Справа № 2-а-12288/08/1770
«29» травня 2009 року 17 год. 30 хв. м. Рівне
Колегія суддів Рівненського окружного адміністративного суду у складі: головуючий - Жуковська Л.А., судді- Боймиструк С.В., Юрчук М.І., за участю секретаря судового засідання Гресько О.Р. та і інших осіб, які беруть участь у справі від:
позивача: не з'явився;
відповідачів: не з'явилися;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, Міністерства праці та соціальної політики України
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій
Позивач - ОСОБА_1 - звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому та Міністерства праці та соціальної політики України про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинення певних дій:
- Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому - нарахувати та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 1743,15 грн. та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року в сумі 1145,82 грн.;
• Міністерство праці та соціальної політики України - дофінансувати та направити розпоряднику нижчого рівня - Управлінню праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому для виплати позивачу суми недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 року кошти в сумі 1743,15 грн. та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року кошти в сумі 1145,82 грн.
Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву, в якій позов підтримує та просить розглянути справу без її участі.
Відповідач-Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради- позов не заперечив, в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Суд не вбачає поважних причин неприбуття представника Міністерства праці та соціальної політики України і розглядає справу в даному судовому засіданні на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач-Міністерство праці та соціальної політики України подав письмові заперечення, в яких просить у позові відмовити у зв'язку, зокрема, з тим, що відповідно до п. 2 Положення про Міністерство, затвердженого Постановою КМУ від 02.11.2006 р. № 1543, у своїй діяльності воно керується Конституцією та законами України, актами Президента України, КМУ, та у межах своїх повноважень Мінпраці України організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, а не здійснює нарахування та виплату зазначеної допомоги позивачу. Також відповідач вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду. А відтак, просить в позові відмовити та розглянути справу без участі представника.
Дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач- ОСОБА_1 - на даний час згідно витягу з наказу № 128-к від 27.09.2006 р. (а.с. 13) знаходиться у відпустці по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження - а.с. 14),- до досягнення нею трирічного віку, є застрахованою особою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, та має право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, відповідно до ст. 43 якого застрахованій особі надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Однак, Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
У 2007 році розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення ст. 56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, було визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення рішення.
Так само, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 неконституційними визнані зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу ІІ Закону України № 107-VІ від 28.12.2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було виключено статтю 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Отже, право позивача на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” було відновлено у 2007 році з 09.07.2007 р., у 2008 році - з 22.05.2008 р. відповідно. А відтак, розмір допомоги позивачу по догляду за дитиною, починаючи з 09.07.2007 року і по 31.12.2007 року, та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року, мав визначатись відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Згідно довідки НОМЕР_1 від 25.11.2008 р. (а.с. 12) позивач знаходиться на обліку Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради та за період з липня 2007 року по грудень 2007 року отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 816,40 грн., за період з травня по жовтень 2008 року - 780,00 грн., що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, тобто розміру, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року № 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
З зазначеного слідує, що до повноважень Міністерства праці та соціальної політики України не належать нарахування та виплата позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таким чином, позовні вимоги до даного відповідача є необґрунтованими та не підлягають до задоволення за їх безпідставністю.
Виплата позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради допомоги по догляду за дитиною в розмірі меншому, ніж це передбачено ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, є порушенням прав позивача. А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року слід визнати протиправними, як такими, що порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону та ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Заперечення відповідача-1 судом до уваги не приймаються, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, судовий збір, сплачений позивачем при поданні позову, присуджується останньому з Державного бюджету України відповідно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. 1. Позов задовольнити частково.
2. 2. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року,- протиправними.
3. 3. Зобов'язати відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити позивачу - ОСОБА_1 АДРЕСА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, передбачену ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року з урахуванням здійснених за обумовлені періоди виплат.
4. 4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп. за позовними вимогами немайнового характеру.
5. 5. В задоволенні позовних вимог до Міністерства праці та соціальної політики України відмовити за безпідставністю.
6. 6. Постанова може бути оскаржена в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.
Головуючий Л.А. Жуковська
Судді: С.В. Боймиструк
М.І. Юрчук