Постанова від 25.01.2017 по справі 295/16292/16-а

Справа №295/16292/16-а

Категорія 87

2-а/295/96/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.01.2017 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суд м. Житомира ОСОБА_1Ф, розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у поновлення базового місяця (жовтень 2009 року) при обчисленні індексу споживчих цін для індексації призначеної їй пенсії з 25.06.2008 року в розмірі 82 відсотків суми заробітку, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та у виплаті такої пенсії, зобов'язати відповідача відновити базовий місяць - жовтень 2009 року, встановлений для обчислення суми індексації пенсії та здійснити нарахування і виплату індексації пенсії позивача, починаючи з 01.10.2015 року щомісячно, відповідно до чинного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що відповідно до постанови Богунського районного суду м. Житомира від 30.12.2015 року та ухвали від 18.07.2016 року про роз'яснення судового рішення, відповідача зобов'язано здійснити перерахунок її пенсії за віком, яка була призначена як державному службовцю в розмірі 82 % заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.10.2015 року.

На виконання вказаного судового рішення, відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 25.06.2008 року в розмірі 82 % суми заробітної плати. Однак, безпідставно був змінений базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії, а саме: з жовтня 2009 року, який був встановлений до виконання рішення суду на жовтень 2015 року, що призвело до того, що в результаті перерахунку в листопаді 2016 року її пенсія збільшилась на 130 грн., в той час, як повинна була збільшитися на 500 грн. щомісячно, тобто відповідачем з її пенсії за період з жовтня 2015 року по теперішній час утримано індексацію в межах 5 000 грн.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Відповідач надав заперечення проти позову, у яких позовні вимоги не визнав.

Представник відповідача подав письмові заперечення, згідно яких позов не визнає і просить відмовити в його задоволенні.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_3 об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

На виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 30.12.2015 року та ухвали від 18.07.2016 року про роз'яснення судового рішення, відповідача зобов'язано здійснити перерахунок її пенсії за віком, яка була призначена як державному службовцю в розмірі 82 % заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.10.2015 року.

На виконання вказаного судового рішення, відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 25.06.2008 року в розмірі 82 % суми заробітної плати зі зміненою базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з жовтня 2009 року, який був встановлений до виконання рішення суду, на жовтень 2015 року.

12.12.2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з 01.10.2015 року з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації та поновити базовий місяць для обчислення суми індексації, а саме жовтень 2009 року (а.с. 15).

ОСОБА_3 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 495/Є-8 від 21.12.2016 року позивачу було повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії з урахуванням жовтня 2009 року як базового місяця підвищення пенсії при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії немає, оскільки з прийняттям Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, змінився порядок визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації. (а.с.16-18).

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 1 Закону України від 03 липня 1991 року «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній на час призначення пенсії та прийняття судових рішень про перерахунок пенсії) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (зі змінами і доповненнями), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Згідно із пунктом 5 Порядку (в редакції чинній на час призначення пенсії та прийняття судових рішень про перерахунок пенсії) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Виходячи зі змісту наведених правових норм, здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішень судів не можна вважати підставою для зміни базового місяця для подальшої індексації пенсії у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки розмір пенсії не підвищився внаслідок дії зальних чинників, а був збільшений на вимогу судових рішень та є відновленням порушеного право позивача на отримання належної пенсії в розмірі встановленому при її призначені, але внаслідок протиправних дій відповідача не був призначений та виплачений в належному розмірі (що вказувалося в судових рішення).

За таких обстави, позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6, 11, 69, 71, 158-163, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_2 у відновленні базового місяця (жовтень 2009 року) при обчисленні індексу споживчих цін для індексації призначеної їй з 25.06.2008 року пенсії в розмірі 82 відсотків суми заробітку, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та у виплаті такої пенсії.

Зобов'язати Житомирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити базовий місяць (жовтень 2009 року) встановлений для обчислення суми індексації пенсії, призначеній ОСОБА_2 з 25.06.2008 року в розмірі 82 відсотків суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та здійснити нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01.10.2015 року щомісячно відповідно до чинного законодавства.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Н.Ф. Слюсарчук