Справа № 2а-5142/10/2570
"06" жовтня 2010 р.
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Кашпур О.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання протиправним та скасування в частині акту перевірки ,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій головного спеціаліста Управління пенсійного фонду в Новозаводському районі м. Чернігова ОСОБА_2 при складанні акту за № 224 «Про результати звірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та сплати авансових платежів до Пенсійного фонду України та достовірність формування та подання відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійною страхування за період з 09.09.2009р. по 28.07.2010р» - протиправними; визнання протиправним та скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень - акт про результати перевірки в частині встановленої належної до сплати суми страхового внеску за серпень 2010 року в розмірі 210 грн. 82 коп.; зупинення терміну сплати недоїмки позивача до Пенсійного фонду України, за липень-серпень 2010 року, до винесення судом рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово.
Щодо актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивач просить визнати протиправним та скасувати акт перевірки № 224 від 28.09.2010 року з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ФО-СПД ОСОБА_1 та визнати протиправними дії по його складанню. Акт перевірки не є рішеннями (індивідуально-правовим актом) суб'єкта владних повноважень в розумінні ст. 17 КАС України. Вказаний акт не має обов'язкового характеру та не тягне за собою юридичних наслідків, а отже, не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Відтак, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо пред'явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Зазначені обставини згідно із п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У відкриті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання протиправним та скасування в частині акту перевірки - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання протиправним та скасування в частині акту перевірки повернути позивачеві з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: підпис ОСОБА_3