номер провадження справи 32/142/16
23.01.2017 Справа № 908/2826/16
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпровськпромбуд”, (49044, м.Дніпропетровськ, вул. Артема, 4-А, оф. 58)
до відповідача-1 Виконавчого комітету Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206)
до відповідача-2 Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206)
до відповідача -3 Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206)
про визнання приміщень нежитловими та визнання на них права власності.
Суддя Колодій Н.А.
Відомості про представників сторін та учасників судового процесу:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н, від 11.09.2016р.
від відповідача 1. - не з'явився.
від відповідача 2. - не з'явився.
від відповідача 3 - не з'явився.
Заявлений позов про визнання будівлі по вул. Фортечній (Грязнова), 96, літ - А-5, інвентаризаційний номер № 004 в місті Запоріжжя нежитловими приміщеннями, визнання права власності і проведення реєстрації.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.10.2016р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/2826/16, справі присвоєно номер провадження 32/142/16, справу призначено до розгляду на 22.11.2016 р.
Ухвалою суду від 22.11.2016 р. розгляд справи було відкладено на 14.12.2016 р.
Ухвалою суду від 14.12.2016р. судом, на підставі ч. 1 ст. 24 ГПК України, до участі у справі № 908/2826/16 в якості відповідач 3 було залучено Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради.
Представники відповідачів в судове засідання 23.01.2017р. не з'явились, про причини неявки своїх представників суд не повідомили. Ухвали суду були направлені на адреси сторін в установлений законом строк.
23.01.2017р. на адресу господарського суду від відповідача 3 надійшла заява про залучення до справи документів на виконання ухвали суду від 14.12.2016р. Відзив судуд не надано.
У судовому засіданні 23.01.2017 р. позивач підтримав позовні вимоги враховуючи заяву про уточнення позовних вимог, що надійшла до суду 14.12.2016р., зокрема вказує, що ним виконані усі вимоги органу місцевого самоврядування для отримання дозволу на переведення будівлі гуртожитку у нежитлову будівлю, при цьому від органів місцевого самоврядування не було надано інформації щодо вирішення вказаного питання. Позивач просить визнати приміщення 1261,1 кв.м. 1-3 поверху будівлі гуртожитку по вулиці Фортечна (Грязнова), 96 літ А-5, інвентаризаційний номер № 004 в місті Запоріжжя, що належать на праві власності ТОВ “Дніпровськпромбуд” нежитловими та визнати на них право власності за ТОВ «Дніпровськпромбуд».
Заява позивача судом прийнята та розглянута.
Представник відповідачів 1 і 2, в судовому засіданні 22.11.2016р., заперечував проти заявлених позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Разом з тим зазначив, що відповідно до п.1.6. Положення про порядок переведення житлових приміщень (квартир, будинків, їх частин) затвердженого рішенням Запорізької міської ради № 9 від 28.08.2013, у разі подання заявником повного пакету документів, та за умови не виявлення у них будь-яких невідповідностей, департаментом комунальної власності та приватизації міської ради здійснюється підготовка проекту рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради про переведення житлового приміщення до нежитлового фонду. Однак, на сьогоднішній день позивачем не надано до виконавчого органу Запорізької міської ради всі необхідні для розгляду зазначеного питання документи.
Суд вважає за доцільне розглянути справу по-суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю відповідачів.
В судовому засіданні 23.01.2016р. справу розглянуто, прийнято і оголошено, на підставі ст. 85 ГПК України, вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд
Предметом розгляду по даній справі є визнання нежитловими приміщення № 67, № 68 № 69 № 70, № 71,№ 72 № 76 №77, № 78 № 79 № 80 № 81 № 82 № 83 № 84 № 85№ 86, кімнати № 1 № 2, № 3 № 4 № 5 -№ 6 № 7, № 32, № 33, № 34, № 34а, № 35, № 36 , № 37 , № 38, № 38а, приміщення № 73 кімнати № 8, № 9 № 10 , № 11, № 12 , № 13 , № 14 , № 39, № 40, № 75 № 41 № 42, № 43, № 44 , № 45 , № 39, № 47 , № 48 приміщення № 74 загальною площею 1261,1 кв.м. 1-3 поверху будівлі гуртожитку по вулиці Фортечна (Грязнова), 96 літ А-5, інвентаризаційний номер № 004 в місті Запоріжжя, що належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпровськпромбуд.» та визнання на них права власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровськпромбуд.».
