Ухвала від 26.01.2017 по справі 809/1602/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 року № 876/10363/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Мікули О.І., Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

представника позивача Шимін Н.М.,

представника відповідача Буджака В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2016 року про забезпечення позову в справі за позовом керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016 року керівник Івано-Франківської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

Позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення 6 сесії 7 скликання Івано-Франківської міської ради № 220-6 від 08.07.2016 (в частині п.11 додатку 1) про надання дозволу ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,1244 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м. Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво.

08.12.2016 керівник Івано-Франківської місцевої прокуратури подав клопотання про забезпечення адміністративного позову, в якому просив зупинити дію рішення 6 сесії 7 скликання Івано-Франківської міської ради № 220-6 від 08.07.2016 (в частині п.11 додатку 1) про надання дозволу ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,1244 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м. Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2016 року клопотання керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури про забезпечення адміністративного позову задоволено.

Зупинено дію пункту 11 додатку 1 рішення Івано-Франківської міської ради № 220-6 від 08.07.2016 про надання дозволу ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,1244 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м. Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництв.

Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2016 про забезпечення позову оскаржила Івано-Франківська міська рада, подавши на неї апеляційну скаргу.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є тільки одним з етапів відведення земельної ділянки, однак не є фактом надання її у користування або передання у власність. За своєю природою такий дозвіл є виключно підставою для звернення замовника до відповідної ліцензованої землевпорядної організації з метою укладення договору для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та отримання необхідних висновків уповноважених органів, чим і вичерпує свою дію; такий дозвіл не є документом, що посвідчує право користування земельною ділянкою, а дає змогу звернутися до ліцензованої проектної землевпорядної організації для виготовлення проекту землеустрою, погодження його у встановленому порядку та в подальшому подати на затвердження для надання у користування земельної ділянки.

Надавши дозвіл на розроблення проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування вичерпав свої повноваження на даному етапі процедури передачі земельної ділянки у користування чи надання у власність. Зупинення дії такого акта не породжує наслідків для органу місцевого самоврядування. Проте, прийняття ухвали про забезпечення позову створює певні юридичні наслідки для замовника проекту землеустрою відведення земельної ділянки, оскільки із моменту прийняття оскаржуваного рішення (дію якого зупинено в частині п.11 додатку 1) виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика».

Апелянт просить скасувати ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2016, оскільки підстави для забезпечення позову в розумінні ст. 117 КАС України відсутні.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який апеляційну скаргу підтримав, представника позивача, яка просить апеляційну скаргу відхилити, а ухвалу суду першої інстанції залишити без змін, перевіривши та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

В справі встановлено, що рішенням 6 сесії 7 скликання Івано-Франківської міської ради № 220-6 від 08.07.2016 (п. 11 додаток 1) надано дозвіл ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,1244 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м. Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництво.

Задовольняючи клопотання про забезпечення позову, суд першої інстанції виходив з того, що у випадку невжиття заходів забезпечення позову можливе настання негативних наслідків, що полягають в необхідності докладання значних зусиль та понесення значних збитків для відновлення порушеного права у зв'язку з прийняттям рішення про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення.

Апеляційний суд не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з огляду на таке.

Підстави та порядок забезпечення адміністративного позову передбачені ст. 117 та ст. 118 КАС України.

Зі змісту ч.1 ст.117 КАС України випливає, що підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:

1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;

2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів;

3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому;

4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 117 КАС України, суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Частиною 3 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналізуючи положення Земельного кодексу України, слід прийти до висновку, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є переданням земельної ділянки у власність чи користування, а є лише одним з етапів відведення земельної ділянки.

Прийняття органом місцевого самоврядування рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не створює негативних наслідків в розумінні ст. 117 КАС України, які були б підставою для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної порушує права та законні інтереси ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», яка відповідно до положень Земельного кодексу України вправі звернутися до ліцензованої проектної землевпорядної організації для виготовлення проекту землеустрою після отримання такого дозволу.

Крім того, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної не створює безумовного обов'язку в органу місцевого самоврядування щодо затвердження такого проекту та передачі земельної ділянки в користування чи власність, як помилково зазначає заявник в клопотанні про забезпечення позову.

За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність обставин, передбачених ч. 3 ст. 117 КАС України, для забезпечення позову у справі шляхом зупинення дії пункту 11 додатку 1 рішення Івано-Франківської міської ради № 220-6 від 08.07.2016 про надання дозволу ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 3,1244 га, що знаходиться по вул. Крайківського, 1 в м. Івано-Франківську для реконструкції виробничих будівель і споруд під багатоквартирне житлове будівництв.

Тому оскаржувана ухвала суду першої інстанції від 08.12.2016 року підлягає скасуванню з прийняттям нової ухвали про відмову в задоволенні клопотання керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури про забезпечення позову в справі.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ст. 199, ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради задовольнити.

Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2016 року про забезпечення позову в справі № 809/1602/16 скасувати та прийняти нову ухвалу, якою в задоволенні клопотання керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури про забезпечення позову в справі відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді: О.І. Мікула

Д.М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлений 27.01.2017.