копія
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23
03 листопада 2010 р. № 2а-5373/10/2570
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Грузновій О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом відділу Держкомзему у Коропському районі Чернігівської області
додержавної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області
провизнання протиправними та скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача від відповідача ОСОБА_1, довіреність від 06.10.2010 року ОСОБА_2, довіреність № 01-15/2682 від 20.10.2010 року ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2010 року до Чернігівського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов відділу Держкомзему у Коропському районі Чернігівської області до державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області, в якому позивач просить визнати дії відповідача неправомірними; визнати протиправним та скасувати рішення державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 14.06.2010 року № 118; визнати протиправним та скасувати претензію державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області від 14.06.2010 року № 118 та визнати протиправним та скасувати припис державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 14.06.2010 року № 118. Позивач мотивує позовні вимоги тим, що відділ Держкомзему у Коропському районі є державним органом та діє на підставі Положення про відділ та керується у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, Головного управління Держкомзему в Чернігівській області, а надання державними органами земельних ресурсів послуг на платній основі врегульовано Земельним кодексом України, а тому відділ Держкомзему у Коропському районі Чернігівської області при стягненні плати за послуги діяв правомірно та на виконання п. 2,5,6 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів.
В судовому засіданні представник позивача змінила позовні вимоги та просила визнати дії відповідача неправомірними та визнати протиправним та скасувати рішення державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 14.06.2010 року № 118. В іншій частині позовних вимог відмовилась.
Представник відповідача змінені позовні вимоги не визнала у повному обсязі, просила у їх задоволенні відмовити та пояснила, що державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області 08 червня 2010 року проведено перевірку з питань дотримання державної дисципліни цін у відділі Держкомзему в Чернігівській області та встановлено, що позивачем необґрунтовано отримано виручку в сумі 1270 грн., що є порушенням Закону України «Про дозвільну систему України у сфері господарської діяльності» та вимог п.5 постанови «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів».
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 03.11.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 08.11.2010 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.06.2010 року державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області проводилася планова перевірка з питань дотримання державної дисципліни цін у відділі Держкомземі у Коропському районі Чернігівської області.
За результатами перевірки відповідачем складено акт № 007116 від 08.06.2010 року, в якому зазначено, що у період з 11.06.2009 року по 23.03.2010 року позивачем за підготовку висновків щодо надання земельних ділянок у користування або власність та наявні обмеження щодо умов відведення земельної ділянки у користування та погодження проекту землеустрою, необґрунтовано стягувалась плата з фізичних осіб в сумі 30 грн., а з юридичних осіб в сумі 80 грн., а тому зайво нарахована та необґрунтовано одержана виручка за видачу висновків склала 1270 грн.
На підставі складено акту № 007116 від 08.06.2010 року, державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області винесено рішення від 14.06.2010 року № 118 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та вирішено вилучити з відділу Держкомзему в Коропському районі в дохід державного бюджету 1270 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнути штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки в сумі 2540 грн.
Відділ Держкомзему у Коропському районі є державним органом, який діє на підставі Положення про відділ та керується у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, Головного управління Держкомзему у Чернігівській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 Земельного кодексу України, землеустрій здійснюється державними та іншими землевпорядними організаціями за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, а також коштів громадян та юридичних осіб.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» від 01.11.2000 року № 1619, передбачено, що цей Порядок визначає основні вимоги щодо виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг державними органами земельних ресурсів, бюджетними установами та організаціями, які належать до сфери їх управління, на платній основі.
Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі такі види земельно-кадастрових робіт і послуг: розроблення нормативно-технічної та науково-методичної документації з питань землевпорядних, ґрунтових, геоботанічних, радіологічних, лісотипологічних, містобудівних та інших обстежень і розвідувань земельних угідь з метою отримання земельно-кадастрової інформації; виготовлення планово-картографічних матеріалів; проведення спеціальних обстежень і розвідувань, в тому числі збирання, обробка, аналіз, зберігання, надання та публікація земельно-кадастрової інформації; проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, у тому числі грошова оцінка земель та експертна грошова оцінка земельних ділянок; проведення робіт з паспортизації земельних ділянок; внесення записів до державного реєстру земель; розроблення проектів оптимізації структури земельних угідь новостворених господарств; складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обґрунтувань з використання й охорони земельних ресурсів, визначення меж земельних ділянок, а також виконання інших робіт щодо проведення землеустрою; проведення державної землевпорядної експертизи; надання консультацій з питань оформлення прав на земельні ділянки, державного земельного кадастру, кількісної та якісної характеристики земельних угідь, економічної та грошової оцінки земель, інших питань використання та охорони земель; підготовка дублікатів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, сертифікатів на право на земельну частку (пай); публікація матеріалів статистичних даних про стан та склад земельних угідь; розповсюдження статистичної та іншої інформації на паперових і електронних носіях; підготовка та видання довідників, збірників, бюлетенів, брошур, буклетів тощо.
Відповідно до п. 6 Порядку, виконання земельно - кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами визначеними договорами. При цьому розмір оплати цих робіт не повинен перевищувати реальної вартості її підготовки.
Крім того, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 р. №1619 передбачено, що Державний комітет по земельних ресурсах разом з Міністерством фінансів і Міністерством економіки затверджує розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг.
На виконання зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України прийнято спільний Наказ Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг» від 15 червня 2001 р. №97/298/124, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 р. за №579/5770.
Відповідно до п. 1 вказаного Наказу, розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг застосовуються державними органами земельних ресурсів та рекомендовані для застосування підприємствами, організаціями, проектними інститутами, вишукувальними експедиціями, госпрозрахунковими групами та іншими підприємницькими структурами незалежно від форм власності та відомчої належності на всій території України. Виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами.
Пункт 9 таблиці 6.1 Наказу № 97/298/124 передбачає, надання платних послуг державними органами земельних ресурсів, до переліку яких включена також послуга стосовно підготовки висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб та встановлена вартість послуги для фізичних осіб - 30.00 грн., для юридичних - 80.00 грн.
На даний час, як постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» від 01.11.2000р. №1619, так спільний наказом Держкомзему, Міністерства фінансів України та Міністерства Економіки України «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг» від 15.06.2001 р. №97/298/124 зареєстрований Міністерством Юстиції України за №579/5770 від 10.07.2001 р. є чинними та не визнані незаконними.
Крім того, в постанові Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 р. №1619 (пункт 6 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого Постановою КМУ № 1619) зазначено, що надання послуг, вартість яких не встановлено, здійснюється за цінами, визначеними договорами. Всі послуги, що зазначені в акті перевірки, як порушення, надавались відповідно до укладених договорів.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 4 пп.11 Положення про відділ Держкомзему у Коропському районі Чернігівської області передбачає, що відділ має право надавати в установленому законодавством порядку послуги на платній основі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач правомірно та на виконання п.п.2,5,6 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого Постановою КМУ № 1619, п.п.9 таблиці 6.1 Наказу № 97/298/124, ст. 185 Земельного кодексу України стягував плату за підготовку висновків щодо надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб, та щодо умов надання земельної ділянки, технічних умов на рекультивацію земель, обґрунтовано одержав дохід в сумі 1270 грн.
Приписами ч.3 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача економічні санкції та стягнуто штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги відділу Держкомзему у Коропському районі Чернігівської області до державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання дії державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області неправомірними, визнання протиправним та скасувати рішення державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 14.06.2010 року № 118 задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 156 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Визнати дії державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області неправомірними.
3.Визнати протиправним та скасувати рішення державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 14.06.2010 року № 118.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
< Текст >
Суддя підпис ОСОБА_3
З оригіналом згідно:
суддя Чернігівського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3