про залишення позовної заяви без руху
30 січня 2017 року справа № 823/147/17
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову державного підприємства “Черкаський консервний комбінат” до Придніпровського відділу державної виконавчої служби у м. Черкаси Черкаського міського управління юстиції про визнання дій протиправними, незаконними, визнання результатів визначення вартості незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Державне підприємство “Черкаський консервний комбінат” подало позов, в якому просить:
- визнати дії головного державного виконавця Придніпровського відділу державної виконавчої служби м. Черкаси Черкаського міського управління юстиції ОСОБА_1 у виконавчому провадженні на етапі організації проведення оцінки майна протиправними, незаконними;
- визнати результати визначення вартості, оцінки майна, як елемент виконавчого провадження незаконними;
- зобов'язати Придніпровський відділ державної виконавчої служби м. Черкаси Черкаського міського управління юстиції направити вищевказані звіти з незалежної оцінки майна та висновків про вартість майна до Фонду державного майна для проведення їх рецензії.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру юридичною особою ставка судового збору встановлюються у 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2017 рік” від 21 грудня 2016 року № 1801-VIII установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року - 1600 грн.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Оскільки адміністративний позов державного підприємства “Черкаський консервний комбінат” містить три вимоги немайнового характеру, а саме: визнання дій протиправними, незаконними, визнання результатів визначення вартості, оцінки майна незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, тому за подання позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 4800 грн.
Окрім того, в прохальній частині адміністративного позову № 12 від 26.01.2017 позивач заявив клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення виконавчого провадження, до винесення судового рішення в даній адміністративній справі.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову ставка судового збору встановлюються у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
До поданої 26.01.2017 позовної заяви № 12 від 26.01.2017 (вх. № 1119/17 від 27.01.2017 Черкаського окружного адміністративного суду) позивачем не додано документу про сплату судового збору а ні за подання до адміністративного суду адміністративного позову, а ні за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову.
Разом з тим, 27.01.2017 позивач подав клопотання про відстрочення сплати судового збору, посилаючись на ст. 8 Закону України “Про судовий збір” та важке фінансове становище.
Відповідно до ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таке ж положення міститься в частині 1 статті 8 Закону № 3674-VI, згідно якої враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, відстрочення сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, при цьому сторона, яка просить відстрочити сплату судового збору повинна надати суду відповідні докази на підтвердження свого клопотання.
Як свідчать матеріали адміністративного позову, в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору позивач зазначає про неможливість його сплати у зв'язку із відсутністю коштів, однак відповідних доказів на підтвердження свого клопотання не надає.
Отже, в задоволенні клопотання державного підприємства “Черкаський консервний комбінат” про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Позовну заяву державного підприємства “Черкаський консервний комбінат” залишити без руху.
Встановити позивачеві строк до 20 березня 2017 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду оформленого належним чином документу про сплату судового збору у встановленому законом розмірі за подання до адміністративного суду адміністративного позову та заяви про забезпечення позову.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк