Постанова від 11.08.2008 по справі 2-а-2459/08

справа № 2-а- 2459/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2008 року 19 год. 25 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд

в складі головуючого: судді Боймиструка С.В

суддів: Юрчука М.І.

Шевчук С.М.

за участю:

секретаря судового засідання Маньковського Д.В.

позивача ОСОБА_5

представників відповідачів Приварського Ю.Ю.

Мартинович Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у м. Рівне, Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_5, звернувшись до суду з позовом просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Рівне та Державну податкову адміністрацію України здійснювати його облік як платника податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку по прізвищу, імені по - батькові без ідентифікаційного номера, зобов'язати Державну податкову адміністрацію України виключити його ідентифікаційний номер з Державного реєстру фізичних осіб всю інформацію про нього і не вносити будь-яку іншу інформацію в цей інформаційний фонд та зробити відповідну відмітку в паспорті. В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що на його звернення до податкового органу щодо вказаних позовних вимог він отримав відмову. Дії відповідачів вважає такими, що не відповідають чинному законодавству. Просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник Державної податкової інспекції у м. Рівне проти позову заперечила та вказала, що право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера передбачено Законом України “Про Державний реєстр осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів”, яким встановлено право особи відмовитися від ідентифікаційного номера та його оформлення через свої релігійні переконання, проте не встановлено будь-якого механізму реалізації такого права. З метою реалізації громадянами даного права, розроблено наказ Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України №602М226 від 19.10.2004 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.12.2004 року за № 1345/9944 “Про затвердження порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо Ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів”. Відповідно до п.2 та 3 вказаного наказу, особа, які відмовляється від ідентифікаційного номера, подає відповідний комплект документів до органу державної податкової служби. Після чого проводиться перевірка наявності інформації про особу в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів щодо достовірності поданих даних, у термін 30 календарних днів з дня прийняття податковий орган надає заявнику довідку, або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причини відмови. На підставі довідки форми № В3 посадова особа органу внутрішніх справ вносить на 7-9 сторінку паспорта відповідну відмітку.

Оскільки позивач не звертався з заявою та необхідним пакетом документів до Державної податкової інспекції у м. Рівне - просить в задоволенні позову відмовити.

Представник Державної податкової адміністрації України позов не визнав, надав суду пояснення аналогічні поясненням представника ДПІ у м. Рівне.

Заслухавши учасників процесу , повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з таких підстав.

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів” (далі по тексту постанови - Закон), державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України.

Для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Відповідно до ч.2 ст. 5 вказаного Закону, до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.

Таким чином, названим законом передбачено, що вказаний платник податків в рамках діючого законодавства вправі виконати конституційний обов'язок сплати податків і зборів без присвоєння ідентифікаційного номера, обравши альтернативну форму обліку платників податку.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання Державної податкової адміністрації України виключити ідентифікаційний номер, присвоєний позивачу - ОСОБА_5 та всю інформацію про нього з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, що містяться у базах даних відповідачів - Державної податкової адміністрації України та Державної податкової інспекції в м. Рівне і надалі не вносити будь-яку інформацію про позивача у цей інформаційний фонд та зобов'язання вказаних відповідачів здійснювати облік позивача - ОСОБА_5, як платника податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку по прізвищу, імені та по батькові, без застосування ідентифікаційного номера підлягають до задоволення, оскільки ґрунтуються на наведених вище нормах закону.

Щодо решти позовних вимог, а саме зробити відповідну відмітку в паспорті на 7-9 сторінці, то слід зазначити таке.

Згідно із Законом України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" та Постановою Верховної Ради України від 26.06.92 N 2503-XII "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження", розроблено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 р. N 602/1226 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 р. за N 1345/9944 (далі по тексту постанови - Порядок). На дату судового розгляду справи, даний Порядок у встановленому порядку не скасований та є чинним.

Вказаний Порядок визначає процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби.

Відповідно до п.4 Порядку, фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України. У разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7 - 9 сторінку паспорта відмітку такого змісту: “Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера”.

Пунктом 7 Постанови Верховної Ради України «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження», якою передбачено, що записи вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються паспортною службою.

З вказаного слідує, що відмітка в паспорті про право громадянина здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера вчиняється органом внутрішніх справ на підставі довідки, виданої податковим органом за формою № В3.

Оскільки до компетенції податкових органів не відносяться повноваження щодо внесення відмітки до паспорта, то у задоволенні позову ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у м. Рівне про зобов'язання зробити у його паспорті відмітку на одній з сторінок 7, 8, 9 про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера слід відмовити.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач не звертався в установленому порядку (з наданням паспорта та довідки за формою № В3) до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації з проханням внести відповідну відмітку про право здійснення будь-яких платежів без ідентифікаційного номера до паспорта позивача.

Враховуючи наведене вище, адміністративний позов ОСОБА_5 слід задоволити частково.

Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Рівне здійснювати облік ОСОБА_5 як платника податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку по прізвищу, імені по - батькові без ідентифікаційного номера.

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України виключити з Державного реєстру фізичних осіб всю інформацію про ОСОБА_5 і не вносити будь-яку іншу інформацію в цей інформаційний фонд про нього.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Присудити до стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 понесені ним судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий:

судді: