Справа № 161/15145/16-а
Провадження № 2-а/161/351/17
06 січня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого - судді Кирилюк В.Ф.,
при секретарі - Турук І.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 27.03.2014 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, останнім місцем роботи була посада начальника відділу видатків та обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Управління Державної Казначейської служби України у м. Луцьку Волинскьої області.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 року за №1013 (пункт 3), яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» підвищуються на 25 відсотків.
Вказує, що 15.09.2016 року вона звернулася до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про здійснення перерахунку їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки Управління Державної казначейської служби УКкраїни у м. Луцьку Волинської області від 10.08.2016 року № 04-59/1402.
Однак, рішенням Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 21.09.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» перерахунок пенсій державним службовцям не передбачений.
Вважає, що дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку їй пенсії, виходячи з розміру 80 % від суми заробітної плати, що зазначена у довідці та без обмеження її максимального розміру, є неправомірними і такими, що порушують її соціальні права на пенсійне забезпечення.
У зв'язку з чим, просить суд визнати дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області неправомірними щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобовязати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ (на момент призначення пенсії), призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідно посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки №04-59/1421 від 12.08.2016 року, виданої Управлінням державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють та інших посадах, ніж ті, з яким їм призначено (перераховано) пенсію..
Відповідно до ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17.11.2016 року судовий розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 27.03.2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області, як одержувач пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
15.09.2016 року позивач звернулася у Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою здійснити перерахунок їй пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки Управлінням державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської області від 12.08.2016 року № 04-59/1421 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Однак, позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, зокрема до Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» згідно чого виключено п.4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», з абз.1 п.5 виключено слово «перерахунок» відповідно до якого скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії перераховуються відповідно до Закону України «Про державну службу». Враховуючи зазначене, з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховуються. Тому вважають, що підстав для перерахунку пенсії позивачу немає.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 в редакції, яка була чинною на час набрання чинності.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод..
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки від 10.08.2016 року № 04-59/1402 виданої Управлінням державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської обалсті, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 80 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Стосовно часу, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася із заявою про перерахунок пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області 15.09.2016 року, долучивши довідку Управління державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської області, про заробітну плату від 10.08.2016 року № 04-59/1402.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як слідує із змісту ст. 46 Конституції України , громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу; та зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, відповідно до довідки Управління державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської області від 10.08.2016 року № 04-59/1402 про заробітну плату з 01.09.2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 7, 71 ч.2, 99, 159-163, 183-2 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області протиправними щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), з врахуванням підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Управління державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської області від 10.08.2016 року № 04-59/1402 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити з 01.09.2016 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), з врахуванням підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою встановлено нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери в розмірі 80% від суми заробітної плати, викладеної довідці Управління державної казначейської служби у м. Луцьку Волинської обалсті від 10.08.2016 року № 04-59/1402 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
В задоволенні решти позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Луцького міськрайонного суду Кирилюк В.Ф.