30.01.2017 Справа № 904/5824/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Орєшкіної Е.В. (доповідач),
суддів Широбокової Л.П., Подобєда І.М.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Департамента державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 11.01.2017 року у справі №904/5824/13
за позовом: Публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Дніпрообленерго", м. Дніпро
до відповідача: Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпро
про стягнення 58 499 116 грн. 24 коп.,
Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України до Дніпропетровського апеляційного господарського суду подана апеляційна скарга на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 11.01.2017 року у справі №904/5824/13, яка не приймається до розгляду і підлягає поверненню скаржнику.
Згідно ч.3 ст. 94 Господарського процесуального кодексу України до скарги додаються докази сплати судового збору.
Порядок і розмір сплати судового збору в Україні встановлено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно підпункту 7 пункту 2 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу господарського суду встановлюється в 1 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" з 01.01.2017 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі 1600 грн.
Щодо досліджуваної справи, то скаржником при поданні апеляційної скарги судовий збір не сплачено.
В апеляційній скарзі Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі. Клопотання мотивоване тим, що Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області є бюджетною установою, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, розрахунково-касове обслуговування якої відповідно до Бюджетного кодексу України здійснюється Державною казначейською службою України та лише в межах відкритих асигнувань.
Згідно ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Звертаючись до суду апеляційної інстанції із клопотанням про відстрочення сплати судового збору, скаржник не надав відповідних доказів на підтвердження неможливості сплати ним судового збору.
Оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України, не можуть вважатися підставою для відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи вищезазначене, апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання Департамента державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відстрочення сплати судового збору.
У відповідності до п.3 ч.1 ст.97 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
З огляду на викладене, апеляційна скарга Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України підлягає поверненню.
Після усунення зазначеної обставини апеляційна скарга може бути подана повторно.
Керуючись ст. 86, п. 3 ч.1 ст.97 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Відмовити Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Апеляційну скаргу Департамента державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 11.01.2017 року у справі №904/5824/13 повернути заявнику.
Додаток (на адресу скаржника): апеляційна скарга та матеріали до неї на 8 аркушах.
Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна
Суддя Л.П. Широбокова
Суддя І.М. Подобєд