Справа № 500/4282/16-а
Провадження № 2-а/500/35/17
17 січня 2017 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Баннікової Н.В.
при секретарі - Топтигіній О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ізмаїл адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета позову, начальник відділу культури і туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації №85/ко-2016 від 01.08.2016 року,-
У серпні 2016 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ізмаїльської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета позову, ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації (далі - Ізмаїльської райдержадміністрації) №85/ко-2016 від 01.08.2016 року.
В обґрунтування адміністративного позову зазначив, що з 2012 р. він обіймає посаду заступника голови Ізмаїльської районної державної адміністрації За весь час державної служби з 1996 р. зарекомендував себе як відповідальний та порядний службовець, завжди добросовісно та належним чином виконував покладені на нього обов'язки, керуючись принципами законності, неупередженості, порядності та чесності.
Проте, 01.08.2016 року головою Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_3 було видано розпорядження №85/ко-2016 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1, ОСОБА_2».
Підставою винесення догани стали результати службового розслідування, яке проводилося дисциплінарною комісією Ізмаїльської районної державної адміністрації відносно начальника відділу культури Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_2 Дисциплінарне провадження стосувалось перевірки фактів неналежного виконання начальником відділу культури районної державної адміністрації своїх посадових обов'язків, яке виявилось в формі невиконання доручення голови державної адміністрації.
Вказаний дисциплінарний проступок, нібито стався під час підготовки у проведенні фестивалю мистецтв «Дунайська весна», який мав місце 28.05.2016 р., та участі народних колективів Ізмаїльського району у зазначеному фестивалі.
Так, зокрема, 27.05.2016р. Ізмаїльський міський голова направив до голови Ізмаїльської районної державної адміністрації звернення № 01/15-928, яким запросив колективи художньої самодіяльності Ізмаїльського району взяти участь у фестивалі. Того ж дня, 27.05.2016 р. запрошення було отримане відділом документообігу районної державної адміністрації, тобто у п'ятницю, за день до проведення самого фестивалю.
У день отримання запрошення головою районної державної адміністрації було вчинено резолюцію про проведення переговорів із містом про забезпечення транспортом народних колективів та підготування розпорядження.
Незважаючи на відсутність достатніх часових рамок, начальником відділу культури та туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_2 була вчасно проведена підготовча організаційна робота та підготовлено проект розпорядження, який оперативно пройшов погодження всіма відповідальними особами та був переданий на підпис голови Ізмаїльської районної державної адміністрації 27.05.2016 р. Проте, саме розпорядження про участь колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району у фестивалі мистецтва «Дунайська весна» було підписано головою Ізмаїльської районної державної адміністрації 01.06.2016 р. № 260/А-2016 р., у понеділок після проведення фестивалю, який відбувся у суботу 28.05.2016 р.
Голова Ізмаїльської районної державної адміністрації, не зважаючи на явну відсутність достатнього часу для виконання своєї резолюції, саме погоджує і підписує розпорядження вже після проведення фестивалю у понеділок 01.06.2016 р., та вказує відділу культури та туризму державної адміністрації в десятиденний термін інформувати голову Ізмаїльської районної державної адміністрації про хід виконання даного розпорядження, тоді як культурний захід вже відбувся заднім числом.
19.07.2016 р. було прийняте протокольне рішення про притягнення начальника відділу культури та туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності у вигляді винесення догани за неналежне виконання посадових обов'язків та доручення голови.
На підставі рішення, дисциплінарна комісія направила подання голові Ізмаїльської районної державної адміністрації про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділу культури і туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_2
У поданні крім того вказано про те, що рішення щодо винесення догани заступнику голови Ізмаїльської державної адміністрації ОСОБА_1 не приймалось, проте, не дивлячись на результати дисциплінарного провадження та рекомендації дисциплінарної комісії, головою Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_3 власноруч дописано про винесення позивачеві догани.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити .
Представник відповідача (голова Ізмаїльської районної державної адміністрації) у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення позовних вимог - заперечує (а.с.22-25).
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета позову ОСОБА_2, позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала.
Заслухавши позивача, третю особу, свідка ОСОБА_4, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо задоволення позову з наступних підстав.
Статтею 55 Конституції України та ст.6 КАС України гарантовано право кожної особи захищати свої права у суді, у тому числі оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
До основних прав державного службовця належить право оскарження в установленому порядку рішень про накладення дисциплінарного стягнення, яке визначено у ч.1 п.10 ст. 7 Закону України «Про державну службу».
Стаття 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачає судове оскарження рішень місцевих державних адміністрацій, яким є розпорядження голови районної державної адміністрації.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 займає посаду заступника голови Ізмаїльської районної державної адміністрації з 13.02.2012 р. (а.с.8).
