Постанова від 06.05.2009 по справі 2-а-12574/08/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-12574/08/1770

«06» травня 2009 року 12 год. 30 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації

про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 - звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за періоди з 24 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року в сумі 4584,56 грн., в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з урахуванням встановленого законом про державний бюджет на 2007 та 2008 роки прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації - в судове засідання не з'явився, подав письмове заперечення проти позову в якому просить суд розглянути справу за його відсутності, крім того проти позову заперечив з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились. Щодо нарахування та виплати позивачу обумовленої допомоги у 2008 році, то відповідач вказує, що вона виплачена відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка неконституційною не визнавалась, а відтак підстав для її незастосування у відповідача не було. А також, враховуючи пропущення позивачем строку звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, просить в позові відмовити.

Давши оцінку матеріалам справи, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Позивач - ОСОБА_1 - згідно наказу № 29-ОС від 18.07.2007 р. (копія - а.с. 16) знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження - а.с. 17), отже є застрахованою особою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, їй призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, відповідно до ст. 43 якого (в редакції станом на 09.07.2007 р.) застрахованій особі надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.

Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

Однак, Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Дію статті 43 цього Закону зупинено на 2007 рік і розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 Закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано неконституційним, та втратило чинність з дня ухвалення рішення.

Так само, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 неконституційними визнані зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу ІІ Закону України № 107-VІ від 28.12.2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було виключено статтю 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

Отже, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” було відновлено для позивача у 2007 році з 24.07.2007 р., у 2008 році - з 22.05.2008 р. відповідно.

Згідно довідки № 1768 від 05.12.2008 р. (а.с. 18), позивач знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації та за період з 24 липня по грудень включно 2007 року отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 720,67 грн., з 22.05.2008 р. по 31.10.2008 р. - 2849,75 грн., що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

Оскільки відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), згідно ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року № 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб, то вимоги позивача до Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації є правомірними.

Виплата позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації допомоги по догляду за дитиною в розмірі меншому, ніж це передбачено ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, є порушенням прав позивача. А відтак, дії відповідача щодо не нарахування та невиплати в повному обсязі позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за періоди з 24 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року слід визнати протиправними, та такими, що порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону та ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.

Отже вимоги позивача є підставними, законним та такими, що підлягають до задоволення. Разом з тим, оскільки згідно ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року № 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” на органи праці та соціального захисту населення покладено обов'язок саме щодо призначення (здійснення перерахунку) та виплати застрахованим особам зазначеної допомоги, то суд на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України вважає за необхідне змінити спосіб захисту, обраний позивачем, який просить стягнути з відповідача вказану допомогу, і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу обумовленої допомоги, що буде гарантувати дотримання і захист прав і свобод інтересів позивача.

Заперечення відповідача судом не приймаються до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються позивачу з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 94, 160-165 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. 1. Позов задовольнити повністю.

2. 2. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з урахуванням встановленого законом про державний бюджет на 2007 та 2008 роки прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за періоди з 24 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року,- протиправними.

3. 3. Зобов'язати відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Рівненської райдержадміністрації нарахувати та виплатити позивачу - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент.код НОМЕР_1) щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за періоди з 24 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з урахуванням здійснених виплат за обумовлені періоди.

4. 4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент.код НОМЕР_1) сплачений нею судовий збір в сумі 03 (три) грн. 40 коп. за позовними вимогами немайнового характеру.

5. 5. Постанова може бути оскаржена в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

6. 6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.

Головуючий суддя Л.А. Жуковська