Справа № 2а-5396/10/2570
< Список >
15 листопада 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Розмовенко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції до Закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням, -
21.10.2010 року позивач, Прилуцька об'єднана державна податкова інспекція (далі - Прилуцька ОДПІ), звернувся до суду з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» (далі - ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»), в якому просить стягнути з відповідача суму податку на додану вартість, яка використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету в сумі 28891,84 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач є переробним підприємством, який у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядком обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152. Прилуцькою ОДПІ проведено невиїзну перевірку з питань своєчасності перерахування коштів на небюджетний рахунок, подання реєстру платіжних доручень на перерахування коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, по поданій ЗАТ "Маслозавод «Прилуки» декларації за серпень 2010 року, за результатами якої складено акт. Перевіркою встановлено несвоєчасне подання відповідачем підтвердження щодо зарахування суми податку на додану вартість для виплати дотацій на небюджетний рахунок, і як наслідок, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податку на додану вартість», дана сума є такою, що використана не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач до суду повторно не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Оскільки повістка суду направлена на адресу відповідача відповідно до відомостей, зазначених в свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, вважається, що суд вжив всі заходи щодо належного повідомлення про розгляд справи.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ЗАТ «Маслозавод «Прилуки» (ідентифікаційний код 30713561) зареєстровано, як юридична особа, Прилуцькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 29 грудня 1999 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 118813 (а.с.6). Як платник податків ЗАТ «Маслозавод «Прилуки» знаходиться на податковому обліку у Прилуцькій ОДПІ з 20 січня 2000 року за № 1047, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 06.10.2010 року № 242/29-020 (а.с.7).
ЗАТ «Маслозавод «Прилуки» є переробним підприємством, яке у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статі 11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97 (надалі - Закон України № 168/97) та Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
Прилуцькою ОДПІ 07.10.2010 року проведено перевірку ЗАТ «Маслозавод «Прилуки» по поданій декларації переробного підприємства за серпень 2010 року з питань своєчасності перерахування коштів на небюджетний рахунок, подання реєстру платіжних доручень на перерахування коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, за результатами якої складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість від 07.10.2010 року № 975/15-00/30713561 (а.с. 13).
Згідно пункту 11.21 статті 11 Закону України № 168/97 сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» затверджено Порядок нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі - Порядок № 152), який визначає механізм нарахування, виплати і використання переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні або орендовані переробні потужності, дотацій сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи ведення особистого селянського господарства (далі - товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 31 грудня 2009 р. таким підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 152 перерахування товаровиробникам коштів за поставлені ними молоко і м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства, а дотацій - з його небюджетного рахунка на окремі рахунки товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду та реквізити яких повинні офіційно повідомити переробним підприємствам.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 152 переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік операцій з поставки готової продукції. За результатами зазначеного обліку переробні підприємства визначають відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою готової продукції, і складають декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства), яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів ДПА. Визначена до сплати за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства) сума податку на додану вартість зараховується переробним підприємством на не бюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість. Переробне підприємство не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним (податковим) періодом, подає за кожний звітний (податковий) період для підтвердження сплати сум податку на додану вартість реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіального органу Державного казначейства з такого рахунка. Сума податку на додану вартість, щодо якої переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження щодо зарахування її на небюджетний рахунок, вважається такою, що використовується не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Згідно абзацу «а» підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпункт 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 вищевказаного Закону передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.14 наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» від 30.05.1997р. № 166 передбачено порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства, в рядку 20 такої декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Пункт 4 Порядку № 152 передбачає, що суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.
Отже, переробні підприємства зобов'язані самостійно перерахувати на небюджетний рахунок суму ПДВ, зазначену в окремій декларації протягом десяти днів, наступних за 20 календарним днем, що настає за звітним податковим періодом.
Перевіркою встановлено, що в декларації з податку на додану вартість ЗАТ «Маслозавод «Прилуки» за серпень 2010 року задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам» в сумі 188493,00 грн. (враховуючи переплату попереднього періоду в сумі 9601,16 грн.). Сума податку на додану вартість, яка підлягає сплаті та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським виробникам становить 178891,84 грн.
Станом на 30 вересня 2010 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 28891,84 грн. За даними Прилуцького УДК Державного казначейства України відповідачем у вересні 2010 року кошти на небюджетний рахунок не перераховувались. Підтвердження щодо зарахування ЗАТ «Маслозавод «Прилуки» суми податку на додану вартість в розмірі 28891,84 грн. за серпень 2010 року на небюджетний рахунок Прилуцькій ОДПІ не надано.
Вищевказане свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, а тому відповідно до Порядку № 152 дана сума є такою, що використана не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Відповідно до пункту 5.3 глави 5 Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.03.2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.
Пунктом 9 Порядку № 152 передбачено, що контроль за правильністю визначення сум податку на додану вартість та їх зарахуванням за платіжними дорученнями на небюджетні рахунки здійснюють органи державної податкової служби.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Доказів перерахування коштів в сумі 28891,84 грн. відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Прилуцької ОДПІ до ЗАТ «Маслозавод «Прилуки » є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції до Закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням, задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Маслозавод «Прилуки» (ідентифікаційний код 30713561) податок на додану вартість у розмірі 28891 (двадцять вісім тисяч вісімсот дев'яносто одна) грн. 84 коп., що використаний не за цільовим призначенням, до Державного бюджету Прилуцького району Чернігівської області на р/р 31111029700379, банк отримувач: УДК в Чернігівській області, код 22822145, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Соломко І.І.