Справа: № 371/957/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Пархоменко В.М. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
Іменем України
25 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги представника ОСОБА_2, представника Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області на постанову Миронівського районного суду Київської області від 30 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області про визнання незаконним та скасування рішення,
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Миронівського районного суду Київської області з позовною заявою до Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування Рішення п'ятої сесії Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області сьомого скликання № 50-5-VII від 24 лютого 2016 року «Про приведення у відповідність до норм діючого законодавства України рішень, прийнятих Маслівською сільською радою Миронівського району Київської області 20 жовтня 2015 року».
Миронівський районний суд Київської області своєю постановою від 30 листопада 2016 року адміністративний позов задовольнив частково. Визнав незаконним та скасував пункт 1 рішення п'ятої сесії сьомого скликання Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області № 50-5-VII від 24 лютого 2016 року «Щодо приведення у відповідність до норм діючого законодавства України рішень, прийнятих Маслівською сільською радою Миронівського району Київської області» у частині скасування рішення сорок сьомої сесії шостого скликання Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області № 402-47-VI від 20 жовтня 2015 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 (учасник АТО) в межах с. Маслівка Миронівського району Київської області»
Не погоджуючись з судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу в якій просить суд апеляційної інстанції змінити постанову суду першої інстанції шляхом визнання незаконним та скасування рішення відповідача в повному обсязі. Представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Миронівського районного суду Київської області від 30 листопада 2016 року та постановити нову про відмову у задоволенні позову. На думку апелянтів, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Як убачається з матеріалів справи, позивач, реалізуючи своє право на безкоштовну приватизацію земельної ділянки як учасник АТО, звернувся з відповідною заявою до Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовно площею 2 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Маслівка Миронівського району Київської області.
Рішенням сорок сьомої сесії шостого скликання Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області № 402-47-VI від 20 жовтня 2015 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 (учасник АТО) в межах с. Маслівка Миронівського району Київської області», надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Маслівка Миронівського району Київської області» та рекомендовано замовити проведення землевпорядних робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у землевпорядній організації, після чого подати його на розгляд та подальше затвердження сесією Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області.
Пунктом 1 Рішення п'ятої сесії сьомого скликання Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області № 50-5-VII від 24 лютого 2016 року «Щодо приведення у відповідність до норм діючого законодавства України рішень, прийнятих Маслівською сільською радою Миронівського району Київської області 20 жовтня 2015 року» скасовано рішення № 402-47-VI від 20 жовтня 2015 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (помилково вказано в оренду) гр. ОСОБА_2 (учасник АТО) в межах с. Маслівка Миронівського району Київської області».
Так, відповідач приймаючи рішення п'ятої сесії сьомого скликання Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області № 50-5-VII від 24 лютого 2016 року, обґрунтовував його тим, що рішення № 402-47-VI від 20 жовтня 2015 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (помилково вказано в оренду) гр. ОСОБА_2 (учасник АТО) в межах с. Маслівка Миронівського району Київської області» прийняте неповноважною сесією та з порушенням процедури, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
З приводу даних спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно п. б, ч. 1 ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Рішенням першої сесії шостого скликання Маслівської сільської ради від 16 листопада 2010 року визнано повноваження шістнадцяти депутатів Маслівської сільської ради, обраних на виборах 31 жовтня 2010 року, а також визнано повноваження сільського голови Подолянець Н.М.
Відповідно до ч. 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради, тобто, в даному випадку, сесія Маслівської сільської ради є повноважною за умови присутності не менше дев'яти депутатів сільської ради.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Згідно протоколу № 2 Пленарного засідання сорок сьомої сесії шостого скликання Маслівської сільської ради від 20 жовтня 2015 року на її засіданні були присутні вісім депутатів та сільський голова Подолянець Н.М., яка брала участь у голосуванні прийнятих на сесії рішень.
Цією ж сесією, 20 жовтня 2015 року було також прийнято рішення про надання Подолянець Н.М. дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в межах с. Маслівка Миронівського району Київської області, за яке вона голосувала особисто, незважаючи на конфлікт інтересів.
Таким чином, дослідивши всі матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність кворуму сорок сьомої сесії шостого скликання від 20 жовтня 2015 року, у зв'язку з чим, посилання відповідача на відсутність кворуму, як підставу для скасування рішення, є безпідставною.
Положенням ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування, дано офіційне тлумачення в рішенні Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009. Зокрема, в абз. 3 п. 3 цього акта зазначено, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу й самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно з абз. 1 п. 4 рішення Конституційного Суду України органи місцевого самоврядування приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють дію норм права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Абзацами 5 та 6 п. 5 рішення Конституційного Суду України роз'яснено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування та громадянами, що породжує у громадян упевненість у тому, що їхнє становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
У зв'язку з прийняттям рішення 20 жовтня 2015 року про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Маслівка в нього виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних та охоронюваних законом інтересів, і він, як суб'єкт цих правовідносин, не надавав згоди на їх зміну чи припинення.
З вказаного рішення виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією позивачем його законного права на отримання у власність земельної ділянки, при цьому він заперечує проти припинення цих правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскаржуване рішення відповідача, як органу місцевого самоврядування, призвели до порушення прав та інтересів позивача, а тому суд першої інстанції обґрунтовано скасував рішення відповідача в частині, що стосується прав, свобод та інтересів саме позивача ОСОБА_2, а не рішення в цілому.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що орган місцевого самоврядування повинен керуватися чинними нормами законодавства та не вправі був приймати рішення, яке буде повністю або частково змінювати дію раніше прийнятого акта індивідуальної дії, у зв'язку з чим, оскаржуване рішення в частині, яка стосується позивача - підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційні скарги представника ОСОБА_2, представника Маслівської сільської ради Миронівського району Київської області - залишити без задоволення.
Постанову Миронівського районного суду Київської області від 30 листопада 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 26.01.2017 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.