Постанова від 19.12.2016 по справі 826/5827/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19 грудня 2016 року № 826/5827/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Федорчука А.Б., суддів Кобилянського К.М., Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПриватної організації «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами»

до Державної служби інтелектуальної власності України

провизнання протиправними та скасування наказів

ВСТАНОВИВ:

Приватна організація «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами» (надалі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби інтелектуальної власності (надалі - відповідач, ДСІВ), в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати Накази Державної служби інтелектуальної власності України №246-Н від 30» грудня 2015 року, №18-Н від 18.01.2016, №121-Н від 17.03.2016.

Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позовній заяві, а також обґрунтовуються тим, що Рішення про створення ініціативної групи по створенню нової громадської ради при ДСІВУ було прийнято без участі чинної громадської ради (членом в якій був позивач). В подальшому незаконно створена ініціативна група відмовила позивачу у прийнятті до складу установчих зборів (і відповідно до самої) нової громадської ради при ДСІВУ на підставі критерію, який був відсутній у чинному Положенні про громадську раду.

Відповідач заперечив по суті заявлених позовних вимог, про що надав відповідні письмові заперечення, в яких зазначив, що ДСІВ неухильно дотримувалася вимог Типового положення при формуванні складу Ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування Громадської ради при ДСІВ, а отже накази ДСІВ від 30 грудня 2015 року № 246-Н «Про затвердження складу Ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України» та від 18 січня 2016 року № 18-Н «Про внесення зміни до наказу Державної служби інтелектуальної власності України від 30.12.2015 № 246» відповідають нормам законодавства, а тому відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, оскаржуваним наказом відповідача від 30.12.2015 №246-Н, відповідно до пункту 8 Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2010 №996:

- затверджено склад Ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України за участю інститутів громадянського суспільства.

В подальшому, 18.01.2016 відповідачем видано наказ №18-Н «внесення зміни до наказу Державної служби інтелектуальної власності України від 30.12.2015 № 246-Н, згідно якого:

- включено до складу Ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України таких осіб: ОСОБА_1 - представника Громадської організації «Організація збору, розподілу та колективного управління суміжними правами в Україні»; ОСОБА_2 - начальника відділу нормативно-правового забезпечення в сфері авторського права та суміжних прав управління державного нагляду за дотриманням законодавства в сфері інтелектуальної власності Державної служби інтелектуальної власності України; ОСОБА_3 - головного спеціаліста фінансово-організаційного відділу Державної служби інтелектуальної власності України; ОСОБА_4 - головного спеціаліста юридичного відділу Державної служби інтелектуальної власності України.

17 березня 2016 суб'єктом владних повноважень складено наказ № 121-Н, яким затверджено склад Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України. Покладено на фінансово-організаційний відділ обов'язки з організаційного забезпечення діяльності Громадської ради.

Позивач при оскарженні даних наказів посилається на те, що Рішення про створення ініціативної групи по створенню нової громадської ради при ДСІВУ було прийнято без участі чинної громадської ради (членом в якій був позивач). В подальшому незаконно створена ініціативна група відмовила позивачу у прийнятті до складу установчих зборів (і відповідно до самої) нової громадської ради при ДСІВУ на підставі критерію, який був відсутній у чинному Положенні про громадську раду.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 року затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації.

Згідно Типового положення, - Громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.

Пунктом 2 Типового Положення визначено, що у своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення.

Положення про громадську раду розробляється громадською радою та затверджується органом виконавчої влади, при якому її утворено (далі - орган).

Положення про громадську раду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.

Розроблення та затвердження змін до Положення про громадську раду здійснюється у тому ж порядку, що і розроблення та затвердження Положення про громадську раду.

Аналіз зазначених норм, що носять імперативний характер, дає змогу дійти висновку, що вони не передбачають іншого порядку розроблення Положення про громадську раду (змін до Положення про громадську раду) окрім розроблення зазначеного документу (а також змін та доповнень до нього) самою громадською радою. Отже, Положення про громадську раду (розроблене і затверджене належним чином) є тим документом, яким мають керуватись і громадська рада при ДСІВУ і орган державної влади (Державна служба інтелектуальної власності України) в питаннях, які стосуються громадської ради при ДСІВУ.

