Справа: № 810/2650/16 Головуючий у 1-й інстанції: Басай О.В. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
25 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини-польова пошта НОМЕР_1 про визнання протиправними і скасування окремих положень наказу та стягнення коштів,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини-польова пошта НОМЕР_1 (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування пункту 3 Наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 393 від 03.12.2015 року «Про результати позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності» (далі - оскаржуваний наказ); стягнення з військової частини польова пошта НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 15 610, 61 грн.
Київський окружний адміністративний суд своєю постановою від 12 вересня 2016 року адміністративний позов залишив без задоволення.
Не погоджуючись з судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2016 року та постановити нову про задоволення позову в повному обсязі. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 24.12.2012 року по 15.03.2016 року проходив військову службу на посаді командира ремонтної роти 1129 зенітного ракетного полку військової частини-польова пошта НОМЕР_1 у місті Біла Церква Київської області.
Пунктом 17 наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 31 від 15.03.2016 року (по особовому складу) капітана ОСОБА_1 , відповідно до пункту 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, звільнено з посади командира ремонтної роти 1129 зенітного ракетного полку та призначено на посаду командира ремонтного взводу автомобільної техніки ремонтної роти цього ж полку.
В подальшому, пунктом 22 наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 33 від 21.03.2016 року ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я), а наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 217 від 25.07.2016 року позивача з 25.07.2016 року було виключено зі списків особового складу частини.
Відповідно до доручення Держфінінспекції в Київській області № 10-25-17-17/7967 від 20.10.2015 року, звернення Військової прокуратури Білоцерківського гарнізону № 2-3410 вих-15, частини 3 статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, ухвали Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 15.10.2015 № 357/14835/15-к та на підставі направлення № 179 від 27.10.2015 року, виданого начальником Білоцерківської об'єднаної державної фінансової інспекції, провідним державним фінансовим інспектором ОСОБА_2 проведена позапланова ревізія окремих питань фінансово - господарської діяльності військової частини польова пошта НОМЕР_1 за період з 01.01.2015 року по 30.04.2015 року.
За наслідками вказаної ревізії складено акт № 11-11/112 від 20.11.2015 року позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності військової частини польова пошта НОМЕР_2 за період з 01.01.2015 року по 30.04.2015 року (далі - акт ревізії).
Білоцерківська об'єднана державна фінансова інспекція направила командиру військової частини польова пошта НОМЕР_1 полковнику ОСОБА_3 лист від 27.01.2015 вих. № 11-14/1873 «Про усунення порушень», в якому вимагала опрацювати матеріали ревізії та усунути в установленому законодавством порядку виявлені порушення законодавства, а також надати вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних документів, розпорядчих та інших документів до 20.12.2015 року.
Пунктом 3 наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 393 від 03.12.2015 року «Про результати позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності» (далі - оскаржуваний наказ) доручено начальнику фінансово економічної служби майору ОСОБА_4 , на підставі акта ревізії, нестачу військового майна служби паливо-мастильних матеріалів в сумі 10 349 (десять тисяч триста сорок дев'ять) гривень 22 копійки внести в книгу обліку нестач. В книгу грошових стягнень та нарахувань військової частини внести з кратністю «три» суму 31 047 (тридцять одна тисяча сорок сім) гривень 66 копійок. Вказану суму нестач стягнути з винної особи - капітана ОСОБА_1 .
Командир військової частини польова пошта НОМЕР_1 , на виконання вимог листа № 11-14/1873 від 27.11.2015 року «Про усунення порушень», повідомив листом від 20.12.2015 року вих. №2386 Білоцерківську об'єднану державну фінансову інспекцію, що наказом командира частини № 393 від 03.12.2015 року «Про результати позапланової ревізії фінансово-економічної діяльності» винну особу - капітана ОСОБА_1 притягнуто до повної матеріальної відповідальності.
18 липня 2016 року позивача було ознайомлено з актом ревізії та оскаржуваним наказом, що підтверджується особистим підписом позивача на вказаних документах.
Вважаючи, що висновки акта ревізії не відповідають дійсності, притягнення до матеріальної відповідальності та стягнення коштів в сумі 31 047, 66 грн. є незаконним, пункт 3 оскаржуваного наказу протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Пунктом 1.2 Інструкції про порядок використання автомобільної техніки у Міністермтві оборони України та Збройних Силах України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України № 10 від 10.01.1995 року (у редакції наказу Міністерства оборони від 01.01.2013 № 70) (далі - Інструкція), встановлено, що ця інструкція визначає основні заходи щодо ефективного та економного використання моторесурсів, палива дизельного, бензину автомобільного, мастильних матеріалів, спеціальних рідин, спирту (далі - пального), планування та облік використання машин в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України (далі - військових частинах), а також порядок і особливості використання машин у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України.
