Справа № 2-а-12228/08/1770
«06» травня 2009 року 12 год. 40 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій,-
Позивач - ОСОБА_1 - звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, згідно до якого просить визнати протиправними дії щодо не нарахування та невиплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та зобов'язати вчинити певні дії - здійснити нарахування та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з фактичного розміру встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року в сумі 3792,77 грн.
В судове засідання не з'явилася, подала заяву, в якій позов підтримує та просить розглянути справу без її участі.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації- в судове засідання не з'явився, подав письмове заперечення проти позову, в якому просить розглянути справу без участі його представника, проти позову заперечив з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились. Враховуючи також, що позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, просить в позові відмовити.
Дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_1 - згідно посвідчення серіїНОМЕР_1 (копія - а.с. 8) потерпіла від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження - а.с. 7), що згідно посвідчення серії НОМЕР_2 виданого Рівненською облдержадміністрацією (копія - а.с. 9), є потерпілою від Чорнобильської катастрофи. На даний час відповідно до виписки з наказу № 21 від 02.06.2006 р. (а.с. 14) знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, є застрахованою особою у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, та має право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачені Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції станом на 09.07.2007 р.), відповідно до ст. 43 якого застрахованій особі надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом., який з 01.04.2007 р. становив 463,00 грн., з 01.10.2007 р. - 470,00 грн.
Відповідно до п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році), батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Дію статті 43 цього Закону зупинено на 2007 рік і розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 Закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано неконституційним, та втратило чинність з дня ухвалення рішення.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Однак, Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно довідки № 03-11-2/856 від 04.12.2008 р. (а.с. 11), виданої відповідачем, за період з липня по грудень включно 2007 року отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1632,80 грн. , що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Оскільки відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), згідно ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року № 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб, то вимоги позивача є правомірними.
Разом з тим, оскільки згідно ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року № 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” на органи праці та соціального захисту населення покладено обов'язок саме щодо призначення (здійснення перерахунку) та виплати застрахованим особам зазначеної допомоги, то суд на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України вважає за необхідне змінити спосіб захисту, обраний позивачем, який просить стягнути з відповідача вказану допомогу, і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу обумовленої допомоги, що буде гарантувати дотримання і захист прав і свобод інтересів позивача.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, є, порушенням прав позивача. А відтак, дії відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Заперечення відповідача судом не приймаються до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстав для застосування вимог ст. 94 КАС України у суду немає.
Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. 1. Позов задовольнити повністю.
2. 2. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році) за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року,- протиправними.
3. 3. Зобов'язати відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (34500, м. Сарни, вул. Демократична, 46 Рівненської області, код ЄДРОПУ 03195398) нарахувати та виплатити позивачу - ОСОБА_1 АДРЕСА_1 щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році) за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року з урахуванням здійснених в цей період виплат.
4. 4. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.
Суддя Л.А. Жуковська