Ухвала від 24.01.2017 по справі 911/3081/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 16 тел. 235-23-25

УХВАЛА

"24" січня 2017 р. Справа № 911/3081/15

Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши скаргу Міністерства оборони України на дії Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області у справі №911/3081/15

за позовом заступника військового прокурора Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Київський гуртовий ринок”

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 акціонерного товариства “Державний експортно-імпортний банк України”

про витребування земельної ділянки

за участю представників:

від прокурора: Лесько Г.Є. (посвідчення №034692 від 05.08.2015)

від позивача: ОСОБА_2 (довіреність №220/482/д від 26.12.2016)

від відповідача: не прибув

від третьої особи: ОСОБА_3 (довіреність №010-01/2764 від 30.06.2016)

від Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області: не прибув

встановив:

Рішенням господарського суду Київської області від 22.09.2015 у справі №911/3081/15 позов задоволено, витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю “Київський гуртовий ринок” (вул. К. Лібкнехта, 162, м. Сквира, Сквирський р-н, Київська обл., 08662, ідентифікаційний код 34010399) земельну ділянку загальною площею 9,6043 га, із кадастровим номером 3220887000:03:002:0117, яка розташована в адміністративних межах Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області та вирішено передати її на користь держави, уповноваженим органом управління якого є Міністерство оборони України, в безстрокове та безоплатне користування для державних потреб Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, а також стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Київський гуртовий ринок” (вул. К. Лібкнехта, 162, м. Сквира, Сквирський р-н, Київська обл., 08662, ідентифікаційний код 34010399) в доход Державного бюджету України 6 338 (шість тисяч триста тридцять вісім) грн 83 коп. судового збору.

15.10.2015 на виконання рішення господарського суду Київської області від 22.09.2015 у справі №911/3081/15 видано накази, зокрема щодо витребування у відповідача земельної ділянки.

29.12.2016 через канцелярію господарського суду Київської області від Міністерства оборони України надійшла скарга на дії Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, що виявились у винесенні державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048 при примусовому виконанні рішення суду у даній справі щодо витребування у відповідача земельної ділянки.

В обгрунтування скарги Міністерством оборони України зазначено, що державний виконавець незаконно застосував п. 11 ч. 1 ст. 49 та ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» як підставу для винесення оскаржуваної постанови, оскільки відповідна норма передбачає можливість закриття виконавчого провадження у зв'язку з неможливістю виконання рішення суду без участі боржника, у той час як рішення суду у даній справі щодо витребування у ТОВ “Київський гуртовий ринок” земельної ділянки державний виконавець зобов'язаний був виконати і без участі боржника шляхом здійснення передбачених ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» дій, а саме: опису, вилучення та передачі стягувачу земельної ділянки.

До того ж, скаржник зауважив, що державним виконавцем не встановлено відсутність належної до передачі земельної ділянки, у той час як складені державним виконавцем без виклику представників стягувача акти про відсутність за місцем реєстрації органів управління боржника не засвідчують обставин відсутності належного до витребування майна.

Таким чином, посилаючись на відсутність правових підстав для вчинення державним виконавцем дій щодо закінчення виконавчого провадження ВП №50292048 при примусовому виконанні рішення суду у даній справі щодо витребування у відповідача земельної ділянки, Міністерство оборони України просить суд:

- визнати неправомірними дії державного виконавця Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області в частині винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048;

- визнати недійсною постанову про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048;

- зобов'язати Сквирський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області відновити виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду київської області від 15.10.2015 у справі №911/3081/15 про витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю “Київський гуртовий ринок” (вул. К. Лібкнехта, 162, м. Сквира, Сквирський р-н, Київська обл., 08662, ідентифікаційний код 34010399) земельної ділянки загальною площею 9,6043 га, із кадастровим номером 3220887000:03:002:0117, яка розташована в адміністративних межах Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області та передання її на користь держави, уповноваженим органом управління якого є Міністерство оборони України, в безстрокове та безоплатне користування для державних потреб Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України.

