції органів державної податкової служби, до яких належать, зокрема здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку, організацією виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до пунктів 1, 2, 9,13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до п. 1, 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до п. 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 15.06.2006, № 833, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами України.

Тобто пояснення представника позивача щодо належності коштів у сумі 1440, 94 грн. особисто комірнику ОСОБА_1 не мають правового обґрунтування, оскільки чинним законодавством заборонено зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників. Крім того, представник позивача в судовому засіданні не зазначив, які саме права позивача і які норми чинного законодавства порушив відповідач при проведенні перевірки і винесенні рішення про застосування штрафних санкцій.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Враховуючи те, що відповідач довів правомірність своїх дій, на яких ґрунтуються його заперечення, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підтвердженими належними та допустимими доказами, і тому не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії "Хліб України" Ічнянське хлібоприймальне підприємство - відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бородавкіна С.В.