Відповідно до пунктів 3.19 - 3.21 Інструкції, машини випускаються з парку за затвердженим напередодні командиром військової частини нарядом, із оформленими дорожніми листами, що мають підпис техніка (з безпеки дорожнього руху) - начальника контрольно-технічного пункту про справний технічний стан машини, відмітку медичного працівника про проходження медичного огляду і допуску водія до рейсу, запис чергового парку про показання спідометра та фактичний час випуску з парку, а також за наявністю у водія посвідчення на право керування транспортними засобами відповідної категорії, відмітки у військовому квитку про проходження стажування на відповідну марку машини, технічного талону транспортного засобу з відміткою про проходження обов'язкового технічного контролю, протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу (може розміщуватися у нижньому правому куті вітрового скла транспортного засобу), а також інших документів , необхідних у випадках перевезення різних вантажів.
Облік використання машин та виконаної роботи проводиться: у дорожньому та маршрутному листах, робочому листі агрегату, у книзі обліку роботи машин, витрат пального та мастильних матеріалів, у журналі обліку роботи автомобільної техніки (додаток 10), у Місячному плані експлуатації військової частини, у паспорті (формулярі) на машину (спеціальну установку, двигун).
Машини військових частин (підрозділів) Збройних Сил України використовуються за дорожнім листом, форма якого встановлена Тимчасовим керівництвом з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 690 від 24 грудня 2010 року (далі - керівництво).
Робота машини у процесі використання підтверджується записами у дорожньому листі. Після кожної поїздки або в день повернення машини водієм заповнюється розділ ІІ «Робота машини». Старший машини (особа, у чиє розпорядження виділялася машина) у графі 17 дорожнього листа робить запис про показання спідометра, час і місце відпуску машин та ставить особистий підпис. Якщо використання машини доручалося водію, запис у дорожньому листі про її роботу проводиться водієм. Після закінчення використання машини дорожній лист перевіряється, підписується командиром (старшим техніком) підрозділу або особою, призначеною командиром військової частини, і передається в автомобільну службу (технічну частину) військової частини (п. 3.25 Інструкції).
Досліджуючи дорожній лист № 1297 від 19.03.2015 року, судом встановлено, що військовослужбовцями військової частини польова пошта НОМЕР_1 : старшим сержантом ОСОБА_5 , старшим солдатом ОСОБА_6 , в якості водіїв, та капітана ОСОБА_1 , в якості старшого машини, на автомобілі ЗІЛ 131 номерний знак НОМЕР_3 20.03.2015 року та 26.03.2015 року здійснено відрядження за маршрутом «Автопарк частини - м. Біла Церква - м. Київ - м. Чернігів - м. Київ - м. Біла Церква - автопарк частини». В графі «Правильність оформлення дорожнього листа перевірив» стоїть підпис капітана ОСОБА_1 .
Однак, відповідачем були надані копії витягів з наказів командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 82 від 22.03.2015 та № 88 від 26.03.2015 року, з яких убачається, що:
- старший сержант ОСОБА_5 з 22.03.2015 року по 26.03.2015 року знаходився в зоні антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, на протязі 2015 року і до міста Чернігова не відряджався;
- старший солдат ОСОБА_6 з 22.03.2015 року по 26.03.2015 року знаходився в зоні антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та на протязі 2015 року до міста Чернігова не відряджався.
Також, судом встановлено, що відповідно до даних, зазначених в дорожньому листі № 1298 від 19.03.2015 року, військовослужбовцями військової частини польова пошта НОМЕР_1 : старшим сержантом ОСОБА_7 , старшим солдатом ОСОБА_6 , в якості водіїв, та капітана ОСОБА_1 , в якості старшого машини, на автомобілі ЗІЛ 131 номерний знак НОМЕР_4 20.03.2015 року та 26.03.2015 року здійснено відрядження за маршрутом «Автопарк частини - м. Біла Церква - м. Київ - м. Чернігів - м. Київ - м. Біла Церква - автопарк частини».
Разом з цим, судом встановлено, що на підставі направлення начальника медичної служби № 59 від 17.03.2015 року наказано вважати такими, що вибув у військову частину НОМЕР_5 м. Біла Церква Київської області старшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_7 , начальника майстерні ремонтного взводу озброєння ремонтної роти, що підтверджується копією витягу з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 77 від 17.03.2015 року. Прибув з військової частини НОМЕР_5 м. Біла Церква Київської області і приступив до виконання службових обов'язків старший сержант ОСОБА_7 лише 31 березня 2015 року, що підтверджується копією витягу з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 94 від 31.03.2015 року.
