справа № 2-а- 4163/08
11 грудня 2008 року 17 год. 30 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Боймиструка С.В
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
позивача не з'явився
представника відповідача Требика В.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1. до Управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську Рівненської області про визнання незаконною відмови та зобов'язання здійснення перерахунку пенсії,
Позивач - ОСОБА_1., звернувшись з позовом до суду просить визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську Рівненської області в перерахунку його пенсії у зв'язку із збільшенням її розміру на 1% за кожен понаднормований рік роботи понад 20 років, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача здійснити вказаний перерахунок.
Позивач в судове засідання не з'явився та надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. В позові вказує, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відноситься до ІІ категорії осіб, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. З 01.09.1993 року йому була призначена пенсія за віком. З 01 січня 2004 ррку був проведений перерахунок його пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року. З квітня 2005 року Управління Пенсійного Фонду в м. Кузнецовську здійснило «масовий» перерахунок пенсій пільговикам, які отримували пенсію відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, чим порушило його права. 28.07.2008 року він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак йому було відмовлено. Вважає дану відмову безпідставною та незаконною. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, стаття 55 регулює умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, із зменшенням пенсійного віку залежно від наявності відповідної категорії. При цьому призначення та виплата пенсії потерпілим від Чорнобильської катастрофи проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за нормами Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 01.01.2004 року ОСОБА_1. пенсія була перерахована згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та цілком законно призначено підвищення до пенсії за понаднормований стаж відповідно до ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що виплачується з 12.01.2005 року та її розмір становить 19% від 544 грн. (103 грн. 36 коп.). Дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ вважає правомірними. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача , повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що представником відповідача правомірність своїх дій доказана повністю.
Відповідно до ст.5 ЗУ«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Також зазначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат …
ОСОБА_1. пенсія була перерахована з 01.01.2004 року згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» то і відповідно збільшення розміру пенсії на 1% проводиться відповідно до цього ж закону.
В ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частині.
Таким чином доплата до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1. становить 544 грн. * 19 % = 103,36 грн., де 19 % це різниця між страховим стажем ОСОБА_1.Т, (44 років) та страховим стажем передбаченим ст.. 28 цього Закону (25 років), а 544 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Щодо посилання позивача на ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то вище вказаний Закон визначає право виходу на пенсію в повному розмірі за умови, якщо громадяни віднесені до відповідних категорій, мають стаж роботи не менше як: чоловіки - 20 років , жінки - 15 років. Тобто даною нормою закону передбачаються пільги щодо обчислення стажу роботи для призначення пенсії , а не виплат підвищення до пенсій.
За наведених обставин позовні вимоги не підтверджені належними та допустимими доказами та не підлягають до задоволення.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстав для застосування ст.94 КАС України у суду не має.
Керуючись ст.160-163 КАС України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1. до Управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську Рівненської області щодо:
- визнання незаконною відмови Управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську Рівненської області в перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням її розміру на 1% за кожен понаднормований рік роботи понад 20 років, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в місті Кузнецовську Рівненської області здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1. у зв'язку із збільшенням її розміру на 1% за кожен понаднормований рік роботи понад 20 років, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: С.В. Боймиструк