23.01.17
№33/6056/16-а
пр.2-а/336/19/2017
23 січня 2017 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запорожжя у складі:
Головуючого судді: Наумова О.О.,
при секретарі: Сергієнко С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя стосовно відмови йому у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя здійснити йому перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.10.2016 року у розмірі 90% від заробітної плати за відповідною посадою з усіма додатковими виплатами на підставі довідки №443 від 14.09.2016 року, виданої виконавчим відділом Запорізької міської ради з урахуванням всіх складових, що містяться в пенсійній справі та сплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат. Обгрунтовуючи заявлені вимоги, ОСОБА_1 посилається на те, що 19.10.2006 р. він звільнився з державної посади, а саме з посади начальника відділу по забезпеченню роботи Запорізької міської ради та відповідачем йому призначена пенсія, яка розрахована за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. У нього, як у особи, що отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», виникло право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р.
23.09.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії. Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позивач просить суд задовольнити позов.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги на підставах, викладених в позові, просила його задовольнити.
Представник відповідача, в письмових запереченнях (а.с.17-18) та в поясненнях, наданих в ході судового слідства, проти позову заперечує, вважаючи доводи позивача безпідставними, а дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя, щодо відмови позивачу в перерахунку його пенсії за віком, законними. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно вимог ст.2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в управлiннi Пенсiйного фонду України в Шевченківському районі м. Запорiжжя з 14 жовтня 2003 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХII в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати.
23 вересня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсiйного Фонду України в Шевченківському районi м. Запорiжжя із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, долучивши до заяви довідку №443 від 14.09.2016 року, видану виконавчим відділом Запорізької міської ради про заробітну плату (а.с.12).
Листом №207/Д-l вiд 30.09.2016 року управлiння Пенсiйного Фонду України в Шевченківському районі м. Запорiжжя відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям через відсутність на те законодавчих підстав. Так, відповідач зазначив про те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність,деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, а саме: умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ №662 від 14.09.2016 року затверджено перелік постанов КМУ, що втратили чинність, а тому для перерахунку відсутні законні підстави (а.с.13).
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з данним позовом.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
При цьому, згідно із статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року.
Водночас, пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики". Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Отже, на час підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, в статтю 37-1 Закону №3723-XII, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, та встановлення цих умов та порядку передано у відання Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 09.12.2015 року) регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., яка набрала чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 р.Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.05.2016 р., відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Конституційною гарантією є гарантія права на пенсію в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, встановлений законом (ст.46 Конституції України).
Право на підвищення розміру пенсії не є Конституційною гарантією чи певним досягнутим соціальним мінімумом, що не може бути зменшеним за наявності інших компенсаційних інструментів від знецінення коштів, що надаються як соціальна виплата.
Суд також враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Аналогічний правовий підхід Європейським судом з прав людини застосований й в рішеннях від 09.10.1979 р. у справі «Ейрі проти Ірландії» та від 12.10.2004 р. у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», в якому Суд зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, і такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.
Оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.12.2015 року, а інший механізм не запроваджено, суд приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя є обґрунтованою та правомірною.
Керуючись ст. ст. 3, 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.18, 19, 21, 105-106 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя, із одночасним надісланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Наумов