На виконання п. 2 положення на офіційному веб-сайті Державної служби інтелектуальної власності України розміщено Положення про Громадську раду при Державній службі інтелектуальної власності України від 16.07.2012, яке було схвалено на засіданні Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України (Протокол від 16.07.2012), що було погоджено з Державною службою інтелектуальної власності України і затверджено підписом уповноваженої особи ДСІВУ та печаткою ДСІВУ (а.с. 14).

Строк повноважень складу громадської ради - два роки (п.7 Положення).

В пункті 8 Положення про громадську раду від 16.07.2012 зазначено, що для формування складу громадської ради орган утворює ініціативну групу підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства.

Якщо при органі вже утворена громадська рада, то не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення її повноважень вона утворює ініціативну робочу групу з підготовки установчих зборів для формування нового складу ради.

До складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів входять представники інститутів громадянського суспільства, в тому числі ті, які є членами діючої громадської ради, та органу, при якому утворюється громадська рада.

Як зазначає позивач та не було заперечено і спростовано відповідачем, на час видання спірного наказу від 30.12.2015 №246-Н, громадська рада при Державній службі інтелектуальної власності України існувала. Створена вона була в 2014 році відповідно до Наказу №112-Н від 28 лютого 2014 року.

До складу громадської ради входило 66 членів, серед яких представник Приватної організації «Організації колективного управління авторськими та суміжними правами».

Оскільки склад Громадської ради при ДСІВ був затверджений наказом ДСІВ від 28.02.2014 року № 112-Н «Про затвердження складу Громадської ради при ДСІВ», а відповідно до пункту 7 Типового положення строк повноважень складу громадської ради - два роки, отже закінчення строку повноважень затвердженого складу громадської ради - 28.02.2016 року.

Враховуючи зазначене, оскільки строк повноважень Громадської ради закінчився лише 28.02.2016, а відповідно до п. 8 Положення від 16.07.2012 саме громадська рада була наділена виключними повноваженнями на утворення ініціативної робочої групи, то суд приходить до висновку, що затвердження складу нової ініціативної групи відповідачем шляхом прийняття наказу № 246-Н від 30.12.2015 є неправомірним, внаслідок чого даний наказ підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Посилання відповідача в письмових запереченнях на те, що до Типового положення від 03.11.2010 №996 вносилися суттєві зміни, які стосувалися питань порядку створення та діяльності громадських рад, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2015 року № 234 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 p. № 976 і від 3 листопада 2010 р. № 996», пункт 8 Типового положення було викладено наступним чином: «…ініціативна група утворюється органом…» (а не громадською радою), судом відхиляються, адже відповідно до ст. 58 Конституції України нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відтак, оскільки зміни до Типового положення внесено лише постановою КМУ від 08.04.2015 №234, а Громадська рада, як встановлено судом, була створена в 2014 році з терміном повноважень - 28.02.2016 та діяла до припинення повноважень на підставі Положення про громадську раду від 16.07.2012 (згідно якого ініціативна група утворюється громадською радою, а не відповідачем (а.с.16)), то суд приходить до висновку що вказані зміни не можуть застосовуватись до спірних правовідносин відповідно до ст. 58 Конституції України.

За таких обставин позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування Наказу Державної служби інтелектуальної власності України №246-Н від 30 грудня 2015 року є обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування Наказів Державної служби інтелектуальної власності України №18-Н від 18.01.2016, №121-Н від 17.03.2016, є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки дані накази є похідними від первинного наказу №246-Н, який визнано судом протиправним та скасовано.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати Накази Державної служби інтелектуальної власності України №246-Н від 30 грудня 2015 року, №18-Н від 18.01.2016, №121-Н від 17.03.2016.

3. Стягнути судові витрати в сумі 4134 (чотири тисячі сто тридцять чотири) грн. на користь Приватної організації «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами» (код ЄДРПОУ 37396151) шляхом їх безспірного списання з рахунків Державної служби інтелектуальної власності України за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя А.Б. Федорчук

судді К.М. Кобилянський

А.С. Мазур