23 січня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1778/16
09 год. 34 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (відповідач), що виявилися у відмові надати інформацію щодо кількості актів цивільного стану, що видані на тимчасово окупованій території України про народження, смерть чи одруження та вилучені у осіб, які звернулися до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, після отримання рішення суду про встановлення юридичного факту про народження, смерть, одруження осіб на тимчасово окупованій території, з початку 2016 року та зобов'язати надати таку інформацію протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішення суду. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачу було надіслано запит щодо надання публічної інформації, відповідь на який надана не в повному обсязі.
В судове засідання позивач прибув, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав заявлених в позовній заяві.
В судове засідання, призначене на 23.01.2017, представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляд справи повідомлений належним чином та своєчасно. Від представника відповідача суду надійшло заперечення проти адміністративного позову, відповідно до якого відповідач пояснив, що згідно Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. У відповідності до статті 8 Закону - діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Водночас повідомляє, що законодавством України не передбачено вилучення актів цивільного стану, складених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим. Але порядок знищення бланків свідоцтв, вилучених органами державної реєстрації актів цивільного стану, коментується Порядком ведення обліку і звітності про використання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також їх зберігання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29.10.2012 року
В зв'язку з цим, вважає, що підстав для оспорювання роз'яснення, наданого позивачу в результаті розгляду його інформаційного запиту, не має.
Заслухавши пояснення позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи, дослідивши письмові докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 30.09.2016 ОСОБА_1, реалізуючи своє право на отримання інформації, звернувся до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області із запитом про надання публічної інформації, шляхом надіслання відповіді у вигляді поштового відправлення та електронного листа.
У вказаному запиті позивач просив надати наступну інформацію:
1. Які документи необхідно пред'явити особі для державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва, після отримання судового рішення про встановлення юридичного факту про народження, смерть, одруження осіб на тимчасово окупованій території України?;
2. Чи вилучаються оригінали актів цивільного стану, що видані на тимчасово окупованій території України про народження, смерть чи одруження, для державної реєстрації? Якщо так, то яким законодавчим чи нормативно-правовим актом це передбачено?;
3. Яка кількість актів цивільного стану, що видані на тимчасово окупованій території України про народження, смерть чи одруження вилучена у осіб, що звернулись до Вашого відділу після отримання відповідного рішення суду з початку 2016 року?
Згідно з листом Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 06.10.2016 №1/10-21, відповідачем надано інформацію лише щодо двох перших питань, а саме: щодо необхідних документів для державної реєстрації актів цивільного стану та щодо того чи вилучаються оригінали актів цивільного стану для державної реєстрації та чим це передбачено. Відповідачем наведений перелік документів для державної реєстрації, також зазначено, що законодавством України не передбачено вилучення актів цивільного стану про народження та смерть, складених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим. Але порядок знищення бланків свідоцтв, вилучених органами державної реєстрації актів цивільного стану, коментується Порядком ведення обліку і звітності про використання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також їх зберігання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29.10.2012 року за №1278/5.
Враховуючи зміст листа-відповіді Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, позивач вважає, що інформації на третє питання запиту щодо кількості вилучених документів (актів цивільного стану, які видані на тимчасово окупованій території України та які вилучені у осіб, що звернулись до Вашого відділу після отримання відповідного рішення суду, з початку 2016 року) не вказано.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 року N 2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є, зокрема відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із статтею 5 вказаного закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану. Органи державної реєстрації актів цивільного стану повідомляють компетентні органи іноземних держав, з якими Україною укладено договори про правову допомогу і правові відносини у цивільних і сімейних справах, про державну реєстрацію актів цивільного стану громадян таких держав, якщо правилами договорів передбачено надання зазначених відомостей.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ст.1 Закону №2939-VІ, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону №2939-VІ, право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію (ст.5 Закону №2939-VІ).
Відповідно до ст.12 Закону №2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (ч.2 ст.19 Закону №2939-VI).
Частинами 4 та 5 статті 19 Закону №2939-VI встановлено, що письмовий запит подається в довільній формі, який має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Як вбачається з матеріалів справи, запит про надання публічної інформації від 18.08.2016 відповідає вимогам, встановленим ст.19 Закону №2939-VІ.
Статтею 20 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з ч.1 ст.22 Закону №2939-VІ, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Таким чином, Законом №2939-VІ передбачені вичерпні випадки відмови розпорядником інформації в задоволенні публічного запиту. Разом з тим, відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (ч.2 ст.22 Закону №2939-VІ).
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону №2939-VІ, розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.
З огляду на викладене, суд зазначає, що у Херсонського міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області, як розпорядника інформації, наявний обов'язок, і законодавчо передбачені підстави для надання ОСОБА_1 запитуваної інформації, а підстава ненадання такої інформації, на яку він посилається у своїй відповіді, не відповідає вичерпному переліку підстав відмови розпорядником інформації в задоволенні публічного запиту.
В даному разі, запитувачу інформації надана неповна інформація. У своєму запиті ОСОБА_1 запитував не якісь конкретні дані, або чи вилучаються акти цивільного стану про народження, смерть, складених на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, а - кількість таких актів цивільного стану, що вилучена у осіб, що звернулись до Херсонського міського відділу після отримання відповідного рішення суду з початку 2016 року. В судовому засіданні позивач пояснив, що є співробітником Представництва Президента України в АР Крим і йому відомо про факти вилучення документів про народження, смерть, одруження, виданих на тимчасово окупованій території АР Крим, відділами державної реєстрації актів цивільного стану.
Відтак, відповідь розпорядника інформації від 06.10.2016 №1/01-21 є неправомірною в розумінні Закону №2939-VІ, оскільки не містила конкретної відповіді на поставлене питання. На думку суду, якщо відповідачем акти цивільного стану не вилучались, то ніщо не перешкоджало відповідачу надати однозначну відповідь на поставлене запитання, а не ухилятись від прямої відповіді.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За таких обставин, з метою відновлення порушеного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Херсонський міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області повторно розглянути запит позивача та надати відповідь згідно з вимогами Закону №2939-VІ.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів щодо обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
За вимогами ст.94 КАС України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача .
Керуючись статтями 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, що виявилися у відмові надати інформацію щодо кількості актів цивільного стану, що видані на тимчасово окупованій території України про народження, смерть чи одруження та вилучені у осіб, які звернулися до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, після отримання рішення суду про встановлення юридичного факту про народження, смерть, одруження осіб на тимчасово окупованій території, з початку 2016 року.
Зобов'язати Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області надати протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішення суду інформацію щодо кількості актів цивільного стану, що видані на тимчасово окупованій території України про народження, смерть чи одруження та вилучені у осіб, які звернулися до Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, після отримання рішення суду про встановлення юридичного факту про народження, смерть, одруження осіб на тимчасово окупованій території, з початку 2016 року.
Стягнути з Херсонського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 січня 2017 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 2.2