Ухвала від 20.01.2017 по справі 826/1232/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

20 січня 2017 року м. Київ № 826/1232/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами

за позовомВійськової частини-польова пошта НОМЕР_1

до третя особа ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1

прозобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Військова частина-польова пошта НОМЕР_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просила зобов'язати ОСОБА_1 відшкодувати завдані збитки в сумі, що лишилась, а саме 16699 грн 65 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проходження з 23.03.2015 військової служби, відповідач протиправно заподіяв шкоду майну позивача, на підставі наказу командира ОСОБА_1 від 30.06.2016 № 40 останнього було притягнуто до дисциплінарної відповідальності з оголошенням стягнення у виді суворої догани та до матеріальної відповідальності на суму в розмірі 24485, 40 грн, з яких 7785,75 грн було утримано з його грошового забезпечення. У зв'язку із тим, що наказом командира військової частини-польова пошта НОМЕР_1 від 22.12.2016 № 425 відповідача було звільнено з військової служби, шкода, заподіяна державі на суму 16699,65 грн залишається на даний час не погашеною.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Однак, необхідно зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач просить стягнути з відповідача збитки, завдані державі під час проходження відповідачем військової служби.

Підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, винних у заподіянні шкоди державі під час виконання ними службових обов'язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами визначено «Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі», затвердженим Постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 № 243/95-ВР із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 21 грудня 2000 року № 2171-III (далі -Положення).

Згідно з п. 4 Положення, відшкодування шкоди військовослужбовцями і призваними на збори військовозобов'язаними провадиться незалежно від притягнення їх до дисциплінарної чи кримінальної відповідальності за дію (бездіяльність), якою державі було заподіяно шкоди. У разі притягнення особи, яка заподіяла матеріальну шкоду державі, до кримінальної відповідальності командир (начальник) військової частини зобов'язаний подати щодо неї цивільний позов до суду на суму невідшкодованої шкоди. Згідно з пунктами 31, 32 цього ж Положення, у разі звільнення у запас або у відставку чи вибуття із військової частини винної особи (винних осіб) до прийняття рішення про стягнення з неї заподіяної шкоди командир (начальник) військової частини у порядку, встановленому чинним законодавством, подає цивільний позов до суду на суму заподіяної цією особою шкоди. На притягнутих до матеріальної відповідальності звільнених з військової служби військовослужбовців і військовозобов'язаних після закінчення зборів, які не відшкодували заподіяної ними державі шкоди, в 10-денний термін після дня вибуття їх з військової частини до суду за місцем їх постійного проживання (роботи) надсилаються виконавчі написи органів, що виконують нотаріальні дії. Для отримання виконавчого напису командир (начальник) військової частини подає органам, що виконують нотаріальні дії, довідки про суму заборгованості, яка підлягає стягненню.

Крім того, слід зазначити, що спірні правовідносини підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, і на них не поширюється компетенція адміністративних судів відповідно до пункту 2 частини другої статті 17 КАС України. Таким чином, є наявною імперативна норма права, яка забороняє вирішення даних спорів за правилами КАС України.

Також, правовідносини, що мають місце під час розгляду справ про відшкодування збитків завданих державі, за своєю правовою природою є цивільними. Тому має відбуватися у тому ж процесуальному порядку і тим же судом, на який відповідно до закону покладені повноваження, тобто судом загальної юрисдикції.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов не може розглядатись за правилами адміністративного судочинства та спір підлягає розгляду судом загальної юрисдикції, в порядку передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до приписів ч. 6 ст. 109 КАС України, суд роз'яснює, що з відповідним позовом позивач має право звернутися до районного суду загальної юрисдикції, в порядку передбаченому, Цивільним процесуальним кодексом України.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.

2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур