24 січня 2017 року Справа № 876/9579/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Городоцького районного суду Львівської області від 11 листопада 2016 року по справі № 441/1378/16-а за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у м. Львові Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, інспектора взводу №1 роти №5 батальйону №2 Управління патрульної поліції у м. Львові Департаменту патрульної поліції, лейтенант поліції Каторгіної Ю.І. про визнання протиправною та скасування постанови,-
В C Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 27 вересня 2016 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху серія АР № 347524 винесеною інспектором взводу № 1 роти № 5 батальйону № 2 УПП у м. Львові ГУНП України у Львівській області лейтенантом поліції Каторгіною Ю.І. про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
На підтвердження позовних вимог покликається на те, що 27 вересня 2016 року, ОСОБА_1, керуючи автомобілем WOLKSWAGEN BORA, р.н. НОМЕР_1, на перехресті вулиць Городоцька - Кульпарківська у м. Львів, перед світлофором перестроївся на ліву смугу руху, оскільки мав намір повертати наліво, при цьому, іншим учасникам дорожнього руху перешкод чи аварійної ситуації не створив, вимог дорожніх знаків не порушив, із тим, що ним вчинено адмінправопорушення не згідний, оскільки такого не вчиняв. Тому, просить визнати протиправною та скасувати постанову серії АР № 347524 від 27.09.2016 р.
Постановою Городоцького районного суду Львівської області від 11 листопада 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив позивач ОСОБА_1, який покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Городоцького районного суду Львівської області від 11 листопада 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що незаконно розглянувши справу про адміністративне правопорушення на місці зупинки транспортного засобу, інспектор Каторгіна Ю.І. не дала можливості скористатися правами передбаченими ст. 268 КУпАП у повному обсязі, а також проігнорувала вимоги ч.2 ст. 33 КУпАП. Розгляд справи на дорозі, на місці зупинки транспортного засобу, унеможливило виконання вимог ст. 245 КУпАП щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що з копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 27.09.2016р. серії АР № 347524 убачається, що водій ОСОБА_1 27.09.2016р., керуючи автомобілем WOLKSWAGEN BORA, р.н. НОМЕР_1, на перехресті вулиць Городоцька - Кульпарківська у м. Львів, в порушення вимог п.8.4 «в» ПДР України, не виконав вимог дорожнього знаку 5.16 «Напрямок руху по смугах», зі смугу для руху «тільки праворуч» повернув наліво, чим скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.122КУпАП, за що на ОСОБА_1 накладено адміністративну стягнення у виді штрафу в сумі 255 грн.
Оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами апеляційний суд виходить з наступних міркувань.
Частиною 1 ст. 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг.
Правилами дорожнього руху України передбачено те, що знак 5.16 "Напрямки руху по смугах" показує кількість смуг на перехресті і дозволені напрямки руху по кожній з них.
Апеляційним судом встановлено те, що ОСОБА_1 не виконав вимог дорожнього знаку 5.16 "Напрямок руху по смугах" та зі смугу для руху "тільки праворуч" повернув наліво.
Згідно зі ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи, зокрема про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, що передбачені частинами першою, другою і третьою статті 122 цього Кодексу.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Уповноваженими працівниками підрозділів Національної поліції штраф може стягуватися на місці вчинення адміністративного правопорушення незалежно від розміру виключно за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
На виконання приписів вищекзаних норм прийнято Інструкцію з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395. (далі - Інструкція).
Розділом ІІІ Інструкції передбачено те, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за місцем реєстрації транспортного засобу та на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, частинами першою, другою і третьою статті 122 КУпАП виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Поліцейські розглядають справи про адміністративні правопорушення, визначені у статті 222 КУпАП.
Постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, складається у письмовій формі (заповнюється відповідно до вимог пункту 8 розділу ХІІІ цієї Інструкції) або за наявності технічної можливості в електронній формі у вигляді стрічки, яка роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв, із зазначенням відомостей, що відповідають пунктам постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, наведеної у додатку 5 до цієї Інструкції.
Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи (стаття 285 КУпАП). Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається поштою рекомендованим листом особі, стосовно якої її винесено.
Копія постанови в той самий строк вручається або надсилається потерпілому на його прохання. Копія постанови вручається під підпис. У разі якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі (стаття 285 КУпАП).
У випадках, передбачених статтею 258 КУпАП, копія постанови у справі про адміністративне правопорушення вручається особі, щодо якої її винесено, на місці вчинення правопорушення (стаття 285 КУпАП).
Постанова набирає законної сили після її вручення особі, або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні.
З приводу вчиненного правопорушення ОСОБА_1 пояснив, що під час притягнення його до адміністративної відповідальності булла порушена процедура оформлення і розгляду матеріалів про вчинене ним адміністративне правопорушення. Вказане, на думку ОСОБА_1, є безумовною підставою для скасування оскаржуваної постанови, а факт порушення ним правил дорожнього руху, в такому випадку, значення не має.
Апеляційний суд, вважаючи помилковими такі міркування позивача, приходить до переконання в тому, що оскаржувана постанова складена повноважною особою, за своєю формою і змістом відповідає нормам чинного законодавства, вина ОСОБА_1 в порушенні правил Дорожнього руху України доведена відеозаписом з нагрудного реєстратора інспектора поліції, та поясненнями ОСОБА_1 під час апеляційного розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд погоджується з думкою суду першої інстанції про необхідність відмови в задоволенні позову.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Городоцького районного суду Львівської області від 11 листопада 2016 року по справі № 441/1378/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник
Повний текст складено 27.01.2017 року