Рішення від 24.01.2017 по справі 909/1063/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 р. Справа № 909/1063/16

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. , секретар судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області , вул. Сахарова , 23А , м. Івано-Франківськ , 76014

до відповідача: Державного підприємства " Калуське лісове господарство " , вул. Мислівська, 1 , с. Вістова , Івано-Франківська область

про : відшкодування шкоди заподіяному лісу внаслідок порушення норм лісового господарства в сумі 188448,59 грн.

за участю:

Від позивача: ОСОБА_1, (довіреність № 02-17/16 від 03.01.2017р ) - представник ;

Від відповідача: ОСОБА_2, (довіреність б/н від 08.12.2016р. ) - представник ;

ОСОБА_3: (довіреність № 16 від 20.01.2017 р.) - представник ;

ВСТАНОВИВ: Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Державного підприємства « Калуське лісове господарство» про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 188448,59 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно актів Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 02.09.2015р. та від 07.10.2015 р. виявлено факти незаконної рубки дерев на території Державного підприємства « Калуське лісове господарство», чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 188448,59 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та просить суд позов задовольнити повністю.

У відзиві на позовну заяву вих. №267 від 19.12.2016 р. ( вх. №18451/16 від 19.12.2016р.) відповідач заявлені позовні вимоги заперечує, мотивуючи їх безпідставністю та необґрунтованістю. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що саме працівниками державної лісової охорони ДП « Калуський лісгосп», виявлено незаконну рубки дерев на даній території і матеріали по даному факту для встановлення винних осіб направлені до правоохоронних органів. Стверджує, що позивачем не надано доказів, що свідчать про склад цивільного правопорушення у діяннях відповідача ( відсутній причиний зв»язок між діяннями відповідача та завданням шкоди).

Заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно постанови про призначення перевірки старшого слідчого СВ Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області майора міліції ОСОБА_4 від 18.08.2015 року Державною екологічною інспекцією в Івано-Франкківській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового кварталу №37 виділ №5 в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42015090170000028 від 27.07.2015 р. за ознаками злочину, передбаченого ст. 246 Кримінального кодексу України.

Факт правопорушення зафіксований в акті позапланової перевірки від 02.09.2015р., складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території ДП «Калуське лісове господарство» , виявлено незаконну рубку дерев та розраховано шкоду, завдану лісу.

Згідно розрахунків розміру шкоди, що проведений відповідно до Постанови КМУ №665 від 23.07.2008 р. по місцю перевірки вищевказаного лісництва підпорядкованого ДП «Калуське лісове господарство» , а саме:

Підмихайлівське лісництво

при натуральному обстеженні виявлено:

- у кварталі 37 виділ №5 - незаконну рубку 21 сироростучого дерева породи сосна звичайна діаметром - 31; 32; 33; 33; 34; 33; 31; 34; 32; 34; 34; 35; 36; 35; 35; 36; 40; 46; 29; 30; 28 см та 14 сироростучих дерев породи ялина європейська діаметром -22; 29; 24; 28; 30; 28; 32; 34; 31; 36; 38; 40; 42; 46 см., що є порушенням Лісового кодексу України за що розраховано 106258,81 грн. шкоди.

Також згідно постанови про призначення перевірки старшого слідчого СВ Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області майора міліції ОСОБА_4 від 02.09.2015 р. Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового кварталу №37 виділ №14 і лісового кварталу №29 виділ. 11 державного лісового фонду Підмихайлівського лісництва на території лісового кварталу №53 виділ. 5державного лісового фонду Калуського лісництва ДП « Калуський лісгосп» в зв'язку з матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42015090170000030 від 25.08.2015 р., за ознаками злочину, передбаченого ст. 246 Кримінального кодексу України.

Факт правопорушення, яке вчинене ДП « Калуське лісове господарство» зафіксований актом позапланової перевірки від 07.10.2015 р., складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання лісів в Підмихайлівському лісництві ДП «Калуське лісове господарство», що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні даного підприємства, виявлено низку порушень та розраховано розмір шкоди.

Згідно розрахунку розміру шкоди, що проведений відповідно до постанови КМУ №665 від 23.07.2008 р., по місцю перевірки вищезазначеного лісництва, підпорядкованого ДП « Калуський лісгосп» , а саме:

Підмихайлівське лісництво:

При натуральному обстеженні виявлено:

- у кварталі 37 виділ.14 - незаконну рубку 10 сироростучих дерев породи сосна звичайна діаметром- 34;37; 40; 34; 35; 38; 35; 37; 44; 38 см.;

- у кварталі 29 виділ. 11 - незаконну рубку 2 сироростучих дерев породи дуб, що є порушенням лісового кодексу України, за що розраховано 51329,44 грн. шкоди.

Калуське лісництво:

при натуральному обстежені виявлено:

- у кварталі 53 виділ.5 - незаконну рубку 4 сироростучих дерев породи дуб , що є порушенням Лісового кодексу України, за що розраховано 30870,34 грн. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у відповідний фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені дані правопорушення.

