Постанова від 17.01.2017 по справі 335/13960/16-а

1Справа № 335/13960/16-а 2-а/335/58/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2017 року м. Запоріжжя

Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Калюжна В.В., за участю секретаря Ведмедьової В.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинення дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинення дії, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" збільшено грошове забезпечення поліцейських.

28.11.2016 року Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року, однак листом відповідача від 12.12.2016 року № 1025/Є-9 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Позивач вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за пенсійною справою №86/13641 від 11.11.2016 року у розмірі 73% від наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 1700 грн.; оклад за військове звання - 1000 грн.; надбавка за стаж служби в поліції - 50%; надбавка за указом Президента України (771-2001) - 100%; надбавка за особливі умови служби - 50%; надбавка за безперервну службу в ОВС - 90%; доплата від належної суми пенсії - 25%; премія - 80,3%, а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати по сплаті судового збору та на правову допомогу.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, відповідач надав суду заперечення проти позову, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі та просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що з 17.12.2002 року позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 73 відсотків грошового забезпечення.

28.11.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Листом від 12.12.2016 року №1025/Є-9 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та працівникам силових структур.

Разом з тим, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів, головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

До теперішнього часу з ПФУ повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, які отримують пенсії відповідно до ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до Головного управління в області не надходило.

Відповідно до статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року статтю 63 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: „Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини 4 статті 63 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України „Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" №614-VIII від 15.07.2015 року внесено зміни до ст. 51 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: „Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року було затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до статті 102 Закону України „Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 15 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про національну поліцію", за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988.

Та обставина, що Національна поліція України є самостійно утвореною юридичною особою не є правовою підставою для обмеження прав осіб на отримання передбачених законодавством України соціальних виплат. Тим більше, що відповідні зміни, які гарантують особам такої категорії право на перерахунок пенсії, є законодавчо закріплені.

Доводи відповідача, викладені у письмових запереченнях, про те, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року набрала чинності з 02.12.2015 року, а Закон України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року набрав чинності з 29.12.2015 року, та його положення не мають зворотної дії в часі, внаслідок чого відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням нових посадових окладів, надбавок, доплат, встановлених для поліцейських, суд вважає безпідставними, враховуючи, що на момент, з якого застосовуються норми цієї постанови, діяла частина 3 статті 63 (частина 4 статті 63 після набрання чинності Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року) Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка передбачала право на перерахунок призначених за цим Законом пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за пенсійною справою №86/13641 від 11.11.2016 року підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 94 КАС України з Відповідача на користь Позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 гривень.

Вирішуючи питання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правову допомогу, суд керується Законом України „Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах", згідно якого розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

Позивачем не надано достатніх документів, зокрема, розрахунку часу, витраченого представником позивача, у зв'язку з чим неможливо встановити скільки часу витрачено на надання правової допомоги при підготовці позову до суду, тому у задоволені вимог в частині стягнення витрат на правову допомогу необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року „Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за пенсійною справою №86/13641 від 11.11.2016 року у розмірі 73% від грошового забезпечення.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

В іншій частині в задоволенні позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: В.В. Калюжна