Постанова від 23.01.2017 по справі 157/337/17

Справа № 157/337/17

Провадження №2-а/157/1030/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2017 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Гордійчука В.М. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Камені-Каширському справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця,

встановив:

11 січня 2017 року позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом в якому зазначає, що з 1998 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі як одержувач пенсії за віком відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати.

Останнім місцем її роботи було Головне управління статистики у Волинській області. Страховий стаж її на посаді державного службовця становить 25 років.

Так як відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на день призначення пенсії), постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії, вона звернулася до відповідача із заявою про такий перерахунок подавши йому інформацію про заробітну плату із останнього місця роботи, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432 VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Відповідачем у задоволенні такої заяви відмовлено посилаючись на те, що відповідно до частини п'ятої розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, згідно з Законом України «Про державну службу»; постановою Кабінетів Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, зокрема до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» згідно чого виключено п.4 вищезгаданої постанови, з абз.1 п.5 виключено слово «перерахунок» відповідно до чого скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії перераховуються відповідно до Закону України «Про державну службу»

Вважає таку відмову відповідача безпідставною, оскільки відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення зміндо деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" та ряд інших це дало підставу для відмови в перерахунку, поскільки ця норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Тобто, норма Закону поширюється тільки на тих осіб, яким пенсії призначаються за спеціальними законами після 01.06.2015 року, а не на тих, яким вони були призначені до того.

Відповідач не мав правових підстав для відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державною службовця. Його відмова у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, і вимогах закону, дії його в часі, а тому є неправомірною.

Враховуючи наведене, посилаючись на окремі норми законодавства, в тому числі Конституцію України, практику Європейського суду з прав людини, просить такі дії відповідача визнати неправомірними та зобов'язати його провести з 01 січня 2017 року перерахунок розміру призначеної їй пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на день призначення пенсії), постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, викладеної в інформації Головного управління статистики у Волинській області від 28 грудня 2016 року № І-157/14-38 без обмеження її максимального розміру.

Відповідачем подано суду заперечення на позов в яких він зазначає, що позивач з 1998 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі, як одержувач пенсії за віком, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Відповідачем подано суду заперечення на позов в яких він зазначає, що позивач з 1998 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі, як одержувач пенсії за віком, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». Перерахунок пенсії з 01 лютого 2008 року проведено відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865, згідно поданої заяви та довідки про заробітну плату на посаді провідного спеціаліста-економіста в районі Головного управління статистики у Волинській області.

28 грудня 2016 року позивачем подано до Управління інформацію про заробітну плату станом на 01.12.2015 року на вищевказаній посаді №1-157/14-38 від 28 грудня 2016 року.

З 01 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення заробітної плати працюючим таким службовцям було врегульовано ст.37 згаданого Закону, відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, ст.37-1 Закону України «Про державну службу» було викладено у новій редакції: «На момент звернення державного службовця, відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України», зокрема п.4 постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій».

Згаданий п.4 Постанови, п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 виключено та викладено в новій редакції абз.1 п.5 та п.6, які стосувались проведення перерахунку пенсій державних службовців.

Крім цього, п.5 Прикінцевих положень закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», та інших.

Так як до 01 червня 2015 року такого закону не прийнято, пенсії передбачені серед інших і Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Зважаючи на вказані обставини, посилаючись на судову практику, просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Позивач на розгляд справи не з'явилася, у поданому позові просила справу розглянути без її участі.

Відповідач на розгляд справи не з'явився, у поданому запереченні просив справу слухати без участі його представника.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що підстав для задоволення позову немає.

Як убачається із заперечень відповідача на позов, позивачу з 1998 року призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

28 грудня 2016 року позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки, виданої Головним управлінням статистики у Волинській області № І-157/14-38 від 28 грудня 2016 року.

Відповідач листом від 11.01.2017 року №2487/І-01 відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ)

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни (набрали чинності 01 січня 2015 року) в статтю 37-1 Закону, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме: виключено п.4 щодо визначення умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Слід звернути увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, а також обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

Оскільки чинним законодавством України не передбачено право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, то відсутні будь-які підстави для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії.

Така ж правова позиція висвітлена і в постанові Вищого Адміністративного Суду України від 27 грудня 2016 року № К/800/36096/16 (справа № 697/1845/16-а)

Поряд з цим, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 7-13, 122 ч. 4, 162, 159-163 КАС України, суд,-

постановив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: В. М. Гордійчук