У п. 1.1 Статуту Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд" в редакції від 1997р. зазначено, що Відкрите акціонерне товариство транспортного будівництва "Дніпротрансбуд" далі "Товариство" засновано відповідно до рішення регіонального відділу Фонду державного майна України по Дніпропетровській області від 11.10.1994р. № 12/12-АО шляхом перетворення державного підприємства "Придніпровський державний спеціалізований трест транспортного будівництва "Дніпротрансбуд" у відкрите акціонерне товариство.
Першим заступником начальника РВ ФДМУ по Дніпропетровській області 1.1. затверджений Перелік № 12/7-1942 від 07.07.1999р. нерухомого майна, яке передається у власність відкритого акціонерного товариства "Дніпротрансбуд".
Відповідно до вказаного Переліку, згідно наказу про створення Відкритого акціонерного товариства від 11.11.94р. № 12/12-АО, РВ ФДМУ по Дніпропетровській області передало відкритому акціонерному товариству "Дніпротрансбуд" об'єкти нерухомості, в тому числі гуртожиток на 213 м. за адресою: м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 96, інв. № 004 (п.78).
Згідно витягу № 4145472 від 14.07.2004р. Орендного підприємства "Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації" "Про реєстрацію права власності на нерухоме майно" власником гуртожитку інв. № 004 за адресою Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.Грязнова, буд. 96, є Відкрите акціонерне товариство транспортного будівництва "Дніпротрансбуд"; підстава виникнення права власності наказ Фонду державного майна України по Дніпропетровській області № 12/12-АО від 11.11.1994, Перелік нерухомого майна № 12/7-1942 від 07.07.1999р. (реєстраційний номер 6614962, номер запису 3550 в книзі 15).
ТОВ "Дніпровськпромбуд." створено на підставі рішення, прийнятого на загальних зборах акціонерів 29.06.2007р., яке оформлене протоколом № 1 від 29.06.2007р.
Відповідно до п.1.1 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровськпромбуд.", затвердженого рішенням загальних зборів (протокол від 20.12.2010р.) та зареєстрованого державним реєстратором Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області 12.01.2011р. за№ 12241050010038744, ТОВ "Дніпровськпромбуд." є правонаступником усього майна, прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Дніпротрансбуд".
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровськпромбуд» (надалі - позивач) в 2016 році провело інвентаризацію майна, що належить на праві власності підприємству. Під час інвентаризації та при візуальному обстеженні виявилось, що будівля гуртожитку по вул. Грязнова, 96 літ. А, інв. номер №004 частково не експлуатується з 2008 року, стан будівлі візуально не відповідає вимогам санітарних норм та правил відносно експлуатації будівлі.
В зв'язку з цим позивач уклав договір на інженерно-технічне обстеження будівлі за адресою м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 96 з ДВНЗ «Придніпровською державною академією будівництва та архітектури».
На підставі обстеження був складений висновок інженерно-технічного обстеження будівлі гуртожитку, яке знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 96» ДВНЗ «Придніпровською державною академією будівництва та архітектури».
В висновку зазначено, що стан фундаментів задовільний за умови стабілізації деформацій . Необхідно вжити заходів щодо запобігання замочування ґрунту і організувати спостереження за тріщинами. При розвитку деформацій необхідні силами спеціалізованих організацій розробка і реалізація проекту укріплення фундаменту і конструкцій будівлі. Стан пошкоджених тріщинами ділянок стін головного і заднього фасадів будівлі непридатний для нормальної експлуатації Стан ділянок перекриття над приміщеннями санвузлів за наявністю пошкодженої корозією робочої арматурою та стан покрівлі - непридатний для нормальної експлуатації.
На підставі викладеного, позивач просить суд визнати зазначені приміщення нежитловими та визнати на них право власності.
Відповідачі 1 і 2 заперечуючи проти позовних вимог зазначили, що позивачем не дотримано вимоги, встановлені Порядком для розгляду виконавчим комітетом Запорізької міської ради питання про переведення житлових приміщень гуртожитку, зо знаходяться за адресою м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова, 96) до нежитлового фонду та прийняття відповідного рішення.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Статтею 6 Житлового кодексу Української РСР визначено, що житлові будинки і житлові приміщення призначаються для постійного або тимчасового. проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у житлових будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Одночасно, пунктами 3, 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572 (далі - Правила користування приміщеннями) передбачено, що використовувати житлові приміщення для провадження господарської діяльності промислового характеру заборонено. Власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку, зокрема зобов'язаний використовувати приміщення житлового будинку і гуртожитку за призначенням.
