ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
23 січня 2017 року м. Київ № 826/1269/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора 6-ї роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції в м. Києві Шевченка О.М., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Управління патрульної поліції в м. Києві, про визнання дій протиправними,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до інспектора 6-ї роти 3-го батальйону Управління патрульної поліції в м. Києві Шевченка О.М., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Управління патрульної поліції в м. Києві, про визнання протиправними дій щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення та щодо вилучення посвідчення водія.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для повернення позовної заяви.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: 1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; 2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; 3) про накладення адміністративних стягнень; 4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, ОСОБА_3 звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними дій щодо вилучення посвідчення водія та складання протоколу від 12.05.2016 року, відшкодування майнової та моральної шкоди.
Статтею 18 КАС України регламентовано предметну підсудність адміністративних справ. Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що оскаржувані дії стосуються справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та дій щодо фактичного складання протоколу огляду місця події.
Отже, судом встановлено, що предметом спору в даній адміністративній справі є оскарження дій суб'єктів владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, а відтак, суд дійшов висновку, що зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства окружним адміністративним судом. Розгляд такої справи повинен здійснюватися загальним місцевим судом як адміністративним судом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. ст. 160, 165 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Позовну заяву повернути позивачу.
Ухвалу про повернення позовної заяви невідкладно надіслати позивачу.
Повернути позивачу позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур