Справа № 2-а-12581/08/1770
«06» травня 2009 року 12 год. 00 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення певних дій,-
Позивач - ОСОБА_1 - звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 6894,06 грн., в розмірі, що обчислюється відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно Закону України Про державний бюджет України на 2007 та 2008 роки за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 01 січня по 30 листопада 2008 року; а також нараховувати таку допомогу в зазначену розмірі надалі.
Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації - в судове засідання не з'явився, подав письмове заперечення проти позову в якому просить суд розглянути справу за його відсутності, крім того проти позову заперечив з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились. Щодо нарахування та виплати позивачу обумовленої допомоги у 2008 році, то відповідач вказує, що вона виплачена відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка неконституційною не визнавалась, а відтак підстав для її незастосування у відповідача не було. А також, враховуючи пропущення позивачем строку звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, просить в позові відмовити.
Давши оцінку матеріалам справи, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_1- є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження - а.с. 8). На даний час позивач є непрацюючою, а тому не є застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, та має право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції станом на 09.07.2007 р.).
Розмір зазначеної допомоги було змінено ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України» визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення рішення.
Отже, розмір допомоги позивачу по догляду за дитиною, починаючи з 09.07.2007 року, мав визначатись відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, тобто в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який, відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року становив: з 1 квітня 2007 року - 463,00 грн, з 1 жовтня 2007 року - 470,00 грн.
Згідно довідки № 1959 від 30.12.2008 р. (а.с. 11) позивач знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації та за період з 01.07.2007 по 31.12.2007 року отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 632,88 грн., що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ , згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, є, порушенням його прав. А відтак, дії відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Оскільки відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), то кошти слід стягувати з Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації. Разом з тим, оскільки згідно обумовленої норми Закону на органи праці та соціального захисту населення покладено обов'язок саме щодо призначення (здійснення перерахунку) та виплати непрацюючим особам зазначеної допомоги, то суд на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України вважає за необхідне змінити спосіб захисту, обраний позивачем, який просить стягнути з відповідача вказану допомогу, і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу обумовленої допомоги, що буде гарантувати дотримання і захист прав і свобод інтересів позивача.
Заперечення відповідача не беруться судом до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня по 30 листопада 2008 року, то в цій частині позивачу слід відмовити повністю.
Як вбачається з довідки № 1959 від 30.12.2008 р. (а.с. 11) за період з квітня по листопад 2008 року отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі по 130,00 грн. щомісяця, що не суперечить розміру, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діє з 01.01.2008 року. Дана норма Закону не скасовувалась, неконституційною не визнавалась, а отже підстав для її незастосування у відповідача не було.
Отже дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації щодо нарахування позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01 січня по 30 листопада 2008 року є правомірними, а позовні вимоги в цій частині, відповідно - безпідставними.
Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати допомогу на дитину у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, то вказані вимоги не підлягають до задоволення, оскільки згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного суду є захист прав, свобод та інтересів від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, отже це свідчить про те, що призначенням судової влади є захист лише порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів учасників правовідносин через здійснення правосуддя. А відтак, звернення до суду повинно бути зумовлене наявністю вже порушеного права, свободи чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються позивачу відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 160-165 КАС України, суд,-
1. 1. Позов задовольнити частково.
2. 2. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року,- протиправними.
3. 3. Зобов'язати відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації нарахувати та виплатити позивачу - ОСОБА_1 АДРЕСА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
4. 4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 03 (три) грн. 40 коп. за позовними вимогами немайнового характеру.
5. 5. В решті позовних вимог - відмовити за безпідставністю.
6. 6. Постанова може бути оскаржена в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
7. 7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.
Головуючий суддя Л.А. Жуковська