25 січня 2017 року Справа № 876/11589/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Довгополова О.М., Коваля Р.Й.,
за участі секретаря судового засідання Федчук М.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові питання про ухвалення додаткової постанови по справі за апеляційною скаргою Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Публічне акціонерне товариство «Львівська вугільна компанія» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0004942301/2, №0004972301/2, №0004952301/2 від 28.10.2010 року, №0004961702/2 від 27.10.2010 року, №0009572301/2/2 від 25.11.2010 року Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2015 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0004942301/2, №0004972301/2, №0004952301/2 від 28.10.2010 року, №0004961702/2 від 27.10.2010 року, №0009572301/2/2 від 25.11.2010 року Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2015 року апеляційну скаргу Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області задоволено. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2015 року по справі № 2-а-10675/10/1370 скасовано та прийняти постанову, якою в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовлено.
Частиною 1 ст. 87 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Станом на момент звернення позивача до суду розмір мита, що підлягав сплаті за подання позовної заяви визначався Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Згідно із ч. 1 ст. 4 цього Закону в редакції, чинній на момент звернення до суду з апеляційною скаргою, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Декрету за подання позовних заяв справлялось державне мито у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 2 статті 4 вказаного Закону (із змінами, внесеними законом № 484-VIII від 22.05.2015 року) визначено ставки судового збору, відповідно до якої за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання до адміністративного суду апеляційної скарги, становить 1870 грн. (1700 грн. : 100 * 110 = 1870 грн. 00 коп.).
Згідно ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 168 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
На підставі наведеного, судова колегія вважає, що оскільки постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2016 року не вирішено питання щодо судового збору, то з Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області слід стягнути судовий збір за подання апеляційної скарги.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 41, 98, 168, 195, 196, 205, 206, 254 КАС України, суд,
Стягнути з Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21.10.2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Львівська вугільна компанія» до Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень у розмірі 1870 грн. 00 коп. за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді О.М. Довгополов
Р.Й. Коваль
Повний текст
виготовлено 27.01.2017 року.