Відповідно до частини 1 статті 8 Житлового кодексу Української РСР переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду в нежилі, як правило, не допускається. У виняткових випадках переведення жилих будинків і житлових приміщень у нежитлові може здійснюватися за рішенням органів, зазначених у частині другій статті 7 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 7 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що непридатні для проживання житлові будинки і житлові приміщення переобладнуються для використання в інших цілях або такі будинки зносяться за рішенням виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів.
Згідно з пунктом 4 Правил користування приміщеннями власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків і гуртожитків мають, зокрема право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, з дозволу власника будинку (квартири), власника гуртожитку (житлового приміщення у гуртожитку) та органу місцевого самоврядування, що видається в установленому порядку.
В пункті 12 Положення про порядок обстеження стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 26.04.1984 № 189, зазначається, що виконавчий комітет обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів розглядає подані матеріали і приймає рішення про використання непридатного для проживання житлового будинку (житлового приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку.
Таким чином, розгляд питання та прийняття рішення про переведення житлових приміщень до нежитлового фонду належить до компетенції виконавчого комітету Запорізької міської ради.
В абзаці 2 пункту 2.14 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» роз'яснено, що суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, а також зазначати, яке конкретно рішення повинно бути прийнято.
З огляду на зазначене, виключно виконавчий комітет Запорізької міської ради приймає рішення про переведення житлових приміщень до нежитлового фонду в межах м. Запоріжжя.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
28.08.2013 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 9 «Про затвердження Положення про порядок переведення житлових приміщень (квартир, будинків, їх частин до нежитлового фонду» (далі - рішення від 28.08.2013 №9).
Пунктом 1.3 Положення про порядок переведення житлових приміщень (квартир, будинків, їх частин) до нежитлового фонду, затвердженого рішенням від 28.08.2013 № 9 (далі - Положення), встановлено, що переведення житлових приміщень до нежитлового фонду здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Таким чином, переведення житлових приміщень до нежитлового фонду на території м. Запоріжжя здійснюється на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради.
Згідно з пунктом 1.4 Положення для переведення житлового приміщення до нежитлового фонду та отримання дозволу на його реконструкцію власник або за дорученням уповноважена ним особа, повноваження якої повинні бути підтверджені належним чином, подає до виконавчого комітету Запорізької міської ради такі документи:
а) письмову заяву про надання дозволу на переведення житлового приміщення до нежитлового фонду із зазначенням мети його подальшого використання;
б) нотаріально посвідчені копії документів, що підтверджують право власності на об'єкт нерухомості та проведення державної реєстрації права власності на майно в установленому чинним законодавством порядку;
в) нотаріально посвідчену копію технічного паспорту на об'єкт нерухомості;
г) лист узгодження, який містить в собі погодження таких суб'єктів:
- підприємства (балансоутримувача), що забезпечує належну експлуатацію житлового будинку, в якому розташоване житлове приміщення, або житлово-будівельного кооперативу чи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (у разі їх створення);
- районної адміністрації Запорізької міської ради за територіальністю, у відповідності до місцерозташування об'єкту нерухомості;
- територіального органу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до повноважень якого віднесено здійснення контролю за додержанням та виконанням вимог законодавства у сфері пожежної безпеки(головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області);
- спеціалізованого підприємства, що здійснює постачання та транспортування природного газу (публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз»);
д) висновок департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, підготовлений на підставі передпроектних пропозицій з генеральним планом на топографо-геодезичному зніманні;
є) довідку, видану уповноваженим органом, про відсутність реєстрації фізичних осіб у житловому приміщенні;
є) копію громадянського паспорту (для власників житлових приміщень-фізичних осіб) або нотаріально посвідчену копію документа, що підтверджує внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (для юридичних осіб).
ж) витяг з протоколу загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу або зборів правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку про надання згоди на переведення до нежитлового фонду житлового приміщення, яке розташоване у будинку відповідного суб'єкта.