Ухвалою господарського суду Київської області від 29.12.2016 у справі №911/3081/15 вищезазначену скаргу прийнято та призначено до розгляду на 16.01.2017.

Ухвалою господарського суду Київської області від 16.01.2017 розгляд скарги відкладено на 23.01.2017.

Водночас, 13.01.2017 та 20.01.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області надійшли заперечення, відповідно до яких державний виконавець зі скаргою Міністерства оборони України не погодився з огляду на вчинення ним, з метою примусового виконання рішення суду у даній справі, усіх передбачених законом дій, які виявились безрезультатними.

Так, державний виконавець зауважив, що під час примусового виконання рішення суду у даній справі виходом за місцем реєстрації ТОВ “Київський гуртовий ринок” було встановлено відсутність органів управління боржника, відтак виявилось неможливим перевірити наявність документів на земельну ділянку, які на вимогу державного виконавця боржник не надав, а тому державним виконавцем було накладено штраф на ТОВ “Київський гуртовий ринок” та оформлено подання до правохоронних органів про порушення кримінального провадження стосовно керівника боржника. В підтвердження зазначених заперечень державний виконавець додав відповідні матеріали виконавчого провадження.

Водночас, згідно поданих заперечень державний виконавець просив судове засідання проводити без участі представника Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області.

23.01.2017 через канцелярію господарського суду Київської області від Міністерства оборони України надійшла заява про уточнення скарги, відповідно до змісту якої скаржник просив суд:

- визнати неправомірними дії державного виконавця Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області в частині винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048;

- визнати недійсною постанову про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048.

У судове засідання 23.01.2017 представник боржника не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.

У судовому засіданні 23.01.2017 представник скаржника підтримала скаргу та просила її задовольнити, у той час як прокурор та представник третьої особи проти вимог скарги не заперечували.

Дослідивши та перевіривши подані до скарги докази, заслухавши пояснення представників скаржника та третьої особи, суд встановив, що скарга Міністерства оборони України на дії відділу державної виконавчої служби Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області у справі №911/3081/15 підлягає задоволенню виходячи з нижченаведеного.

Приписами ст. 115 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Приписами статей 1, 6 та 11 Закону України “Про виконавче провадження” №606-XIV від 21.04.1999, що діяв на час вчинення державним виконавцем оскаржуваних дій та винесення оскаржуваної постанови (далі - Закон України “Про виконавче провадження”) встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Так, відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, 24.02.2016 відділом державної виконавчої служби Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області відкрито виконавче провадження ВП №50292048 з примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 15.10.2015 у справі №911/3081/15 щодо витребування у Товариства з обмеженою відповідальністю “Київський гуртовий ринок” (вул. К. Лібкнехта, 162, м. Сквира, Сквирський р-н, Київська обл., 08662, ідентифікаційний код 34010399) земельну ділянку загальною площею 9,6043 га, із кадастровим номером 3220887000:03:002:0117, яка розташована в адміністративних межах Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області та передання її на користь держави, уповноваженим органом управління якого є Міністерство оборони України, в безстрокове та безоплатне користування для державних потреб Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України.

До того ж, згідно відповідної постанови державний виконавець надав боржнику для самостійного виконання рішення суду термін до 01.03.2016 та повідомив, що у разі відсутності підтвердження самостійного виконання боржником рішення суду буде розпочато примусове виконання виконавчого документа.

Приписами ст. ст. 27, 32, 61 Закону України “Про виконавче провадження” унормовано, що у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Заходами примусового виконання рішень є, зокрема, вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні.

У разі присудження стягувачу предметів, зазначених у виконавчому документі, державний виконавець вилучає ці предмети у боржника і передає їх стягувачу, про що складає акт передачі. У разі знищення предмета, що має бути переданий стягувачу в натурі, державний виконавець складає акт про неможливість виконання рішення, що є підставою для закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до пп. 4.4.1., 4.4.2., 4.4.3., 4.4.5. Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012 (в редакції, чинній станом на момент здійснення виконавчих дій), у разі наявності інформації про місцезнаходження предметів, зазначених у виконавчому документі, державний виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження вказує час та місце примусового виконання рішення про передачу стягувачу присуджених предметів, якщо рішення не буде виконано боржником самостійно, а також попереджає стягувача про повернення йому виконавчого документа на підставі пункту 4 частини першої статті 47 Закону, якщо він не з'явиться на виконання без поважних причин.