28.05.2016 р. у м. Ізмаїл на алеї Дружби народів біля пам'ятника Морякам-дунайцям з метою пропаганди національних культур і традицій краю, створення
позитивного іміджу Ізмаїльського району через популяризацію народної творчості та сприянню культурному обміну мав відбутись фестиваль мистецтв «Дунайська весна - 2016», у якому, як правило, приймають завжди участь колективи художньої самодіяльності і Ізмаїльського району.
Запрошення до голови Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_3 щодо участі у фестивалі надійшло 27.05.2016 р.
27.05.2016 р. було підготовлено проект розпорядження про участь колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району та передано для узгодження Голові Ізмаїльської районної державної адміністрації.
27.05.2016 р. начальником відділу культури і туризму ОСОБА_2 було здійснено організацію участі колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району, зокрема, і щодо їх перевозки зусиллями сільських (селищних) рад.
Як показала у судовому засіданні свідок - керівник апарату Ізмаїльської районної державної адміністрації - ОСОБА_4, підписаний Головою Ізмаїльської райдержадміністрації проект розпорядження було повернуто у кінці робочого дня - у п'ятницю, напередодні дня виступу, - 27.05.2016 р. із резолюцією про проведення переговорів із містом щодо забезпечення транспортом колективу, який приймає участь у заході.
Позивач ОСОБА_1 неодноразово здійснював наміри переговорити із Головою Ізмаїльської районної державної адміністрації з цього питання 27.05.2016 р., однак останньою не було прийнято позивача через вирішення інших питань.
28.05.2016 р. відбувся фестиваль, участь в якому приймали і колективи художньої самодіяльності Ізмаїльського району. Забезпечення транспортом було здійснено за рахунок району.
Вже 01.06.2016 р., згідно показанням свідка ОСОБА_4, ОСОБА_3 - Голова Ізмаїльської районної державної адміністрації у проекті розпорядження під своїм підписом додала дату «01.06.2016 р.» та підписала само розпорядження також із зазначенням дати «01.06.2016 р.», в якому п.2 було зазначено щодо рекомендації головам сілких (селищних) рад забезпечити транспортні витрати для виїзду колективів до м. Ізмаїл та в зворотному напрямку (а.с.12-14.
01.08.2016 року, тобто більше ніж через місяць з дня виявлення проступку, у порушення п.1 ст. 148 КЗпП України, головою Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_3 було прийнято розпорядження №85/ко-2016 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1, ОСОБА_2» за неналежне виконання посадових обов'язків та доручення голови (а.с. 9).
Не вбачається зі змісту розпорядження і у чому саме полягає неналежне виконання посадових обов'язків та доручення голови, з урахуванням того, що другим пунктом розпорядження № 260\А-2016 «Про участь колективів художньої самодіяльності Ізмаїльського району у фестивалі мистецтва «Дунайська весна - 2016» рекомендовано головам сільських (селищних) рад забезпечити транспортні витрати для виїзду колективів до м. Ізмаїл та в зворотному напрямку.
Згідно ч. 2 ст. 74 Закону України «Про державну службу» дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця.
При чому, згідно протоколу № 5 засідання дисциплінарної комісії Ізмаїльської районної державної адміністрації від 19.07.2016 р., дисциплінарною комісією було прийнято рішення щодо накладення догани тільки на ОСОБА_2 - начальника відділу культури і туризму (а.с.10).
Крім того, відповідно до ч.4 ст. 74 Закону України «Про державну службу» дисциплінарне стягнення не може бути застосовано під час відсутності державного службовця на службі у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, під час перебування його у відпустці або у відрядженні.
Проте, дисциплінарне стягнення накладено в порушення ч.4 ст. 74 Закону України «Про державну службу» на позивача під час його перебування у відпустці, що вбачається з розпорядження № 66/кВ-2016 від 05.07.2016 р. (а.с.31).
Відповідно до положення норм ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», голова місцевої державної адміністрації видає розпорядження на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують нормативно-правове регулювання власних та делегованих повноважень. Законність, як один із головних принципів державної служби, який передбачено в ч. 1 п. 2 ст. 4 Закону України «Про державну службу» кореспондується із встановленим у ст. 8 цього ж Закону обов'язком державного службовця дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України.
Ст. 55 Конституції України та ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України гарантує право кожної особи захищати свої права у суді, в тому числі оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 55 Конституції України, ст.ст. 6,8, 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ч.4 ст. 74 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ізмаїльської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета позову, начальник відділу культури і туризму Ізмаїльської районної державної адміністрації ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування розпорядження Ізмаїльської районної державної адміністрації адміністрації №85/ко-2016 від 01.08.2016 року - задовольнити.
Розпорядження № 85/ко-2016 від 01.08.2016 р. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1, ОСОБА_2» - визнати незаконним та скасувати.
Стягнути з Ізмаїльської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серіїї НОМЕР_2, виданий Ізмаїльским РВ УМВС України в Одеській області 26.04.1999 р.) судовий збір в сумі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя:(підпис) З оригіналом згідно: Суддя: Н.В.Баннікова