СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 1-796/2011р.
пр. № 1-в/759/42/17
25 січня 2017 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Святошинського УП ГУ Національної поліції ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду строком на 1 рік відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , раніше судимого:
-згідно вироку Святошинського районного суду м. Києва від 09.11.2012 р., зміненого ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 30.01.2013 року за ст. 186 ч.2 КК України до 5 років 10-ти місяців позбавлення волі, звільненого з місць позбавлення волі 05.02.2016 року по зарахуванню строку попереднього ув'язнення, -
Після відбуття покарання ОСОБА_3 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
23.01.2017 року начальник Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві звернувся до суду з поданням, в якому просить встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , оскільки останній, перебуваючи на волі на шлях виправлення не став та продовжує систематично порушувати громадський порядок та правила співжиття, притягувався до адміністративної відповідальності.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що дане подання не підлягає задоволенню.
Так, згідно ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено порядок встановлення адміністративного нагляду.
За поданням начальника органу Національної поліції в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, встановлюється адміністративний нагляд щодо осіб, зазначених у пункті «В» ст.3 цього Закону, а саме засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Дослідивши в судовому засіданні подання та додатки до нього, суд встановив, що ОСОБА_3 тільки два рази був притягнутий до адміністративної відповідальності постановами начальника Святошинського УП ГУНП у м. Києві, а саме: 10.01.2017р. за ст.175-1 ч. 1 КУпАП та 10.01.2017 р за ст. 178 КУпАП у вигляді попередження.
Щодо порушення відносно ОСОБА_3 06.01.2017 р. кримінального провадження за ст. 309 ч.1 КК України, на яке посилається начальник Святошинського УП ГУ НП у м. Києві, то рішень по ньому судом не прийнято.
Згідно ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Таким чином у судовому засіданні не було встановлено, що ОСОБА_3 після відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3, 5, 6 Законом України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» ,-
Подання начальника Святошинського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_2 про встановлення адміністративного нагляду строком на 1 рік відносно ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляції через Святошинський районний суд міста Києва до Апеляційного суду міста Києва протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя Святошинського
районного суду м. Києва ОСОБА_1