17 січня 2017 року справа № 823/1649/16
м. Черкаси
13 год. 19 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Каліновської А.В.,
при секретарі - Баклаженко Н.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Черкаська міська рада, про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.07.2014 №0002192301, від 22.09.2014 №0003022301 та від 26.09.2014 №0003112301.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач помилково дійшов висновку про заниження підприємством орендної плати за землі, що знаходяться на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра та в житловому районі «Перемога» між вул. Смілянською, 126 та вул. 30-річчя Перемоги, 8, оскільки між позивачем та власником вказаних земельних ділянок (Черкаською міською радою) укладено мирову угоду, відповідно до якої сторони домовились про меншу суму грошового зобов'язання з орендної плати, ніж нараховано контролюючим органом, тому представник позивача наголосив на обов'язку орендаря сплачувати земельний податок лише у формі орендної плати орендо давку. Вказана мирова угода затверджена ухвалою господарського суду Черкаської області від 08.12.2015 по справі №925/1726/14, яка набрала законної сили 08.12.2015. Крім того, представник позивача зазначив, що в мотивувальній частині постанови Вищого господарського суду України від 13.08.2015 по справі №925/1726/14 зазначено, що суди першої та апеляційної інстанцій передчасно дійшли висновку про віднесення вказаних земель до комерційного використання. Також представник позивача наголосив, що підставою для нарахування податку з орендної плати за землі є Витяг з технічної документації про нормативну грошову земельних ділянок, однак контролюючим органом визначено позивачу податок з орендної плати за землі на підставі листа управління Держземагенства у Черкаській області про нормативну грошову земельних ділянок. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з зазначених вище підстав.
Представники відповідача позов не визнали, проти задоволення адміністративного позову заперечили в повному обсязі та надали суду письмові заперечення проти позову, в якому посилаються на те, що позивачем занижено податок з орендної плати за землі, що знаходяться на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра та в житловому районі «Перемога» між вул. Смілянською, 126 та вул. 30-річчя Перемоги, 8. Посилання представника позивача на те, що між позивачем та власником вказаних земельних ділянок (Черкаською міською радою) укладено мирову угоду, відповідно до якої сторони домовились про меншу суму грошового зобов'язання з орендної плати, ніж нараховано контролюючим органом, оскільки податкові зобов'язання регулюються імперативними нормами, які встановлюються законодавцем, а не сторонами мирової угоди. Крім того, на думку представників відповідача помилковим є посилання представника позивача на постанову Вищого господарського суду України від 13.08.2015 по справі №925/1726/14 в якій зазначено, що суди першої та апеляційної інстанцій передчасно дійшли висновку про віднесення вказаних земель до комерційного використання, оскільки вказаним судовим рішенням не прийнято остаточного рішення, а лише направлено справу до суду першої інстанції на новий судовий розгляд, крім того, віднесення вказаних земельних ділянок до комерційного використання підтверджується іншим рішенням Вищого господарського суду України від 16.04.2015 по справі №925/1725/14 за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення коштів. Таким чином, на думку представників відповідача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення скасуванню не підлягають.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача в судовому засіданні погодився із доводами представника позивача та просив позов задовольнити.
Заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з нижчевикладеного.
Приватне підприємство «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» зареєстроване як юридична особа з 09.09.2005 (код ЄДРПОУ 33752870).
Судом встановлено, що державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області проведено документальні позапланові невиїзні перевірки по питанню правильності та повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.05.2011 по 31.12.2013 та за період з 01.01.2014 по 31.07.2014, за результатами яких складені акти від 09.09.2014 №333/23-01-22-06/33752870 та від 10.06.2014 №199/23-01-22-01/33752870.
Перевірками встановлено порушення позивачем вимог п. 286.2 ст. 286, пп. 288.5, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено:
- заниження підприємством позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.05.2011 по 31.12.2013 на загальну суму 436674 грн. 80 коп.;
- заниження підприємством позивачем податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.01.2014 по 31.07.2014 на загальну суму 140658 грн. 11 коп.
За наслідками вказаних перевірок відповідачем винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 21.07.2014 №0002192301, від 22.09.2014 №0003022301 та від 26.09.2014 №0003112301.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що Відповідно до підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 147 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів згідно з п.288.7 ст. 288 ПК України застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.4. ст.287 ПК України).
Платником орендної плати на підставі пунктів 288.2 - 288.3 ст.288 ПК України є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.1 ст. 288 ПК України).
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Черкаської міської ради від 31.01.2006 №9-86 Приватному підприємству «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» надана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 8630 кв. м., яка знаходиться у м. Черкаси в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги, 8, під розташування та подальшу експлуатацію багатоповерхового житлового будинку за рахунок земель Черкаської міської ради. Зазначеним рішення визначено, що за функціональним використанням земельна ділянка віднесена: на період будівництва - до категорії земель рекреаційного призначення та інші відкриті землі (землі, що зайняті поточним будівництвом); після завершення будівництва - до категорії земель житлової забудови.
Між Черкаською міською радою, як орендодавцем, та ПП «ІБК «Будгарант», як орендарем, 13.02.2006 укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 18 лютого 2006 року за №040677500081.
Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що орендна плата за користування земельною ділянкою розраховується наступним чином:
- грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси №121-гр.-2006 від 07.02.2006 на час укладання цього договору становить: на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію - 519699 грн.; земель комерційного використання - 1039311 грн.
- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1 % від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 5197 грн. 00 коп. - за землі, що зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію.
Відповідно до п. 4.2 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Крім того, між Черкаською міською радою, як орендодавцем, та ПП «ІБК «Будгарант», як орендарем, 07.02.2006 укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 18 лютого 2006 року за №040677500080.
Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що орендна плата за користування земельною ділянкою розраховується наступним чином:
- грошова оцінка земельної ділянки площею 34607 кв. м. згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси №88-гр.-2006 від 26.01.2006 на час укладання цього договору становить: на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію - 330833 грн.; земель комерційного використання - 1654166 грн.
- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1 % від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 7308 грн. 00 коп. - за землі, що зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію.
Відповідно до п. 4.2 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Рішенням Черкаської міської ради №5-656 від 13.05.2010 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси», були змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127 грн. 48 коп., попередній розмір становив 39 грн. 32 коп. Рішення набуло чинності з 17.05.2011 року з прийняттям ухвали Київським апеляційним адміністративним судом від 17.05.2011 у справі № 2-а-791/11/2316.
Відповідно до листів управління Держземагенства у Черкаській області про нормативну грошову земельних ділянок від 07.03.2013 та лист від 14.05.2014 №01-09/3285 що знаходяться: в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги площею 8630,00 кв. м. (землі житлової забудови) за 1 кв. м. становить 297 грн. 67 коп. та на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра, площею 34607 кв. м. (землі комерційного використання) за 1 кв. м. становить 430 грн. 45 коп.
За приписами статті 1 Законом України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель», і відповідно до абзацу п'ятого статті 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до статей 15, 18 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.
Положеннями ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Як встановлено судом, контролюючим органом під час проведення перевірок позивача та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень використано лист управління Держземагенства у Черкаській області про нормативну грошову земельних ділянок від 07.03.2013 та лист від 14.05.2014 №01-09/3285, а не витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Слід зазначити, що інформація щодо нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходяться на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра, що зазначена у вищезгаданих листах повністю відповідає відомостям, що містяться у Витягу №97 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, тому судом не приймаються посилання представника позивача на вказані обставини, як на підставу для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Статтею 73 вказаного Закону встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Пунктами 288.5.1 - 288.5.2 ст. 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з правовою позицією Верховного суду України, викладеній у постанові від 02 грудня 2014 року (справа № 21-274а14), з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати (плати за землю (статті 269, 270, 288 ПК України) в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України імперативно визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених саме законом. Тобто у відносинах визначення розмірів податків пріоритет має Податковий кодекс України.
Таким чином, посилання представника позивача на те, що обов'язком орендаря земельної ділянки є сплата земельного податку лише у формі орендної плати - є необґрунтованим з огляду на вищевикладене.
Суд зазначає, що пунктом 2.11 «Порядку встановлення розмірів річної орендної плати за земельні ділянки, якими Черкаській міській раді надано право розпоряджатися», затвердженому рішенням Черкаської міської ради від 22.04.2008 № 4-385 визначено, що у разі надання земельної ділянки для розміщення нових (або реконструкції існуючих) об'єктів рухомого або нерухомого майна, розмір орендної плати встановлюється на нормативний термін будівництва (реконструкції), але не більше, ніж на 2 роки, в розмірі 3 відсотків від її нормативної грошової оцінки. За закінченням даного терміну, розмір орендної плати визначається на загальних підставах (незалежно від того, чи прийнятий об'єкт в експлуатацію).
Так, рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 № 5-655 «Про призупинення дії пункту 2.11 додатку до рішення Черкаської міської ради від 22.04.08 № 4-385» було призупинено дію вищевказаного пункту 2.11 та надано право орендарям, які не отримали дозвіл на виконання будівельних робіт, сплачувати орендну плату за ставками, встановленими для земель, зайнятих поточним будівництвом, тобто, в розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки землі, до 31.12.2010.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у зв'язку із закінченням нормативного терміну будівництва земельних ділянок орендна плата за землі позивачем має нараховуватись за ставкою, як за землі житлової забудови (комерційного використання).
Вказана позиція повністю підтверджена рішенням Вищого господарського суду України від 16.04.2015 по справі №925/1725/14 за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення 55051 грн. 50 коп., у зв'язку з чим, судом не приймаються до уваги посилання представника позивача на постанову Вищого господарського суду України від 13.08.2015 по справі №925/1726/14 в якій зазначено, що суди першої та апеляційної інстанцій передчасно дійшли висновку про віднесення вказаних земель до комерційного використання.
Посилання представника позивача на затвердження господарським судом Черкаської області мирової угоди від 19.10.2016, укладеної ПП «ІБК «Будгарант» із Черкаською міською радою, відповідно до якої сторони домовились про меншу суму грошового зобов'язання з орендної плати, ніж нараховано контролюючим органом - судом не береться до уваги, оскільки відповідно до підп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, адміністрування податків, зборів, платежів здійснюють контролюючі органи, якими згідно з п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України є органи доходів і зборів, тому сторони мирової угоди не наділені таким повноваженням.
Оскільки виявлені податковим органом порушення знайшли своє підтвердження в суді, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 21.07.2014 №0002192301, від 22.09.2014 №0003022301 та від 26.09.2014 №0003112301 - є правомірними та скасуванню не підлягають.
Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому в силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Каліновська
Повний текст рішення виготовлено 23 січня 2017 року.