Отже, Положення встановлює вичерпний перелік документів, які має надати власник або за дорученням уповноважена ним особа, повноваження якої повинні бути підтверджені належним чином, для розгляду питання про переведення житлових приміщень (квартир, будинків, їх частин) до нежитлового фонду.
Згідно з положеннями статті 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішення від 28.08.2013 № 9 в судовому порядку не оскаржувалось та є чинним.
З огляду на зазначене та з метою переведення житлових приміщень гуртожитку, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 96, до нежитлового фонду, ТОВ «Дніпровськпромбуд» мало надати до виконавчого комітету Запорізької міської ради документи відповідно до переліку, визначеного Положенням.
Судом встановлено, що 19.09.2016 ТОВ «Дніпровськпромбуд» звернулось до міського голови з листом, відповідно до якого просило розглянути питання відносно переведення 1-3 поверхів будинку № 96 по вул. Фортечній в м. Запоріжжя до нежитлового фонду.
Згідно з пунктом 1.6 Положення, у разі подання заявником повного пакету документів та за умови не виявлення у них будь-яких невідповідностей, департаментом комунальної власності та приватизації міської ради здійснюється підготовка проекту рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради про переведення житлового приміщення до нежитлового фонду.
Листом департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради від 03.11.2016 № 4829/01/01-07/6544,6946 повідомлено ТОВ «Дніпровськпромбуд» про необхідність надання документів для розгляду питання переведення житлових приміщень гуртожитку до нежитлового фонду, а саме:
- Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яка підтверджує право власності на гуртожиток № 96по вул. Фортечнійв м. Запоріжжя за ТОВ «Дніпровськпромбуд»;
- акту суб'єкта господарювання, який здійснює технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, щодо розрахунку часток 1-3 поверхів, що планується перевести до нежитлового фонду (з обов'язковим переліком кімнат, допоміжних приміщень, сходових клітин, тощо) від загальної площі вищезазначеного гуртожитку;
- копії діючого технічного паспорту на приміщення 1-3 поверхів зазначеного гуртожитку (з планом кімнат та експлікацією), засвідченої ТОВ «Дніпровськпромбуд»;
- листа узгодження;
- висновку департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, підготовленого на підставі передпроектних пропозицій з генеральним планом на топографо-геодезичному зніманні;
- довідки про відсутність зареєстрованих осіб в частині (кімнатах), яку буде переведено до нежитлового фонду.
Відповідач зауважив у відзиві на позовну заяву, що позивачем не надано до виконавчого органу Запорізької міської ради всі необхідні для розгляду зазначеного питання документи.
Одночасно, зазначив, що за інформацією департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради ТОВ «Дніпровськпромбуд» не зверталось за отриманням висновку департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради про можливість переведення житлових приміщень, що знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 96, до нежитлового фонду.
Крім того, районною адміністрацією Запорізької міської ради по Шевченківському району повідомлено про відсутність звернення ТОВ «Дніпровськпромбуд» за погодженням по факту переведення будівлі гуртожитку, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Фортечна, 96, до нежитлового фонду.
Таким чином, позивачем не дотримано вимоги, встановленні Порядком для розгляду виконавчим комітетом Запорізької міської ради питання про переведення житлових приміщень гуртожитку, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд.96, до нежитлового фонду та прийняття відповідного рішення.
Відповідачі в відзиві на позовну заяву також зазначили, що ними не оспорюється право власності ТОВ «Дніпровськпромбуд» на житлові приміщення, гуртожитку, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул.Фортечна, буд. 96. Одночасно зазначили, що пунктом 1.7 Положення передбачено, що. рішення виконавчого комітету Запорізької міської про переведення житлового приміщення до нежитлового фонду є підставою для проведення власником майна заходів з реконструкції об'єкту нерухомості у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених вимог.
Згідно зі ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України покладено на кожну зі сторін, що беруть участь у справі, обов'язок доказування тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Таким чином, в позові відмовлено у повному обсязі.
Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпровськпромбуд” до відповідачів- 1. Виконавчого комітету Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр.Соборний, 206) 2. Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) 3.Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 206) про визнання приміщень нежитловими та визнання на них права власності відмовити у повному обсязі.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 84, 85 ГПК України “27” січня 2017 р.
Суддя Н.А. Колодій
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.