27 січня 2017 року м.Київ П/800/38/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Голяшкін О.В., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання незаконним Указу,-
25 січня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання незаконним Указу Президента України від 12 січня 2017 року «Про призначення ОСОБА_3 головою Одеської обласної державної адміністрації».
За правилами ч.4 ст.18 та ст.171-1 Кодексу адміністративного судочинства України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні, зокрема, справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Як встановлено ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто, оскаржити такий акт інші особи не можуть.
Право на захист - самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Оскаржуваний Указ Президента України від 12 січня 2017 року №2/2017 щодо призначення головою Одеської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 стосуються лише цього суб'єкта, прав та обов'язків для позивача не створює і не породжує для нього права на захист, тобто права на звернення з даним позовом.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 15 липня 2014 року у справі №21-273а14 та від 03 лютого 2015 року у справі №21-617а14.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За вказаними обставинами у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2, 6, 18, 109, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання незаконним Указу.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття і може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В.Голяшкін