ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
21 грудня 2016 року № 826/22360/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Федорчука А.Б., суддів: Мазур А.С., Кузьменка В.А., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (надалі - відповідач), в якому просить скасувати незаконний наказ МВС України від 08.09.2015 року №1083 «Про затвердження складу Громадської ради», за підписом міністра Авакова А.Б.; зобов'язати МВС України провести невідкладно процедуру формування нового складу Громадської Ради при МВС України, у відповідності до норм та порядку Постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при формуванні Громадської Ради відповідачем було допущено низку порушень Постанови Кабінету Міністрів України №996 від 03.11.2010 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи.
В матеріалах справи містяться письмові заперечення на позовну заяву, в яких відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що позивачем не зазначено які саме права його порушено при прийнятті спірного наказу.
У відповідності до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Судом встановлено, що 08 вересня 2015р. Міністерством внутрішніх справ України, за підписом міністра Авакова А.Б. видано наказ №1083 «Про затвердження складу Громадської ради».
Позивач вважає, що спірний наказ прийнято з порушенням вимог утворення Громадської Ради при МВС, а тому звернувся з адміністративним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" №3166-VI від 17.03.2011 р. (надалі - Закон № 3166-VI).
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №3166-VI систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади.
Частиною 1 ст. 6 Закону №3166-VI передбачено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.
За приписами ст. 7 Закону №3166-VI основними завданнями міністерства як органу, що забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох сферах, є: забезпечення нормативно-правового регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку; інформування та надання роз'яснень щодо здійснення державної політики; узагальнення практики застосування законодавства, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення та внесення в установленому порядку проектів законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Президентові України та Кабінету Міністрів України; забезпечення здійснення соціального діалогу на галузевому рівні; здійснення інших завдань, визначених законами України.
Частинами 1, 2 ст. 14 Закону №3166-VI передбачено, що для підготовки рекомендацій щодо виконання завдань міністерства може утворюватися колегія міністерства як консультативно-дорадчий орган. До складу колегії входять міністр (голова колегії), перший заступник міністра, заступники міністра, державний секретар міністерства, можуть входити керівники самостійних структурних підрозділів апарату міністерства, територіальних органів міністерства, а також за згодою - представники інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, наукових і навчальних закладів, громадських об'єднань, інші особи.
У відповідності до ч. 1 - 8 ст. 15 Закону №3166-VI Міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр. Накази міністерства, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами. Накази міністерства нормативно-правового змісту підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Накази міністерства, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами, після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Всі накази міністерства оприлюднюються державною мовою на офіційному сайті міністерства в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації". Проекти наказів міністерства, які мають нормативно-правовий характер, оприлюднюються на офіційному веб-сайті міністерства відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Накази міністерства, які є нормативно-правовими актами і пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування. Накази міністерства або їх окремі частини можуть бути оскаржені фізичними та юридичними особами до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що утворення консультативного, дорадчого чи іншого допоміжного органу міністерства, зокрема колегії, є дискреційним повноваженням Міністра.
Як вбачається з матеріалів справи, Наказом від 08.09.2015 року №1083 Міністерством внутрішніх справ України на виконання вимог статей 14, 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», відповідно до протоколу установчих зборів для формування складу Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України від 06.08.2015 року та з метою вжиття заходів щодо належної організації роботи консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, які створюються в МВС затверджено склад Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року №996 затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики та Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації.
Відповідно до пункту 1 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації (надалі - Типове положення) Громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.
Згідно з пунктом 2 Типового положення у своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення.
Склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за осіб, які особисто присутні на установчих зборах та кандидатури яких внесені інститутами громадянського суспільства (пункт 7 Типового положення).
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Типового положення для формування складу громадської ради орган не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства (далі - ініціативна група).
Дорученням відповідача від 05.06.2015 року №23475/Ав «Про створення ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України» відповідачем створено ініціативну групу до складу якої увійшли представники відповідача та інститутів громадянського суспільства.
Водночас, твердження позивача про необхідність відповідачу здійснювати процедуру ініціювання створення ініціативної групи є безпідставним та не передбачено приписами Типового положення.
Діяльність ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України оформлювались протоколами засідань від 11.06.2015 року №1, від 03.07.2015 року №2, від 16.07.2015 року №3, від 30.07.2015 року №4.
Відповідно до протоколу засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України від 11.06.2015 року №1 ініціативною групою були опрацьовані питання визначення календарної дати до якої мають прийматись заяви інститутів громадянського суспільства для участі в установчих зборах, календарну дату для проведення установчих зборів для формування Громадської ради, схвалено текст повідомлення про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи на прізвище, ім'я, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи.
Текст вказаного повідомлення був оприлюднений на офіційному веб-сайті відповідача (http://www.mvs.gov.ua/), що підтверджується роздруківкою, яка міститься в матеріалах справи, а тому твердження позивача щодо не проведення зборів не підтверджуються.
Також не відповідають дійсності і твердження позивача щодо не виконання відповідачем вимог Типового положення щодо збирання та опрацювання ініціативного групою заяв та обов'язкових матеріалів інститутів громадського суспільства, які подавались для участі в установчих зборах з огляду на наступне.
У разі виявлення невідповідності документів, поданих інститутом громадянського суспільства, встановленим цим Типовим положенням вимогам ініціативна група не пізніше ніж за 15 календарних днів до проведення установчих зборів письмово та в електронній формі інформує про це інститут громадянського суспільства з пропозицією щодо їх усунення протягом семи календарних днів. За результатами перевірки документів, поданих інститутами громадянського суспільства, на відповідність встановленим цим Типовим положенням вимогам ініціативна група складає за сім календарних днів до проведення установчих зборів список кандидатів до складу громадської ради, які братимуть участь в установчих зборах, та список представників інститутів громадянського суспільства, яким відмовлено в участі в установчих зборах, із зазначенням підстави для відмови (припису п.8 Типового положення).
Так, на виконання вказаних вимог, відповідачем надано протоколи засідання ініціативної групи з підготовки установчих зборів щодо формування Громадської ради при МВС України від 16.07.2015 року №3 та від 30.07.2015 року №4 та списки №№618 та 619 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів.
Відповідно до п. 9 Типового положення орган на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.08.2015 року на установчих зборах з формування складу Громадської ради при Міністерстві внутрішніх справ України вирішено одноголосно затвердити склад Громадської ради при Міністерстві МВС України. Будь-які зауваження до протоколу установчих зборів відсутні.
Відповідно до абз. 5 п. 8 Типового положення персональний склад ініціативної групи орган оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.
Повідомлення про дату створення ініціативної групи та її персональний склад оприлюднене 09.06.2015 року на офіційному веб-сайті відповідача у розділі «Взаємодія з громадськістю», у рубриці «Громадська рада».
З огляду на викладене відповідач лише затвердив склад Громадської ради, поданої для затвердження установчими зборами для формування Громадської ради, що відбулися 06.08.2015 року, тобто з боку відповідача при затвердженні складу громадської організації не вчинено жодного порушення при прийнятті спірного наказу, оскільки в даному випадку у відповідача - суб'єкта владних повноважень були відсутні підстави для відмови у затвердженні складу громадської ради.
Разом з тим, Судом не встановлено порушення прав і інтересів позивача оспорюваним наказом.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, Суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 128, 158-163, 167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя А.Б. Федорчук
Судді В.А. Кузьменко
А.С. Мазур