Кіровоградської області
"04" квітня 2007 р. Справа № 17/75
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., розглянувши матеріали справи №17/75
за позовом: Олександрійської міської організації Вільної профспілки освіти і науки України, м. Олександрія Кіровоградської області
до відповідача: Олександрійського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу, м. Олександрія Кіровоградської області
про зобов'язання вчинити певні дії
від позивача - Лелека В.І., довіреність № 02/03 від 20.02.07р., представник;
від відповідача - Казначей М.Є., довіреність б/н від 03.04.07р., завідувач сектору правової роботи контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області.
Олександрійською міською організацією Вільної профспілки освіти і науки України подано позов до Олександрійського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу про визнання дій останнього по ненаданню копії акту перевірки фінансово-господарської діяльності Олександрійського індустріального технікуму, що здійснювалась у вересні-жовтні 2006 року - неправомірними та про зобов'язання відповідача надати копію вказаного акту.
Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 07.03.2007 р. відкрито провадження у даній справі та витребувано від сторін та Кіровоградського обласного управління статистики документи, необхідні для розгляду спору по суті, зокрема, у Кіровоградського обласного управління статистики - довідку про включення до ЄДРПОУ на Олександрійський об'єднаний контрольно-ревізійний відділ.
Згідно надісланої на вимогу суду довідки головного управління статистики у Кіровоградській області №15-1627 від 13.03.2007 року (вх.№02-05/8687 від 19.03.2007р.) Олександрійський об'єднаний контрольно-ревізійний відділ є відокремленим підрозділом контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області без права юридичної особи (а.с. 17).
Вказане підтверджується також пунктом 1.1. типового Положення про Контрольно-ревізійний відділ у районі, місті, районі в місті та міжрайонний контрольно-ревізійний відділ без статусу юридичної особи, затвердженого наказом Головного КРУ України №11 від 07.02.2001р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2001 р. за №157/5348 (а.с.39-44).
Згідно вимог статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Отже, стороною в адміністративному процесі можуть бути лише підприємства, установи, організації, які є юридичними особами, а також громадяни України, іноземці чи особи без громадянства.
Разом з тим, відповідно до вимог пункту 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 21 Господарського процесуального кодексу України 1991 року сторонами в господарському процесі, позивачем і відповідачем, можуть бути лише підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Отже, стороною у господарському процесі може бути лише підприємство, установа, організація, яка є юридичною особою.
Проте із матеріалів справи вбачається, що відповідач по справі не має статусу юридичної особи, а тому у господарського суду відсутні правові підстави для розгляду даного спору з огляду на обсяг делегованих йому повноважень адміністративних судів на підставі п.6. Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
В зв'язку з тим, що Олександрійський об'єднаний контрольно-ревізійний відділ не є юридичною особою, даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання пункту 2 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд роз'яснює, що позивачу слід звертатись з відповідними вимогами до головної установи відповідача (контрольно-ревізійне управління в Кіровоградській області, ідентифікаційний код 23092275) в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, до адміністративного суду за місцезнаходженням позивача.
Керуючись статтями 17, 50, 157, 165, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Провадження у справі №17/75 закрити.
Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копію ухвали направити учасникам судового процесу.
Суддя Таран С. В.