Якщо боржник не виконав рішення самостійно, то державний виконавець вилучає у нього в присутності понятих предмети, зазначені у виконавчому документі, і передає їх стягувачу або його представнику, про що складає акт вилучення у боржника предметів, зазначених у рішенні суду, та акт передачі їх стягувачу. Ці акти складаються у трьох примірниках. Один примірник акта залишається у виконавчому провадженні, інші вручаються стягувачу та боржникові або їх представникам під розписку на першому примірнику акта.

В актах вилучення та передачі зазначаються реквізити виконавчого документа та номер виконавчого провадження, прізвища, імена та по батькові державного виконавця, сторін виконавчого провадження та інших осіб, які беруть участь у передачі майна, короткий опис майна. Акти підписуються державним виконавцем та сторонами виконавчого провадження. У разі відмови сторін виконавчого провадження від підпису про це зазначається в актах.

У разі відсутності боржника виконання рішення може бути проведено без його участі за участю стягувача або його представника та двох понятих.

Відповідно до резолютивної частини рішення господарського суду Київської області від 22.09.2015 у справі №911/3081/15, судом вирішено витребувати у відповідача земельну ділянку та передати її на користь держави в особі позивача, що відповідає правовим підставам для звернення із позовом про захист порушених прав та способам захисту порушених прав, передбачених приписами Цивільного кодексу України.

Поряд з тим, як у рішенні господарського суду Київської області від 22.09.2015 у справі №911/3081/15, так і у виданому на його примусове виконання наказі зазначено реквізити необхідної до витребування земельної діялянки, а також осіб, у якої слід витребувати та якій передати таку земельну ділянку відповідно.

Як слідує з письмових та усних пояснень скаржника, а також наданих державним виконавцем документів, 12.04.2016 державним виконавцем здійснено вихід за адресою реєстрації ТОВ “Київський гуртовий ринок” - м. Сквира, вул. К. Лібкнехта, 162, та встановлено відсутність за відповідною адресою керівних органів та бухгалтерії боржника, про що у присутності двох понятих складено відповдіний акт, копія якого наявна в матеріалах справи.

24.05.2016 та 09.06.2016 державним виконавцем складено вимоги щодо надання документів на земельну ділянку загальною площею 9,6043 га, із кадастровим номером 3220887000:03:002:0117, яка розташована в адміністративних межах Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області за №№1985 та 2280 відповідно, які були адресовані директору ТОВ “Київський гуртовий ринок” (м. Сквира, вул. Незалежності).

24.06.2016 державним виконавцем винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 680,00 грн.

06.07.2016 державним виконавцем складено повторно вимогу щодо надання документів на земельну ділянку загальною площею 9,6043 га, із кадастровим номером 3220887000:03:002:0117, яка розташована в адміністративних межах Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області за №2620, яку було адресовано директору ТОВ “Київський гуртовий ринок” (м. Сквира, вул. Незалежності).

10.08.2016 державним виконавцем винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 1 360,00 грн.

Копії вищезазначених вимог та постанов про накладення на боржника штрафу наявні в матеріалах справи.

16.08.2016 державним виконавцем здійснено вихід за адресою реєстрації ТОВ “Київський гуртовий ринок” - м. Сквира, вул. К. Лібкнехта, 162, та встановлено відсутність за відповідною адресою керівних органів та бухгалтерії боржника, про що у присутності двох понятих складено відповдіний акт, копія якого наявна в матеріалах справи. До того ж, у відповідному акті держаним виконавцем зазначено, що отримати документи на земельну ділянку для її витребування не вдалося, а вчинені стосовно боржника дії виявились безрезультатними.