Таким чином чином, загальна сума шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення лісового законодавства на території лісокористувача ДП «Калуське лісове господарство» становить 188448,59 грн., які необхідно перерахувати у відповідний фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчиненні дані правопорушення.

Пуктом 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. №761 « Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» передбачено, що лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів.

Оскільки, ДП « Калуське лісове господарство» не виписано лісорубних квитків на виробку дерев у відповідних кварталах та лісових ділянках та не забезпечено охорону лісу від незаконних рубок, обов'язок якого саме покладено на відповідача, як постійного лісокористувача, то саме це підприємство повинно відшкодовувати шкоду заподіяну лісу незаконною рубкою дерев, яка розрахована відповідно до Постанови КМУ №665 від 23.05.2007 р.

Згідно із ст.1 Лісового кодексу України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку, дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; створювати сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Статтею 63 Лісового кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Відповідно до п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадянини здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Згідно розрахунків розміру шкоди, завданої лісу незаконною рубкою на території ДП «Калуське лісове господарство» , що проведений відповідно до Постанови КМУ №665 від 23.07.2008 р. « Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» розраховано шкоду в сумі 188448,59 грн., яку відповідно до ст. 47 Закону України « Про охорону навколишнього природного середовища» , необхідно перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища міської , селищної, сільської ради на території, якої вчинені дані правопорушення.

Постановою КМУ від 23.07.2008 року №665 « Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» , зокрема Додатком 1 затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубанням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.

Також п.6.1 Роз»»снення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 року №02-5 /744 визначено, що у вирішенні спорів про відшкодування шкоди, заподіяної лісопорушеннями господарським судам слід враховувати, що розмір такої шкоди має обчислюватися згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.1996 р. № 1464 « Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству» ( яка втратила свою чинність у зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. №665 « Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу») . Ці такси застосовуються також для обчислення шкоди, заподіяної знищенням, пошкодженням чи незаконною рубкою окремих дерев, груп дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках, що не належать до лісового фонду».

З врахуванням вищенаведеного, твердження відповідача що застосування вказаних такс до підприємств, установ, організацій і громадян, що здійснюють охорону лісових насаджень є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно ст. 105 Лісового кодексу України, особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у: незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом. Відповідно до ст. 69 цього Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Слід зазначити, що відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди передбачено у ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причиновий зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

В деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях або бездіяльності (діях або бездіяльності його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

У вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів (пункт 6.1.2. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища").

Згідно ст. 86, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

Факти незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеними за наслідками перевірки актами від 02.09.2015 р., та 07.10.2015 р., які є чинними на час вирішення спору та підписані представником відповідача без жодних зауважень.

Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень (пошкодженню дерев) внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев (пошкодження дерев) невстановленими особами.

Відповідачем як лісокористувачем не забезпечено охорону і збереження закріплених за ним лісів та допущено їх незаконну рубку, крім того відповідачем не надано суду жодних доказів вчинення ним дій щодо збереження та охорони лісів та недопущення самовільної рубки лісу, а відтак позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають до задоволення.

Суд не приймає до уваги пояснення відповідача, які стосуються передачі матеріалів про незаконні рубки до правохоронних органів , як заперечення своєї вини, оскільки вказані заходи є його обов'язком і стосуються лише встановлення осіб, які вчинили порушення природоохоронного законодавства, та притягнення їх до передбаченої законом відповідальності.

Відповідно до ст.49 ГПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 41, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 19, 63, 64, 86, 89, 90, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 32, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства « Калуське лісове господарство» про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 188448,59 грн.

Стягнути з Державного підприємства « Калуське лісове господарство» ( вул. Мислівська, 1, с. Вістова Івано-Франківської області ( код ЄДРПОУ 22186175) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014, код 37952307)

- 143485,81 грн. ( сто сорок три тисячі чотириста вісімдесят п'ять гривень 81 коп.), які перерахувати Середньо-Угринівській с/р Калуського району : р/р 33117331700209, отримувач: УК у Калуському р/с Середній Угринів / 24062100, код ЄДРПОУ 37824037, Банк отримавача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014 ;

- 14092,44 грн. ( чотирнадцять тисяч дев'яносто дві гривні 44 коп.) , які перерахувати Підмихайлівській с/р Калуського району: р/р 33110331700206, отримувач: УК у Калуському р/с. Підмихайля/ 24062100, код ЄДРПОУ 37824037, Банк отримувача:ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014;

- 30870,34 грн. ( тридцять тисяч вісімсот сімдесят гривень 34 коп.) , які перерахувати Ріп»янській с/р Калуського району: р/р 33119331700207 отримувач: УК у Калуському р/с. Ріп»янка/ 24062100, код ЄДРПОУ 37824037. Банк отримувача: ГУК в Івано- Франківській обл. МФО 836014 .

Стягнути з Державного підприємства « Калуське лісове господарство» ( вул. Мислівська, 1, с. Вістова Івано-Франківської області ( код ЄДРПОУ 22186175) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014, код 37952307) 2826,73 грн. ( дві тисячі вісімсот двадцять шість гривень 73 коп.) - судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 30.01.17

Суддя Гриняк Б. П.