З акту ревізії убачається, що пояснення щодо підтвердження перебування в відрядженні 20.03.2015 року та 26.03.2015 року згідно дорожніх листів № 1298 від 19.03.2015 року та № 1297 від 19.03.2015 року капітан ОСОБА_1 не надав.
Крім того, з копії витягу з наказу командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 79 від 19.03.2015 року убачається, що чергового частини - капітана ОСОБА_8 було залучено до несення служби у добовому наряді з 09:00 год. 20 березня по 09:00 год. 21 березня 2015 року.
Ураховуючи вказане, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що використання автомобілів ЗІЛ 131 з номерними знаками НОМЕР_4 та НОМЕР_3 , відповідно до дорожніх листів № 1297 від 19.03.2015 року та № 1298 від 19.03.2015 року по маршруту «Автопарк частини - м. Біла Церква - м. Київ - м. Чернігів - м. Київ - м. Біла Церква - автопарк частини» фактично не здійснювалося.
Разом з цим, посадові особи, що допускають використання машин не за призначенням, витрату моторесурсів та пального понад установлені норми, притягуються до дисциплінарної, цивільно-правової та матеріальної відповідальності, відповідно до законодавства України. (п. 8.2 Інструкції).
Абзацом п'ятим підпункту 2.6.1 пункту 2.6 Керівництва встановлено, що записи у книгах (картках) обліку військового майна здійснюються тільки на підставі дійсних, законно і правильно оформлених первинних облікових документів.
Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 Керівництва визначено, що відпускання (видавання) військового майна, крім боєприпасів на практичні (бойові) стрільби, зі складу військової частини підрозділам іокремим військовослужбовцям проводиться за накладними (форма 3-3) або відомостями (форма 8, додаток 1 до цього Керівництва), які виписуються у відповідних службах забезпечення військової частини. За відомостями (форма 8, додаток 1 до цього Керівництва) відпускаються: військове майно для регламентних робіт під час обслуговування озброєння та техніки; пальне під час заправлення техніки.
Видавання військового майна зі складу військової частини у тимчасове користування на термін більше місяця оформлюється накладною (форма 3-3). Особи, які одержали та видали військове майно у тимчасове користування, несуть відповідальність за його збереження та своєчасне повернення (абз. четвертий, п'ятий пп.3.2.5 п.3.2 Керівництва).
Згідно з підпунктами 4.1.1.11 - 4.1.1.13 пункту 4.1 Керівництва, пальне, отримане на складі (пункті заправлення) військової частини підрозділом, який проводить самостійне заправлення техніки, обліковується в цьому підрозділі в книзі обліку (форма 26, додаток 1 до цього Керівництва). Пальне, видане для заправлення техніки, списується з пункту заправлення підрозділу на підставі відомостей (форма 8, додаток 1 до цього Керівництва).
Робота техніки і витрати пального обліковуються у цьому підрозділі у книзі обліку роботи машин, витрати пального і масел (форма 38, додаток 1 до цього Керівництва) на підставі даних оформлених дорожніх листів (форма 16, додаток 1 до цього Керівництва) і робочих листів агрегатів (форма 17, додаток 1 до цього Керівництва).
Командир підрозділу, який проводить самостійне заправлення техніки, щомісячно подає начальнику служби пально-мастильних матеріалів військової частини донесення про наявність та рух військового майна (форма 24, додаток 1 до цього Керівництва), яке складається на підставі записів у книгах обліку (форми 26, 38, додаток 1 до цього Керівництва).
Перевірку наявності пального на пункті заправлення і в баках машин підрозділу, який проводить самостійне заправлення техніки, здійснює командир підрозділу чи його заступник з технічної частини (старший технік, технік).
Згідно з підпунктом 2.14 пункту 2.6 Керівництва, відповідальність за організацію зберігання виконаних облікових документів несуть начальники органів військового управління і відповідних служб, а в підрозділах - командири підрозділів.
Облік військового майна у Збройних Силах України ведеться з метою отримання даних про його наявність, втрату, нестачу, рух, вартість та якісний (технічний) стан, необхідних для організації матеріально-технічного забезпечення військових частин, встановлення належного контролю за умовами зберігання, законністю, доцільністю та ефективністю використання (витрачання), а також з метою підготовки даних для складання облікових і звітних документів та державної статистичної звітності .
Облік майна у військових представництвах Міністерства оборони України ведеться з метою отримання даних про його наявність, а також контролю ефективності його використання (витрачання), умов зберігання та недопущення безпідставних витрат (втрат) (пп.1.5 п.1 Керівництва).