17.08.2016 державним виконавцем складено подання про притягнення керівника ТОВ “Київський гуртовий ринок” до кримінальної відповідальності, за результатами розгляду якого та здійсненої відповідно перевірки Сквирським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Київській області було складено висновок від 28.08.2016 про відсутність ознак кримінального правопорушення. Копії відповідних подання та висновку наявні в матеріалах справи.

26.09.2016 відділом державної виконавчої служби Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області з посиланням на п. 11 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду у даній справі щодо витребування у відповідача земельної ділянки, з тих підстав, що виконати відповідне рішення без участі боржник неможливо.

Частиною 11 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 75 цього Закону.

Так, державний виконавець при винесенні вищезазначеної постанови, застосовуючи положення п. 11 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», ототожнив порядок виконання рішення суду у даній справі з урегульовним ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» порядком виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Згідно приписів ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Таким чином, застосування державним виконавцем положень п. 11 ч. 1 ст. 49, ч. 3 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" як підстави для закінчення виконавчого провадження та повернення виконавчого документа, можливе лише при виконанні рішень за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Поряд з тим, рішення суду у даній справі та виданий на його виконаня наказ щодо витребування у відповідача земельної діялянки та передання її уповноваженим на те державним органам вказівок щодо виконання відповідних дій відповідачем не містить, а носить зобов'язальний характер щодо дій, обов'язок по вчиненню яких покладено ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» саме на державного виконавця.

Однак, державним виконавцем в порушення приписів ст. ст. 32 та 61 Закону України «Про виконавче провадження» не дотримано встановленого відповідними нормами порядку виконання рішення суду у даній справі.

Доказів же складення акту про неможливість виконання рішення, що є підставою для закінчення виконавчого провадження, у разі знищення предмета, а саме земельної ділянки, що має бути переданий стягувачу в натурі, державний виконавець не надав.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що визначені державним виконавцем підстави для закінчення виконавчого провадження суперечать нормам закону та встановленому ними порядку примусового виконання рішення суду у даній справі, а тому вчиненні відповідно дії Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області в частині винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048 є неправомірними, а винесена за результатами таких дій постанова є недійсною.

Посилання ж державного виконавця на вчинення ним усіх передбачених законом дій для примусового виконання рішення суду у даній справі, зокрема здійснення виходу за місцем реєстрації боржника, накладення на нього штрафів та подання до правоохоронних органів прохання про притягнення керівника боржника до кримінальної відповідальності оцінюються судом критично, позаяк відповідні дії були вчиненні державним виконавцем у невірно обраному порядку, яким врегульовано виконання рішень, відмінних від рішення суду у даній справі.

Ненадання ж боржником документів на земельну ділянку, як і відсутність самого боржника відповідно до законодавчих приписів не впливає на порядок вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання рішення шляхом вилучення в боржника і передачі стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні.

До того ж, державному виконавцю, з метою захисту інтересів стягувача та виконання рішення, що набрало законної сили та є обов'язковим до виконання на всій території України, законодачими приписами надано права одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну, а також функціональні можливості безпосереднього доступу до баз даних і реєстрів, у тому числі електронних, що містять інформацію про боржників, їхнє майно та кошти.

Відповідно до п. 9.13. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 №9 “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України” за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

Беручи до уваги наведені нормативні приписи, встановлену судом неправомірність вчинених державним виконавцем дій, відтак обгрунтованість доводів скаржника, суд дійшов висновку про задоволення скарги Міністерства оборони України на дії Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області у справі №911/3081/15, визнання неправомірними дій державного виконавця щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048 та визнання недійсною постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048.

Керуючись ст. ст. 86, 115, 1212 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 6, 11, 25, 27, 32, 49, 61, 75 Закону України “Про виконавче провадження”, суд

ухвалив:

1. Скаргу Міністерства оборони України на дії Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області у справі №911/3081/15 задовольнити.

2. Визнати неправомірними дії Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048.

3. Визнати постанову відділу Сквирського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про закінчення виконавчого провадження від 26.09.2016 ВП №50292048 недійсною.

Суддя В.А. Ярема