30.01.2017 Справа № 904/11379/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач)
суддів: Паруснікова Ю.Б., Чередка А.Є.,
розглянувши матеріали апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.2017 року у справі № 904/11379/16
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ, в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Дніпро
до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради, м. Дніпро,
про стягнення 36 482, 44 грн.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.2017 року у справі № 904/11379/16 (суддя Панна С.П.) стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Дніпропетровської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" заборгованість у розмірі 36 482, 44 грн., витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 378, 00 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради подало апеляційну скаргу про скасування цього рішення та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Подана апеляційна скарга не приймається до розгляду і підлягає поверненню у зв'язку з наступним.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктами 2.1., 2.2. частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" в редакції на дату подання позовної заяви у даній справі визначено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати; за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
З 01.01.2016 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1 378, 00 грн.
Відповідно до п. 2.4. ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" в редакції на дату подання апеляційної скарги за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Подана апеляційна скарга не оплачена судовим збором.
В апеляційній скарзі наведене клопотання про винесення судом ухвали із зазначенням суми та реквізитів для оплати судового збору у зв'язку з тими обставинами, що сплата судового збору здійснюється органами казначейства, відповідач не має змоги чітко встановити розмір судового збору та реквізити для його сплати. З метою уникнення непорозумінь та сплати належної суми бюджетних коштів відповідач просить винести вказану ухвалу.
Апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання відповідача. Розміри ставок судового збору та порядок сплати судового збору визначено Законом України "Про судовий збір"; реквізити для оплати судового збору у вільному доступі знаходяться на офіційному сайті Дніпропетровського апеляційного господарського суду за посиланням http://dpa.arbitr.gov.ua/sud5029/80/tax/
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Наведене узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною у п. 3.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України".
Таким чином, зі змісту статті 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що відстрочення сплати судового збору є правом суду, а не його обов'язком, при цьому єдиною підставою для вчинення судом зазначених у наведеній нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Проте, відповідач на заявляє клопотання про відстрочення оплати судового збору, не наводить жодних доводів та не надає жодних доказів в підтвердження його майнового стану, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору.
Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд не вбачає підстав, визначених ст. 8 Закону України "Про судовий збір", для відстрочення оплати судового збору.
Відповідно до ч. 4 ст. 97 ГПК України після усунення обставин, зазначених у пунктах 1, 2 і 3 частини першої цієї статті, апеляційна скарга може бути подана повторно.
Слід звернути увагу, що при повторному зверненні із апеляційною скаргою має бути подано клопотання про відновлення пропущеного строку на подання апеляційної скарги. При цьому, зазначене клопотання подається в будь-якому випадку пропуску строку незалежно від причин, які зумовили цей пропуск.
Керуючись ст. 86, п. 3 ч. 1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.01.2017 року у справі № 904/11379/16 повернути без розгляду.
Додаток: апеляційна скарга № 310 від 19.01.17р. з додатками всього на 10-ти аркушах.
Головуючий суддя Л.А. Коваль
Суддя Ю.Б. Парусніков
Суддя А.Є. Чередко