26.01.17
№ 336/7845/16-а
№ 2а/336/68/2017
Іменем України
26 січня 2017 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Суркової В.П., при секретарі Прохоровій А.О., за участю представника позивача адвоката ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району, вказавши, що є інвалідом війни 2 групи та має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Натомість за 2016 рік йому було виплачено зазначену грошову допомогу в меншому розмірі, ніж визначено законом. По суті позовних вимог просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району під час проведення виплати одноразової щорічної допомоги до 5 травня та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району на користь позивача одноразову щорічну допомогу до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше сплачених сум.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали з підстав наведених у позові, просили його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення, в яких просив відмовити у позові, наполягаючи на правомірності своїх дій.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та правовідносини сторін, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом другої групи та має право на пільги для інвалідів війни.
Згідно повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району від 30.11.2016 року № М-742 вбачається, що у 2016 році позивачеві було перераховано грошову допомогу в розмірі 2600 гривень відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 141 від 02.03.2016 року.
Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, встановлено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Натомість статтею 26 Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» № 79 від 28.12.2014 року, який набрав законної сили 01.01.2015 року, установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року встановлено, що у 2016 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни 2 групи здійснюється в розмірі 2600 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України, роз'яснено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України, а суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності, який передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Європейський суд з прав людини в ухвалі від 3 червня 2014 року у справі «ОСОБА_3 проти України» (заява № 43331/12), зазначив, що будь-яке втручання з боку державних органів влади у мирне володіння майном має бути законним та має переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання має також бути обґрунтовано пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами має зберігатися справедливий баланс між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту основоположних прав особи. При цьому суд не дійшов висновку, що, передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення положень Конвенції.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, наведені вище норми дають підстави для висновку, що у 2016 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу, як інваліду війни ІІ групи, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», повинна здійснюватися в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд встановив, що відповідачем у спірний період здійснено нарахування та виплата позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІ групи, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, що свідчить про відсутність протиправності у діях відповідача та є підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України від 28.12.2014 року №79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин",постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141, рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012, ст.ст.94,158-163,183-2,186 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.П. Суркова