Кіровоградської області
"02" квітня 2007 р.
Справа № 3/39
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у судовому засіданні 02.04.07 о 13:05 адміністративну справу № 3/39
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива";
до відповідача: Устинівського районного відділу земельних ресурсів Кіровоградської області;
про визнання дій (бездіяльності) незаконними,
за участю:
секретаря судового засідання Власенко Т.С.;
представників
позивача - Грабовської Н.Є., довіреність б/н від 19.01.07;
відповідача - спеціаліста 2-ої категорії-юрисконсульта Крючкова О.В., довіреність № 94 від 20.03.07.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нива" (далі по тексту - ТОВ "Нива") звернулося до господарського суду в порядку адміністративного судочинства з позовною заявою, у якій просить визнати незаконними дії (бездіяльність) Устинівського районного відділу земельних ресурсів Кіровоградської області (далі по тексту - районний відділ земельних ресурсів) щодо перевірки договорів (угод) про розірвання договорів оренди землі на відповідність їх чинному законодавству, надання висновків про реєстрацію договорів та повідомлення заявника про результати державної реєстрації договору.
Відповідач просить у задоволенні вимог заявнику відмовити за їх безпідставністю, посилаючись на те, що чинним законодавством України обов'язки по реєстрації договорів оренди земельних ділянок покладено на державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" і його територіальні філії, виконання таких функцій Положенням про Устинівський районний відділ земельних ресурсів, затвердженим 29.09.06 не передбачено; позивачем безпідставно застосована аналогія закону про те, що при зміні або розірванні договорів відповідач повинен підготувати висновок про законність розірвання договору, оскільки такий обов'язок передбачений лише при реєстрації договорів оренди землі згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 р. № 2073, коли перевіряється законність проектів договорів, що направляються на реєстрацію, і на підставі такої перевірки ґрунтується відповідний висновок; за ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, обов'язок райвідділу земельних ресурсів інформувати орендаря про наявність заяв орендодавців про державну реєстрацію розірвання договорів чинним законодавством не передбачений; документи, витребувані судом на вимогу товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" не можуть бути наданими з-за їх відсутності; договори оренди землі, книги записів державної реєстрації державних актів на право власності та право постійного користування землею знаходяться в Устинівського районного відділення Кіровоградської філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", яке є представництвом вказаного підприємства в районі і райвідділу земельних ресурсів не підпорядковується.
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін господарський суд встановив наступне.
ТОВ "Нива" має укладені із громадянами - власниками земельних часток (паїв) близько ста договорів оренди, зареєстровані у територіальній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру". Як вбачається із оглянутих у судовому засіданні оригіналів договорів оренди, він складений, підписаний та зареєстрований у трьох примірниках і знаходиться по одному примірнику у орендаря, орендодавця та територіальної філії названого державного підприємства, що відповідає п. 43 Прикінцевих положень Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.03.04 № 220
ТОВ "Нива" стало відомо (із джерел, які не повідомляються) про те, що колишнім його керівником - Воловик В.І. договори оренди господарського товариства із громадянами розірвані, як вважає перший "заднім числом".
Позивач, звернувся до суду з вимогами, у яких просить визнати незаконною бездіяльність районного відділу земельних ресурсів, обов'язком якого є перевірка договорів (угод) про розірвання договорів оренди на відповідність їх чинному законодавству, надання висновків про реєстрацію договорів та повідомлення про результати державної реєстрації договорів.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання проводиться в порядку, встановленому ст. ст. 31, 32 Закону України "Про оренду землі".
Обов'язок районного відділу земельних ресурсів щодо перевірки підстав або договорів (угод), за якими припиняється договір оренди шляхом його розірвання, в тому числі і за погодженням сторін, не передбачено законодавством України, як і не передбачено повідомлення будь-якої особи.
Єдині умови реєстрації договорів оренди визначає "Порядок державної реєстрації договорів оренди землі", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 р. № 2073 (далі по тексту - Порядок). Пунктом 3 Порядку на районні відділи земельних ресурсів покладається забезпечення реєстрації договорів оренди, яка проводиться органами, зазначеними у п. 2 такого Порядку, і є офіційним визнанням та підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди землі. За п. 11 Порядку на державний орган земельних ресурсів покладається обов'язок перевірки поданих документів, про які йдеться у п. 5, на відповідність чинному законодавству та за результатами перевірки готує висновок про державну реєстрацію або обґрунтований висновок про відмову у такій реєстрації У разі внесення змін до договору оренди від підлягає перереєстрації. Перереєстрація, а також поновлення договорів оренди проводиться в порядку, встановленому для їх державної реєстрації, про що зазначено у п. 17. Відповідний державний орган земельних ресурсів повідомляє заявника про результати державної реєстрації договору оренди.
Тобто, виходячи із вищевикладеного державна реєстрація розірвання договорів оренди за взаємною згодою сторін Порядком не врегульована, обов'язок перевірки відповідності чинному законодавству документів, на підставі яких договір оренди розривається та повідомлення про такий факт певну особу (заявника) на районний відділ земельних ресурсів не покладений.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У господарського суду відсутні правові підстави для визнання наявності у райвідділу земельних ресурсів повноважень на перевірку договорів (угод) про розірвання договорів оренди землі на відповідність їх чинному законодавству, реєстрації таких договорів (угод) та повідомлення про це сторону (або сторін) такого договору, тому відсутні і підстави визнання наявною бездіяльність відповідача незаконною.
Господарський суд також враховує те, що докази надання примірнику договору (угоди) про розірвання договорів оренди землі ТОВ "Нива" із громадянами відповідачеві, а також інших документів, які позивач просив витребувати від останнього, відсутні.
Фактично відсутні обставини та докази порушення районним управлінням земельних ресурсів прав та інтересів ТОВ "Нива" у сфері публічно-правових відносин.
Аналогія, про яку викладено у позовній заяві, застосована без урахування редакції ст. 8 Цивільного кодексу України та ст. 19 Конституції України.
Позов ТОВ "Нива" визнаний поданим безпідставно та необґрунтовано.
Судові витрати відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України покладаються на позивача.
Керуючись ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, ч. ч. 1-4 ст. 254, ч. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.
2. Копії постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але не була у встановлений строк подана апеляційна скарга, постанова набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя
06.04.07 10:00