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з пунктом 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 550 від 20 квітня 2006 року України, винні особи - це особи, які відповідно до покладених на них обов'язків та законодавства були відповідальні за фінансово-господарські операції, проведені з порушенням законодавства, та/або дії (бездіяльність) яких призвели до такого порушення.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що ОСОБА_1 до первинних документів, а саме дорожніх листів № 1297 від 19.03.2015 року та № 1298 від 19.03.2015 року, книг обліку військового майна внесені недостовірні дані щодо фактичного використання зазначених автомобілів та відповідно використання автомобільного бензину А-76 в кількості 1 128 л, а отже, доведеними є висновки акту ревізії про порушення позивачем пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996, в результаті чого ним завдано збитків військовій частині польова пошта НОМЕР_1 (Державі), утворивши недостачу військового майна.
Щодо доводів позивача про наявність у дорожніх листах № 1297 від 19.03.2015 року та № 1298 від 19.03.2015 року підписів інших посадових осіб, на яких покладено обов'язок вживати необхідні заходи для організації і підтримання належного порядку в обліку військового майна, суд вважає за необхідне зазначити, що встановлення порушень, вчинених цими особами може бути здійснено в іншому судовому та/або досудовому провадженні в законом встановленому порядку.
Підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, винних у заподіянні шкоди державі під час виконання ними службових обов'язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами, визначені «Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі» затвердженим постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 року № 243/95-ВР (далі - Положення).
Пунктом 13 Положення встановлено, що військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини державі, у разі: умисного знищення, пошкодження, псування, розкрадання, незаконного витрачання військового майна або вчинення інших умисних протиправних дій; приписки у нарядах та інших документах фактично невиконаних робіт, перекручування звітних даних і обману держави в інших формах; заподіяння шкоди особою, яка перебувала у нетверезому стані; дій (бездіяльності), що мають ознаки злочину; недостачі, а також знищення або псування військового майна, переданого їм під звіт для зберігання, перевезення, використання чи для іншої мети.
Згідно з пунктом 14 Положення, військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані за шкоду, заподіяну розкраданням, марнотратством або втратою зброї та боєприпасів, оптичних приладів, засобів зв'язку, спеціальної техніки, льотно-технічного, спеціального морського і десантного обмундирування, штурманського спорядження, спеціального одягу і взуття, інвентарних речей та деяких інших видів військового майна, несуть матеріальну відповідальність у 2-10-кратному розмірі вартості цього майна. Перелік військового майна, недостача або розкрадання якого відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до його вартості, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 17 Положення, командири підрозділів та інші посадові особи про наявні факти заподіяння матеріальної шкоди зобов'язані негайно подати рапорт командиру (начальнику) військової частини.
У разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди командир (начальник) військової частини призначає розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.
Розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня виявлення шкоди. У необхідних випадках цей термін може бути продовжено вищим за підлеглістю командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Розслідування не проводиться, якщо причини, розмір шкоди та винних осіб встановлено в ході ревізії (перевірки), інвентаризації, дізнання, попереднього слідства або судом.
За висновками ревізії (перевірки), інвентаризації, органу дізнання, попереднього слідства або суду командир (начальник) військової частини в п'ятиденний термін з дня одержання такого висновку видає наказ про стягнення з винної особи відповідної суми.
Суд вважає, що доводи позивача про порушення відповідачем строку, передбаченому абзацом п'ятим пункту 17 Положення, для винесення оскаржуваного наказу як підставу для його скасування є необґрунтованими, оскільки а ні Положенням, а ні іншими нормативно-правовими актами України непередбачено такої підстави для скасування наказу про стягнення з винної особи відповідної суми.
Відповідно до пункту 23 Положення, командир (начальник) військової частини після розгляду матеріалів розслідування зобов'язаний особисто провести бесіду з військовослужбовцем або призваним на збори військовозобов'язаним, який притягається до матеріальної відповідальності. Якщо вину військовослужбовця або призваного на збори військовозобов'язаного повністю доведено, командир (начальник) військової частини не пізніш як у місячний термін з дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення до матеріальної відповідальності винної особи з зазначенням розміру суми, що підлягає стягненню.
Утримання грошового нарахування за наказом про відшкодування заподіяної шкоди провадиться щомісячно у розмірі 20 відсотків, а у разі відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок розкрадання, умисного пошкодження військового майна, - у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення (заробітку) (пункт 25 Положення).
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Дослідивши всі матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що доводи відповідача стосовно правомірності наказу, який оскаржується, знайшли своє підтвердження належними та допустимими доказами, а тому, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 26.01.2017 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Файдюк В.В.